USD/TRY & USDT | Binancetr | BTCtürk arbitraj

in LeoFinance2 years ago (edited)

Herkese selam,

Son 3 haftadır bolca fırsat sunan, usdt / usd dalgalanması ve try çarpanından doğan farktan dolayı arbitraj konusu tekrar gündeme geldi.

Terim kullanmadan konuyu açmaya çalışalım. Ucuz olan yerden alıp pahalı yerden satmaya çalışıyoruz veya ucuz olan yerden alıp fiyatın dengelenmesini bekliyoruz.

Coin pariteleri global olarak usdt paritesi üzerinde işem gördüğü için ani fiyat dalgalanmalarında USD / USDT 1=1 oranı kaybediyor. Çok hızlı düştüğünde çok ciddi oranda fark açılıyor. Malum 7/24 açık bir piyasa olduğu için sığ saatlerde ( insanların uyuduğu saatler) ipin ucu kaçıyor.

Usdt / try paritesine baktığımızda sürekli bir kafa karışıklığı ile karşılaşıyoruz. Bu durum yüzünden mağdur olan insan sayısı çoğaldı.

Şu şekilde yaklaşmamız gerekiyor.

Önce USD / USDT paritesine bakıyoruz. 1.09 fiyat görüyoruz.

image.png

(1 tetherin 2 dolar olduğu zaman dilimi var(anlık), nedeni btcnin çok sert düşüşü.)

Şimdi USD/TRY paritesine bakalım. 12.53 fiyat görüyoruz.

image.png

12.53 x 1,09 = 13,65 usdt fiyatı buluyoruz.

bakalım öyle mi ?

image.png
image.png

Gördüğünüz gibi değil.

  1. neden şuanda aşırı bir dalgalanma mevcut.
  2. neden bir tarafa doğru eğilim olduğunda arada fark açılıyor.
  3. neden 1 tane usd / usdt paritesi yok, çok fazla ve bir birinden farklı aynı işlem paritesi var. (coinbase için farklı,binance için farklı gibi)

Şuan fiyatın aşağı yönlü dengeleneceğini düşünüyorsanız usdt satıp try alıyorsunuz. Hayır yukarı yönlü dengelenecekse usdt satın alıyorsunuz.

Bu biraz karmaşık ve zor gelebilir. Bu yüzden ani haber akışlarıyla aynı parite arasında farkı borsalarda gerçekleşen dalganmaya bakalım. Sakince izlerseniz çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Vakıfbank / binance tr para transferi ücretsiz. Bakiyeyi yüklüyorum.
Yapıkredi / btctürk para transferi çok kolay. bakiyeyi yüklüyorum.

Doların fiyatını gösteren 1 pencere, btctürk ve binancetr seklemelerini açıyoruz. arada fark açıldığında ucuz olandan alıp, pahalı olan yerden satıyoruz.

image.png

Piyasalar kapalı olduğunda arada ciddi farklar oluşabiliyor.
Gelecek sefer haberlerde veya twitterda büyük olaylar duyduğunuzda, aklınıza bir fırsat oluşabileceği gelsin.

Yakın tarihlerde 18 liradan 12 liraya düştüğü bir an gelmişti hatırlarsanız. ortalama 6 saat boyunca piyasa dengelenemedi.

Bu sayede piyasalar kapalı olmasına rağmen, hatalı fiyat olarak gördüğüm 12 tl den alıp, kısa süre içerisinde 14 e gelmesiyle kar elde ettim. ( bunu banka üzerinden yapamazsınız. )
Daha sonra büyük ölüçülü alış satışlar yüzünden bozulan dengeden dolayı binance tr den düşük fiyattan alarak, btctürk üzerinden satarak kar elde ettim.

Farklı pariteler üzerinde uygulayabileceğiniz gibi, farklı borsa ve bankaları ekleyerekte bu avantajı detaylandırabilirsiniz.
Örneğin 2 hafta önce insanlar tether fiyatı artışından dolayı gece tether satıp sabah banka açılışında ucuzdan usd almışlardı.

image.png
image.png
image.png

Bahsettiğim geceye ait ekran görüntüleri.

Neleri riske ettiğimize bakacak olursak;

  • hatalı hesap yapmış ve parite karıştırmış olabiliriz, zarara uğrayabiliriz. Emin ve sakin hareketlerle ilerlemeliyiz.
  • Ucuz diye aldığımız yerden withdraw işlemi kapalı olabilir, paramızı çekemez ve zarara uğrayabiliriz.
  • Pahalı gördüğümüz yerde deposit kısmı kapalı olabilir, paramızı yatıramaz ve zarara uğrayabiliriz.
  • transfer ağlarında yoğunluk olabilir arada oluşan fark siz oraya ulaşmadan önce kapanabilir ve zarara uğrayabiliriz.

Bu yüzden işlemin risk içerdiğini bilelim. Düzenli şekilde ve büyük dalgalanma olduğunda işleme girelim. Örneğin son 1 saattir dalgalı ve hala düzelmiyorsa. Yahut dengeleneceği seviyeden emin isek işleme girelim. Gibi düşünebilirsiniz. Biraz karışık gelebilir fakat arbitrajın bir fırsat olabileceğini unutmayalım.

Not: izlediğimiz fiyat verilerinin güncel ve anlık olduğundan emin olalım.

Burada gördüğünüz küçük farklılıklar büyük rakamlar hareket ettirdiğinizde güzel getiri sağlayabilir.

Bu tarz farkların doğmaması için veya doğarsa kazanç elde etmek için düzenli çalışan robotlar mevcut.

Aynı gece usd paritesi ve try varlıklarında işlem yapanlar için taban fiyat yüzde 10 dan yüzde 80 e yükseltildi.

Tabi robotların bundan haberi olmadığı için, taban fiyata girdikleri satış emirleriyle 1 dolar 3,65 türk lirası şeklinde işlem yapıp onayladılar. Bu olay dün sabah gerçekleşti.

Yanlış duymadınız, doların 13 e düştüğü gün robotlar yanlışlıkla 3,65 liradan satış yaptılar, Robot kullanan arkadaşlar battı ve karşısında olan arkadaşlar sanırım şuanda emekli oldu diyebiliriz. :)

image.png
[ son görsel bana ait değildir, twitterdan ayhanyavuz isimli arkadaşa aittir. matriks isimli veri terminalinde gerçekle]

Görüşmek üzere...

Posted Using LeoFinance Beta

Sort:  

Ufku genişleten yazılar serisinden güzel bir yazı daha. Ellerine sağlık :) Dediğin gibi fiyatlar dalgalı olduğunda çok fazla fırsat çıkıyor karşımıza. Değerlendirmemiz lazım.

Leofinance arayüzünden yazı göndermeye başlaman iyi oldu. Böylesi daha avantajlı. Daha fazla tribe tagi kullanabilirsin aslında. Şu anda kullandığın leofinance ile cent tagleri finansal yazılar için iyi. Bunların dışında proofofbrain, vyb, palnet, neoxian, ctp gibi tagleri eklemen de avantajlı olur.

Posted Using LeoFinance Beta

çok teşekkürlerrrrr

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @damla.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more