Йорданська кутя

in Team Ukraine4 months ago (edited)

"Христос Хрещається!" Цими словами вітаються сьогодні і відповідають "В ріці Йордан", бо сьогодні християни святкують хрещення Ісуса Христа в річці Йордан і за раннього християнства цей день виконував роль Різдва, бо ж такого свята тоді не знали, вважалося, що похрестившись Ісус "народився" духовно як син Божий. А напередодні Богоявлення Господнього або ж Йордану українці сідають за другу Вечерю, яку називають Щедрим Вечором. І для неї також готують кутю - традиційну обрядову страву на святвечір.

Основу куті складає варена пшениця, розтертий мак та мед (цукор). Без цих трьох складників кутя не кутя. Інші інгредієнти, більш чи менш традиційні, додаються індивідуально чи в кожному регіоні свої. Наприклад, волоські горіхи додають майже всюди. А от родзинки вже ні, бо не кожен любить родзинки в куті. Ми, наприклад, додаємо. А ще курагу чи чорнослив (якщо є) і халву (секретний інгредієнт 😄).

Різдвяний Святвечір ми провели у матері дружини з її братом та сім'єю і там я також робив кутю, продовживши цю вже багатолітню різдвяну традицію. Щедрий Святвечір ми святкували вдома, тепер із моїми батьками та сестрою з чоловіком і цього разу я також робив кутю. Щоправда кутю мені зварили і мак вже був готовий, розтертий (бо ж колись я завжди тер мак макогоном у макітрі ☺️).

Отож, кутя з маком є, але інші інгредієнти треба вже готувати. Отож, волоські горіхи треба подрібнити, а для кращого смаку горіхи підсмажуємо на пательні.

Родзинки запарюємо кип'ятком.

Халву розтираю пальцями і висипаю в макітру:

Висипаю родзинки:

Додаю мед:

Щоб все гарно перемішалося і кутя була потрібної консистенції, додаємо потрохи перекип'ячену воду. Пробуємо чи достатньо солодка (головне не пересолодити 🙂) і можна ставити на стіл.