Jaworniki, czyli rzucić wszystko i wyjechać w... Góry Sanocko-Turczańskie.

in TravelFeed3 years ago (edited)

Read this post on TravelFeed.io for the best experience



Kiepsko brzmi, prawda? Powinno być "Jaworniki, czyli rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Problem w tym, że Jaworniki są najwyższym szczytem Gór Sanocko-Turczańskich. Ale i miejscowi i turyści uważają, że są w Bieszczadach. Jednak niezależnie od nazwy, spacer był bardzo przyjemny. W artykule zmiana granic Polski, dwie cerkwie i malinowy szlak tylko dla nas. I jeszcze Europejski Dział Wód.

Jaworniki o poranku, widok z Czarnej Górnej
Jaworniki o poranku, widok z Czarnej Górnej

Plan

Pierwszego dnia po przyjeździe na tygodniowe wędrowanie w Bieszczadach udaliśmy się w... Góry Sanocko-Turczańskie. Tu jest nasza miejscówka - Chata Rosza w Czarnej Górnej. Zaplanowałem spacer z wykorzystaniem lokalnych ścieżek krajoznawczych. Przeszliśmy przez wioski Lipie, Michniowiec i Bystre. Celem były Jaworniki, 909m - szczyt z listy Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich.

Trasa: Rozejście szlaków niebieski / żółty – Rozejście szlaków niebieski / żółty | mapa-turystyczna.pl

Zmiana Granic Polski

Czarna Górna i spora część gminy Lutowiska po II WŚ znalazły się w Związku Radzieckim. Gdy jednak Polska odkryła złoża węgla w tzw "Kolanie Bugu", ZSRR zażądał korekty granic. W efekcie w 1951r doszło do wymiany terytorium. Polska straciła węgiel, a zyskała ziemie w Bieszczadach, na wschód od Sanu.

Cerkwisko w Lipiem
Cerkwisko w Lipiem

Władze ZSRR wysiedliły Bojków - mieszkańców terenów przekazanych Polsce. Była to ludność ukraińsko-języczna, w większości grecko-katolicka. Mieszkańców dzisiejszych Lutowisk i okolic przewieziono w głąb ZSRR, głównie do Ukrainy. Zostały po nich cerkwie i cmentarze. Te pierwsze częściowo przejął kościół rzymsko-katolicki, część uległa zniszczeniu.

Świadek historii - lista rodzin, których groby znajdowany się na cmentarzu w Lipiem
Świadek historii - lista rodzin, których groby znajdowany się na cmentarzu w Lipiem

Na początku naszego spaceru trafiliśmy na cerkwisko w Lipiem. Cerkiew po wysiedleniu Bojków w 1951r długo służyła społeczności rzymsko-katolickiej. Uległa spaleniu w latach 1980-tych i nie została odbudowana. Został jedynie cmentarz z tabliczką na której spisano nazwiska wszystkich pochowanych tu rodzin.

Cerkiew w Bystrem. Foto Agnieszka Surowiec
Cerkiew w Bystrem. Foto Agnieszka Surowiec

Drugą wioską z cerkwią na naszej trasie było Bystre. Tu cerkiew zachowała się, a obecnie przechodzi renowację. Z tabliczki przy kościele możemy się dowiedzieć, że przed II WŚ w Bystrem mieszkało 451 grekokatolików. Obecnie cerkiew jest otwierana 2 razy w roku.

Wnętrze cerkwi w Bystrem. Foto Maciek
Wnętrze cerkwi w Bystrem. Foto Maciek

Malinowy Szlak

Pola we wsi Lipie
Pola we wsi Lipie

Po wędrówce w przeszłość, wracamy do teraźniejszości i udajemy się w stronę szczytu Jaworniki. Dwie osoby ostrzegły o możliwości spotkania niedźwiedzia. Jedynym sposobem to robienie dużo hałasu - niedźwiedzie nie polują na ludzi i zwykle nie szukają kontaktu.

Widok na Bieszczady z podejścia pod Jaworniki
Widok na Bieszczady z podejścia pod Jaworniki

Ścieżka krajoznawcza koloru żółtego prowadzi nas poza Bystre. Najpierw przez pola - własność prywatna, o czym informuje tabliczka. Potem wchodzimy w las, gdzie mamy zagłębie malinowe. Pyszne, dojrzałe, słodziutkie i wszystkie dla nas. W ciągu całego dnia spotkaliśmy 6-cioro turystów. 

Maliny
Maliny

Europejski Dział Wód

Droga na szczyt prowadzi Wielkim Europejskim Działem Wodnym. To linia, która rozdziela zlewiska Morza Bałtyckiego i Czarnego. Ten szlak nie jest popularny, miejscami mocno zarośnięty. Ale dobrze oznaczony, widać nowe tabliczki i świeże znaki na drzewach.

Europejski Dział Wód
Europejski Dział Wód

Szczyt nie jest przechodni - po wejściu zielonym szlakiem (lokalnym krajoznawczym), wracamy tą samą drogą do szlaku żółtego, który prowadzi nas do naszej miejscówki. Całość składa się na bardzo przyjemny spacer, w sam raz na początek naszego pobytu. Jaworniki, czyli rzucić wszystko i wyjechać w Góry Sanocko-Turczańskie to tytuł posta na dziś. Od jutra będą już Bieszczady. A pierwszy - Trohaniec.

Jaworniki, 909m
Jaworniki, 909m


View this post on TravelFeed for the best experience.
Sort:  

Niby na pierwszy rzut oka nic wielkiego, ale jednak bardzo przyjemne widoki, sielskie.

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Manually curated by brumest from the @qurator Team. Keep up the good work!

Congratulations @merthin! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed.io front page.

Thanks for using TravelFeed!
@pl-travelfeed (TravelFeed team)

PS: Why not share your blog posts to your family and friends with the convenient sharing buttons on TravelFeed.io?


The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.