Tematy Tygodnia #3

in Sarmatia3 years ago

Zapraszam wszystkich do udziału w reaktywowanych Tematach Tygodnia, konkursie z nagrodami na najlepszy post (niekoniecznie pisany!) nawiązujący do tematów danej edycji. Czas na wysyłanie wpisów jest do końca przyszłej Niedzieli czyli do 3 października włącznie. Ze względu na brak wystarczającej ilości zgłoszeń do poprzednich tematów, przedłużłem termin ich składania do jutra(26.09.2021), zachęcam więc do nadsyłania postów również na Tematy Tygodnia #2, a teraz aktualne Tematy:

Temat 1 - Uczty / imprezy, a polityka

Czytając tom 4 Dzieje Polski autorstwa Andrzeja Nowaka natrafiłem kilka dni temu na bardzo ciekawą, skłaniającą do refleksji informacje. Zwłaszcza w kontekście najświeższej "aferki" w polskiej polityce. Otóż w 1552 roku odbył się dość ważny Sejm na którym doszło do wielkiego sporu o to, czy wyroki sądów kościelnych powinny być egzekwowane przez Państwo. Spór bardzo ważny w sytuacji rozwijającej się (choć krótkotrwałej) protestantyzacji polskiej szlachty. Tak, ważny jak i gorący, przywódca innowierców dla zaznaczenia swojej odrębności na rozpoczynającej Sejm Mszy nakrył głowę w trakcie podniesienia (co ówcześnie było bardzo mocne i oburzające dla katolików). W każdym razie, ostatecznie doszło do kompromisu, udało się szlachcie polskiej, pomimo ogromnych różnić i gorącego sporu dojść do porozumienia. Jak Pisze A. Nowak "wszystko zakończyło się po sarmacku, wielką ucztą." zorganizowaną zarówno dla protestantów jak i katolickich biskupów. Skojarzyło mi się to z urodzinową imprezą u Mazurka, skojarzyło na zasadzie kontrastu. W sytuacji XVI wiecznej, pomimo gorących sporów o najważniejsze dla tamtych ludzi kwestie, o sprawy dotyczące państwa i wiary posłowie umieli się dogadać i dopiero gdy się dogadali razem ucztowali (i to zapewne bardzo zacnie;)). Dziś mamy sytuację zgoła odwrotną. Nasi politycy prowadzą ze sobą bój posunięty do granic możliwości, do tego stopnia że nie raz opozycja głosi tezy i wygłasza stanowiska która są w oczywisty sposób sprzeczne z interesem państwa, robią to głównie po to by się kłócić, by zaznaczać medialną różnicę gdy tymczasem wszyscy (poza konfederacją) głosują prawie tak samo. Tymczasem gdy nie ma kamer to wszystkie strony sporu bratają się i ucztują razem, to straszna dwulicowość, obłuda.
Myślę że to dobra okazja by podyskutować o tym jak uczty, imprezy, biesiady na najwyższych szczeblach wpływają na politykę, a wpływają nieraz bardzo mocno, od mało przyjemnego jak mordowanie w jej trakcie konkurentów(to kiedyś), do przyjemniejszych jak zawieranie w ich trakcie sojuszy, albo planowanie wspólnego zniewolenia reszty ludzkości. Ucztowanie to niemal zawsze alkohol, a ten sprzyja rozluźnieniu, u jednych wywołuje serdeczne uczucia do świata i ludzi, u innych agresję, obie reakcje mogą prowadzić do politycznych konsekwencji. Myślę że to ciekawy temat, wszak czy jest choć jedna taka osoba, która w trakcie imprezy, pod wpływem, nie kłóciła się z kimś na tematy polityczne? ;)

Temat 2 - Czy Polska wciąż jest Katolicka i Maryjna?

Zbliża się październik, miesiąc Maryjny, który swoje znaczenie bierze od cudownej(?) wygranej floty chrześcijańskiej w starciu z muzułmanami pod Lepanto 7 października 1571 roku. Ówczesny papież przypisując to zwycięstwo wstawiennictwu Matki Bożej ustanowił Święto Matki Bożej Różańcowej. Polska od wieków była bardzo "Maryjna", pierwsza znana polska pieśń to "Bogurodzica", nasz król Jan Kazimierz "koronował" Ją na naszą Królową (zresztą zgodnie z objawieniami Juliusza Mancinelliego z zakonu jezuitów, którego Matka Boża zapytała: "A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie"). Dopiero co mieliśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który ponowił nasze, polskie śluby Lwowskie (pierwotnie złożone właśnie w ramach "koronacji" Matki Bożej) i zorganizował wielką akcję, niejako przeciw ówczesnej tyrańskiej władzy tj peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jedyny papież z naszego narodu na swoje zawołanie wybrał słowa "Totus Tuus", cały Twój, które jest zawołaniem do Matki Bożej.
Czy wiele z tej Maryjności ostało się w narodzie polskim? Czy wciąż jesteśmy narodem który "osobliwą miłością" pała ku Maryi? Czy głęboki kryzys w którym znajduje się KK, w tym przesiąknięcie jego struktur "światowością", wraz z gwałtowną i agresywną laicyzacją która przychodzi do nas z zachodu w prawach, w kulturze, w ideologii sprawi że już i ta głęboko Polska cecha narodowa zaniknie i wyprzemy się jej? Co o tym sądzicie, czy Polska jest bardziej Katolicka, czy może już bardziej "Europejska".

Temat 3 - Wiedza o Sarmacji

Jako że nasza społeczność odwołuje się do Sarmacji, niechże stałym, możliwym punktem naszego konkursu będzie poszerzania naszej wiedzy i znajomości naszego dziedzictwa. Oczywiście przede wszystkim dzieje i kultura staropolska (Sarmacka) byłaby mile widziana. Zarówno kwestie wydarzeń historycznych, bitew, portrty postaci, jak również takie jak architektura, kultura pisana, stroje, zwyczaje. Wszystko co tworzyła społeczeństwo Sarmacji. Sądzę, że również i dzieje Polaków pod zaborami, jak i II RP można byłoby tu podciągnąć jako pewną ciągłość historii i dziedzictwa. Czy tego chcemy czy nie, czy lubimy historię czy nie, jesteśmy dosłownie i duchowo potomkami tamtych ludzi, warto więc to dziedzictwo, tę historię, tę ich rzeczywistość poznawać coraz lepiej i się nią inspirować, również po to by uniknąć błędów które popełnili.

Temat 4 - Riposta

Palcaty.jpg

Dyskusje są cenne, rozwijają, a jeśli prowadzimy je w otwartości i z szacunkiem dla drugiej strony jest szansa na wspólny rozwój i podążanie w kierunku prawdy i wiedzy. Dlatego wzorem oryginalnych Teamtów Tygodnia zachęcam do stawania w słowne szranki i potykania się na jakiekolwiek tematy które was poruszają. Riposta nie musi dotyczyć żadnego z zaproponowanych tematów. Jedyne co musi spełnić to: znaleźć się w naszej społeczności, zostać oznaczone jako riposta i oczywiście nie być plagiatem :)

Temat 5 - Cyprian Kamil Norwid

24 września obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego poety, przez niektórych określany 4 polskim Wieszczem. Byłoby wspaniale gdyby ktoś z nas mógł nam trochę przypomnieć tego pisarza, jego twórczość, albo jego historię życia, bardzo liczę że komuś ten temat przypadnie do gustu i coś w nim napisze :)

To trzecie tematy, idziemy do przodu i nie poddajemy się, może tym razem tematy bardziej wam do gustu przypadną i będziemy mogli cieszyć się bogactwem wielorakich postów rywalizujących o miano najlepszego! :)

Przypomnienie zasad uczestnictwa:

  1. Każda forma wyrazu swoich poglądów i przekonań jest dobra, o ile jest to nasza praca własna nie zaś plagiat. Nie ma zatem ograniczenia w formie liczby znaków czy sposobu wypowiedzi. Jednym lepiej wychodzi układanie słów na klawiaturze innym nagrywanie monologów, jeszcze ktoś inny stworzy świetny fotoreportaż, a znowu ktoś inny namaluje obraz warty więcej niż tysiąc słów. Natomiast wszelkie wykorzystywanie cudzej pracy jest surowo zabronione. Zabronione jest również kopiowanie własnej wcześniejszej pracy.
  2. Post powinien być stworzony w języku polskim o ile jest to konieczne do zrozumienia formy wypowiedzi (obraz, albo utwór muzyczny ma swój uniwersalny język).
  3. Post musi w wyraźny sposób nawiązywać do tematu, lub jeśli to nawiązanie nie jest oczywiste musi to nawiązanie zostać wskazane.
  4. Post, który chce wziąć udział w konkursie musi zostać opublikowany w pierwszej kolejność w społeczności Sarmatia co wiąże się z obowiązkowym "opodatkowaniem" postu w wysokości 1% zawierać jako pierwszy hashtag #hive-199021, oraz musi być ustawiony Beneficjent dodatkowy: hive-199021 na minimum 1%. Dodatkowo, każdy taki post powinien zawierać informację, że zostaje zgłoszony do konkursu wraz z linkiem odwołującym do postu ogłaszającego temat na dany okres. Instrukcja dodawania postów do społeczności
  5. Post musi zostać opublikowane w określonym czasie - 7 dni od opublikowania Tematu

  1. Uczta u Wierzynka, obraz Bronisława Abramowicza
  2. Bogurodzica, Józef Brandt
  3. Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1576-1586, ryc. 51
  4. Palcaty Maszyński, Julian (1847-1901)
Sort:  

That comment has been deleted.

Niestety ponieważ to jest komentarz, nie zaś post, nie może być brany pod uwagę w konkursie...

That comment has been deleted.

Loading...

Congratulations @hive-199021! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 600 upvotes.
Your next target is to reach 700 upvotes.
You got more than 50 replies.
Your next target is to reach 100 replies.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from Day 20

Ponieważ nie udało się uzbierać sensownej liczby zgłoszeń do tych tematów, proszę uczestników o zagłosowanie jakie rozwiązanie ich satysfakcjonuje

  1. Rozdanie zgromadzonej kwoty pomiędzy uczestników bez głosowania
  2. przekazanie kwoty do następnego głosowania i przekazanie tychże tekstów do następnego głosowania
  3. j.w. ale bez przekazania tekstów dalej.
  4. inne, jakie?

Zgłosili się do konkursu: @leon112 i @ocotuchodzi

1

To będzie 4 HBD dla Ciebie.

 3 years ago  Reveal Comment

Sarmacja, ponieważ tak siebie i naszą ojczyznę określali ludzi którzy tworzyli IRP, a jest to ten okres polskiej historii, który przynajmniej dla mnie jest najlepszy i najpełniej wyraża polskość, ale i Wartości które cenie. Wolność, decentralizacja/rozproszenie władzy, ustrój republikański, mieszany, honor, stawianie wyżej wartości nad życie, wiara.
I tak, myślę że Sarmacja jest bardzo mocno związana z ortodoksją katolicką, ale jednocześnie nie wyklucza innych wyznań. Nie wiem natomiast nic o tym aby katolicka ortodoksja miała kogokolwiek ogołocić z ostatniej złotówki 🤔