pl-travelfeed cross-posted this post in PL-TravelFeed 11 months ago


Spacer po zabytkach Stargardu

in #pl-travelfeed11 months ago (edited)

Stargard (do 2016 roku - Stargard Szczeciński) należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim, gdyż początki jego powstania sięgają aż VIII – IX wieku. W samym centrum Starego Miasta znajdują się 22 zabytki, które zachowały się w niewiele zmienionym stanie od czasów ich powstania. Najwięcej z nich należy do systemu obwarowań miejskich – pochodzącego z II połowy XIII wieku. Stanowiły one najpotężniejszy system obronny na Pomorzu Zachodnim. Oto część z nich:

  • Brama Wałowa – została zbudowana pod koniec XIII wieku, jedyna brama na Pomorzu, która stylowo łączy gotyk z renesansem, na bramie znajduje się jedyny na Pomorzu wykusz latrynowy (wykusz to wystający fragment budynku, widoczny jest na drugim zdjęciu, po lewej stronie Bramy, nad murem).
    P2.JPG

P1.JPG


  • Brama Pyrzycka – brama miejska zbudowana pod koniec XIII wieku, uznawana za najpiękniejszą na Pomorzu.

P7.JPG


  • Baszta Morze Czerwone – najokazalsza i największa baszta miejska w Polsce (34 m wysokości), zbudowana przełomie XV i XVI wieku

P9.JPG


  • Baszta Tkaczy, zwana także Lodową, o wysokości 31 m, wzniesiona w połowie XV wieku.

P6.JPG


  • Basteja - (obecnie Muzeum Archeologiczno-Historycznego) jest zabytkowym, XVI-wiecznym obiektem obronnym.

P8.JPG


  • Wieża ciśnień – największy wodozbiór w Polsce (wieża o wysokości 67 m).

P10.JPG


  • Kościół św. Jana – zbudowany w XV wieku, kościół ten wyróżnia się jedną z najwyższych wież na Pomorzu Zachodnim (wysokość 99 m, na żywo robi naprawdę wrażenie). Posiada jedyne na Pomorzu sklepienie kryształowe, znajduje się w nim największy na Pomorzu i jeden z największych w Polsce średniowiecznych dzwonów (o wadze 3,5 t).

P12.JPG


  • Brama Młyńska – jedyna w Polsce i jedna z dwóch na świecie brama położona nad korytem rzeki, wzniesiona w połowie XV wieku (na zdjęciach widoczne są również mury obronne przylegające do niej)

P17.JPG

P14.JPG


  • Baszta Białogłówka - pochodzi z początku XV wieku.

P15.JPG


  • Baszta Jeńców – zbudowana na przełomie XV i XVI w. Jej wysokość to 13 m.

P5.JPG


  • Brama Świętojańska - obecnie neogotycki tunel z końca XIX wieku, który miał stanowić podstawę dla monumentalnego pomnika Bismarcka.

P16.JPG


  • Kolegiata pw. NMP Królowej Świata – najwyżej sklepiony kościół w Polsce (32,5 m). Pochodzi z XIII wieku, zbudowany w stylu gotyckim przez Heinricha Brunsberga. To jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego.

P3.JPG


  • Ratusz – zbudowany w XIII wieku, przebudowany w XV. Największy wśród średniowiecznych na Pomorzu Zachodnim.

P4.JPG


Dla spacerowicza ogromnym udogodnieniem jest to, że większość powyższych zabytków znajduje się na planie okręgu. Zatem wystarczy w jednym miejscu rozpocząć wycieczkę, by w tym samym miejscu ją skończyć.

Oto ciekawostka: Stargard położony jest dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego (przebiegającego przez przedmieście Londynu Greenwich). Stanowi to dokładnie 1 godzinę różnicy między astronomicznym czasem londyńskim a środkowoeuropejskim, przyjętym w Polsce.

Parkowanie: w mieście nie ma już Strefy Płatnego Parkowania (w wybranych miejscach jest Strefa Ograniczonego Parkowania).