Pozisyon alıyorum vol.1

in LeoFinance3 years ago

Herkese selam ben @keepcalmandread ,

Benim borsaya alışmamı sağlayan ' Halka arz ' şuan yine gerçekleşiyor.

Bir kaç farklı şekilde meydana gelebiliyor. 25-26 tarihlerinde gerçekleşen Türk ilaç ve serum sanayi oransal dağılım ile şuanda halka arz oldu.

Dağıtılacak toplam miktar sabit.
Hisse senedi fiyatı sabit.
Fakat hisseyi alabilmeniz için oransal adı verilen bir usule katılmanız ve verebildiğiniz kadar para vermeniz isteniliyor.
Aslı var mı bilmem ama şuan bazı aracı kurumların para vermeden, teminat göstererek talepte bulunduğu söyleniyor.

Neyse çok uzattım. Aşırı derecede talep topladığı için bireysel yatırımcılar neredeyse hiç birşey alamadı. Oransallar genelde böyle olduğu için bende zaten emir dahi vermedim.
Bu bana kağıtların büyük öbekler halinde birilerinin eline geçtiğine işaret ediyor. Çok istediğim bir durum değil...

Fakat firma hakkında haberler ise durmaksızın pompalanıyor. Bu normal mi ? düşünmek gerek. Genel olarak hepsi olumlu. Bu durum normal bir hissede yaşandığında oradan koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim.

Fakat bu hisse sıfırdan gireceği ve alanı sağlık olduğu için halen araştırmaya devam ediyorum. Daha önce bir kaç tane arz olmuş şirketi inceliyoruz...

Açılır açılmaz tavan serisiyle başlayan bir trend mevcut. Muhtemelen ilk 5-6 iş günü hiç alamayacağız. Yaklaşık yüzde 60 - 70 kadar değerlendiğinde ufak ufak satışlar meydana gelmeye başlayacak. Yani takip ettiğim son 7 halka arzda böyle oldu.

Bense bu satışlar meydana geldiğinde ufak ufak girişlerime başlayacağım.

Bu tarza en uygun gördüğüm halka arz Kontrolmatik olarak gözüme çarpıyor. Eğer haberler doğru ve kağıtların bir çoğu az sayıda insanların elinde toplandıysa muhtemelen sonuç yine kontrolmatik gibi olacaktır diye oturduğum yerden atıyor ve 2 - 3 ay kadar süreceğini düşündüğüm hikayeye başlıyorum.

kontrolmatik 0303.JPG

Benzer şekilde hareket edeceğini düşündüğüm hisse ilk işlem gününü +10 açarak başlıyor ve 7.65 sularında kapanış yapıyor.
19 lirayı görene kadar sürekli tavan açarak kapanıyor. Olay ekim ayının son haftalarında yaşanıyor.
19 lira civarında satışlar alışlar başlıyor. Aralık ayının sonuna kadar birilier satıp birileri alıyor. Fiyat benzer yerlede sürekli düşüp çıkıyor. Bunu hissenin el değiştiridği kısım diyen var. Hisseleri birileri topluyor diyenler var vs. Biz şurasıyla ilgileniyoruz. O toplanan kısımda topladığımızı düşünürsek. Aralık ayına kadar alış yaptığımızı düşünürsek.
Şubat ayını gördüğümüzde fiyatı 100 lira buluyoruz.

Bakalım ' TRILC ' koduyla işlem görecek bu hisse için benzer bir strateji izlersek benzer bir sonuçla karşılaşacakmıyız...

Görüşmek üzere :)