Film analysis and advice #28 "R.I.P.D" (EN-TR) Film analiz ve önerisi #28 "R.I.P.D"

in #hive-17457810 days ago (edited)

Today I will suggest a very nice Ryan Reynolds movie. Adventure, action, especially comedy is a bit of a science fiction movie. So I'm talking about supernatural characters in the movie. Actually, science fiction is not a bit. Because the character called Roy is a lawyer who lived 100 years ago. Actually, there is a little bit of everything in the movie. The long version of the movie is called "Those who live in peace"

Bugün çok güzel bir Ryan Reynolds filmi önereceğim. Macera, aksiyon özellikle komedi biraz da bilim kurgu filmi. Yani filmdeki doğa üstü karakterlerden bahsediyorum. Aslında bilim kurgu biraz değil. Çünkü Roy denen karakter 100 yıl önce yaşamış bir kanun adamı. Filmde her şeyden biraz var aslında. Filmin adının uzun hali "Huzur içinde yatanlar bölümü"

In the movie, as we have seen in a few more movies, there are police roles with opposite characters. Roy was a sheriff a hundred years ago. He has been a sheriff in the other world since his death. Roy has already been in beautiful films before. She has very good skills in her role as she has experience.

Filmde, birkaç filmde daha gördüğümüz gibi zıt karakterli polis rolleri var. Roy, yüz yıl önce şeriflik yapmış. Ölümünden bugüne kadar öteki dünyada şeriflik yapmış. Roy daha önce güzel filmlerde de oynadı zaten. Deneyimi olduğu için rolünü çok iyi beceriyor.

Nick and Julia are married and happy. Nick's partner Bobby was a slightly different person and loves money very much. Bobby is partner with nick. They're both police. Because of Nick Bobby gets involved in a theft. After this event, Nick and Bobby remain gold. Nick buries his own gold in the garden and puts a tree on top. Julia feels a little suspicious of the tree when she wakes up in the morning. But of course he doesn't realize the truth.

Nick ile Julia evli ve mutlu olmaya çalışan bir çift. Nick' in ortağı Bobby biraz değişik bir insandı ve parayı çok sever. Bobby nick ile ortaktır. İkisi de polis. Nick Bobby yüzünden bir hırsızlık olayına karışır. Bu olaydan sonra Nick ile Bobby' ye altın kalır. Nick kendi altınlarını bahçeye gömer üstüne de bir ağaç eker. Julia, sabah uyandığında ağaçtan biraz şüphelenir gibi. Ama gerçeği farkedemez tabii.

The monsters in the movie were very successful. SJI and graphics are awesome. But for some reason it seemed a little boring to me. Others think it would make more sense to do this not as a movie but as an anime. Yes, it could have been anime, but I guess it wouldn't be that much if it were anime. This movie reminded me of the movie Black men. Because that movie was a bit old, they didn't have many good graphics. ,

Filmdeki canavarlar falan çok başarılı olmuş. SJI ve grafikler müthiş. Ama nedense biraz sıkıcı geldi bana. Bazıları bunun film olarak değil de anime olarak yapılması daha mantıklı olur diye düşünüyor. Evet anime olabilirdi ama sanırım anime olsaydı bu kadar izlenmezdi. Bu film Siyah giyen adamlar filmini hatırlattı bana. O film biraz eski olduğu için pek fazla iyi grafikleri yoktu. ,

Let's go back to the movie. Nick suffers remorse because of gold. But he also loves money. Bobby wants Nick's gold. And he likes Julia. So when he goes to an operation with Nick, nobody kills and kills Nick without noticing. Nothing like Nick actually died. When he wakes up, he talks to several officers and is assigned a task. It's a task very similar to the one in the world, but a little different. Nick must find and neutralize the dead who escaped from the Other world to this Earth. It also has to be against the dead who try to escape from the other world and open the gates between them. Actually, the situation is very different. After Nick lands on this Earth, he wants to take revenge on Bobby. She wants to protect Julia, but she also has a task.

Filme geri dönelim. Nick altınlardan dolayı vicdan azabı çekiyor. Ama parayı da seviyor. Bobby ise Nick' in altınlarını istiyor. Ve Julia' dan hoşlanıyor. Bu yüzden Nick ile beraber bir operasyona gittiğinde kimse fark etmeden Nick'i vurup öldürür. Nick aslında ölmedi gibi bir şey. Uyandığında birkaç görevliyle konuşur ve ona bir görev verilir. Dünyadakine çok benzeyen bir görev ama biraz farklı. Nick, Öteki dünyadan bu Dünya' ya kaçan ölüleri bulup etksiz hale getirmelidir. Ayrıca öteki dünyadan bu Dünya' ya kaçıp aradaki kapıları açmaya çalışan ölülere de karşı olmak zorunda. Aslında durum çok değişik. Nick bu Dünya' ya indikten sonra Bobby' den intikam almak ister. Julia' yı da korumak ister ama bir görevi de vardır.

dssdddff.png