"Jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą" - Muzeum KL Stutthof w Sztutowie

in PL-TravelFeed4 years ago

Read this post on TravelFeed.io for the best experience


Miejsca takie jak pozostałości niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie mogą wywoływać mieszanie odczucia, z jednej strony jest to miejsce godne upamiętnienia i zachowania jako przestroga dla przyszłych pokoleń. A z drugiej strony przez wielu traktowane są jak atrakcje turystyczne do "zaliczenia".

Po raz pierwszy Muzeum Stutthof w Sztutowie utworzone w miejscu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z lat 1939–1945 zwiedzałem z ojcem jako 7-8 letni chłopiec, czyli prawie czterdzieści lat temu. Mimo tylu lat wciąż miałem przed oczami wiele obrazów z obozowych ekspozycji. Wielokrotnie planowałem odwiedzić te miejsce jako dorosły i podczas ostatniego pobytu w Polsce nadarzyła się okazja, bo na wspólną wyprawę wybraliśmy się z teściem.

Dzięki nowej SS7 to tylko nieco ponad godzina jazdy z Ostródy.
Dzięki nowej SS7 to tylko nieco ponad godzina jazdy z Ostródy.

Decyzja o powstaniu obozu zapadła na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej przez Niemców, a pierwsi więźniowie trafili do KL Stutthof w dniu 2 września 1939 roku.

Pierwszym transportem przywieziono przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego oraz Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz zaangażowanych w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego, łącznie około 150 osób.

Wstęp na teren obozu-muzeum jest bezpłatny, płatny jest natomiast niestrzeżony parking vis-a-vis wejścia, opłata wynosi 7 zł za trzy godziny, przy czym zwiedzanie trwa z reguły 1,5-2 godziny. Zwiedzanie jest w trybie indywidualnym, ale warto przykleić się do jakiej grupy z przewodnikiem, latem jest ich stosunkowo dużo, żeby lepiej poznać historię obozu i jego więźniów. My dopiero później dołączyliśmy do takiej grupy.

Obecne muzeum powstało z inicjatywy byłych więźniów obozu w 1962 roku na terenie tak zwanego "starego obozu", czyli najstarszej części obozu.

Po wiejściu na teren obozu po lewej stronie jest budynek wartowni SS, gdzie teraz mieści się punkt informacyjny i sklep z pamiątkami. Po prawej stronie natomiast wita zwiedzających monumentalny budynek komendantury, gdzie obecnie mieści się kino i sale wystawowe.

Przez 'bramę śmierci" wchodzimy na teren właściwego obozu, po obu stronach są baraki przerobione na potrzeby różnych ekspozycji, które prezentują obozowe życie, historie więźniów, a na końcu bloku VIIIa znajduje się duża makieta, dzięki której możemy lepiej zrozumieć z jakim zbrodniczym planem eksterminacji wszelkich wrogów narodu niemieckiego mieliśmy do czynienia. Tam nic nie było zostawione przypadkowi.

W tak zwanej części szpitalnej znajdowała się niewielka komora gazowa, która co prawda najpierw była wykorzystywana do dezynfekcji ubrań więźniów, ale z czasem hitlerowcy znaleźli bardziej mordercze zastosowanie tego miejsca i służyło do uśmiercania więźniów.

Do tego samego służył ten niepozorny zestaw na szynach kolejki wąskotorowej. Podstępem SS-mani wabili więźniów niby do prac na zewnątrz, a w rzeczywistości pociąg z tym wagonem wypchanym więźniami wyjeżdżał tylko kilkaset metrów za bramę, gdzie wrzucano do wagonu Cyklon-B i uśmiercano więźniów.

Po powrocie ciała zabitych palono w piecach krematoryjnych, a w późniejszym okresie gdy tych ciał było więcej na stosie całopalnym poza obozem w kierunku morza. Budynek krematorium uciekający Niemcy wysadzili w powietrze, ale piece ocalały. Po wojnie byli więźniowie z własnej inicjatywy odbudowali ten budynek, żeby był przestrogą dla przyszłych pokoleń.

W krematorium na ścianach można zobaczyć kopie niemieckich aktów zgonu, które obozowa administracja przekazywała rodzinom zabitych. Gdy rodzina chciała to mogła dostać również prochy zabitego.

Monumentalny i bardzo wymowny Pomnik Wali i Męczęstwa autorstwa Wiktora Tołkina został odsłonięty z okazji 23 rocznicy wyzwolenia obozu. To właśnie na tym monumencie wyryte są słowa z tytułowego cytatu.

”Niech z pokolenia pójdzie nasz głos w pokolenie”
”Niech z pokolenia pójdzie nasz głos w pokolenie”
”Pamiętamy, oskarżamy, przestrzegamy”
”Pamiętamy, oskarżamy, przestrzegamy”

Tuż przy pomnika za bramą obozu znajdują się hale produkcyjne zakładów DAW (Deutsche Ausrüstungswerke) gdzie więźniowie pracowali między innymi przy produkcji podzespołów do silników lotniczych dla niemieckich myśliwców.

”Na którym znajdował się Nowy Obóz postawiono kamienne bloki w miejscach, gdzie stały baraki zniszczone w końcowej fazie istnienia obozu i w okresie powojennym”.
”Na którym znajdował się Nowy Obóz postawiono kamienne bloki w miejscach, gdzie stały baraki zniszczone w końcowej fazie istnienia obozu i w okresie powojennym”.

Muzeum Stutthof w Sztutowie utworzone w miejscu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z lat 1939–1945 jest zdecydowanie godne polecenia, pamięć o ofiarach jest bardzo ważna. Miejsca takie jak KL Stutthoff czy KL Auschwitz są wieczne żywym świadectwem zbrodni i okrucieństw jakich dopuścili się niemieccy naziści w czasie II wojny światowej. Nigdy nie można o tym zapomnieć.


View this post on TravelFeed for the best experience.
Sort:  

Your current Rank (54) in the battle Arena of Holybread has granted you an Upvote of 45%

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know every user has their own profile map?
And so does every post as well!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Manually curated by EwkaW from the Qurator Team. Keep up the good work!

Dzięki, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeedTwój post został również udostępniony w grupie TravelFeed Polska na Facebooku i przez profil na Twitter zapraszam do śledzenia tych dwóch profili.Jeżeli przeoczyliście post o zmianach zasad publikacji i kuracji postów na tagu #pl-travelfeed polecam się z nim zapoznać. Zmiany wynikają z faktu, że jesteśmy częścią dużego projektu Travelfeed.io i staramy się propagować posty podróżnicze pośród polskiej społeczności.Poniżej znajdziecie ważne posty dzięki, którym łatwiej opanujecie publikowanie na Travelfeed.io

Przewodnik jak zacząć z TravelFeed.io

Przewodnik jak publikować posty na TravelFeed.io

Pamiętaj o zmianie języka na polski, tylko takie posty możemy kurować.

Congratulations @lesiopm! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed.io front page.

Thanks for using TravelFeed!
@pl-travelfeed (TravelFeed team)

PS: You can now search for your travels on-the-go with our Android App. Download it on Google Play