Každý to dělá jinak aneb jak používáme krypto

in #petrvl2 years ago

Mnoho lidí stále zapomíná na originální koncept Satoshi Nakamota. A tak jsou zprávy dost zaplaveny cenou různých kryptoměn více než tím jak je lidé používají.

Já hned mohu uvést několik příkladů z praxw které používám já nebo jsem viděl u ostatních. Nedá se moc říci co je z toho lepší a horší.
První příklad můžou být debetní karty. Ty si můžete nabíjet kryptem nebo fiatem. Při placení dostáváte cash back. Zajímavé je že karta si vyhodnocuje čím za vás zaplatí podle toho co je pro Vás nejvýhodnější z daného portfoli které máte nalinkováno ke kartě. Pokud ho plníte kryptem utrácíte krypto a dostáváte cashback. Pak jsme se setkat také s metodou že kartu plníte fiatem a platíte fiatem a dostáváte cash back v podstatě se dá řící že tak netratíte na směně a jen Vám přibívá crypto z cash backu.
Další možnost je používat samotné krypto bez toho aniž by jste ho vůbec převáděli na fiat. Jen v době placení se přirovná aktuální hodnota, která je však také u každé peněženky trochu jiná, protože různé peněženky berou cenovou hladinu z různých zdrojů. U tohoto způsobu by jste měli myslet jakou vrstvu využíváte. Já mám jasného favorita a tím je bitcoinová lightning network. Nulové či apsolutně minimální poplatky v síti tak s rychlostí transakcí a jejich minimalistickém datovém pojetí tak fungují i na velice pomalých internetových sítích a nemusíte mít starost jak moc silný signál máte třeba v mobilu.
DeFi přidává dokonce třetí možnost a tou je kreditní způsob myšlení. Neboli půjčujete si proti vlasnímu krytu které máte v nějaké aplikaci. Většinou do dá dost snahy a času nastavit kreditní myšlení na také trochu perpetum mobile nekonečného půjčování, protože musíte uvažovat tak že si můžete půjčovat jen malé procento z Vašeho portfolia, které se zpatí ze stakingu dříve než stihnete utratit zase další částku. ale tyhlepropočty jsou fakt čistě personální.

Poslední vývoj ve světě fiatu však napovídá, že stále více investorů hledá safe haven proti podlemě skoro neřízené inflaci, kterou se centrální banky snaží nastavit na stagflaci, která je opravdu pro lidi nevýhodná, protože to znamená že budeme muset odpracovat natištěné peníze z posledních let ve forně hrubého domácího produktu. A tady vidíte tu jasnou výhodu mít peníze v kryptu. Speciálně když se podíváte na některé propočty nebo reporty, třeba tokové které delá Glassnode, tak zjistíme že držet BTC je při volatilitě márketu nejvýhodnější a to jak v dlouhodobém či střednědobém horizontu. V krátkodobém horizontu je pak požívání krypta do určité částky celkem jedno protože kafe stojí chvíli více satošíků a chvíli méně satošíků. Ale tím jak poslendí bublina vlasně nenastala tka mi tak připadá že jsme momentálně u konce bearmarketu protože další půlení už je skoro u půlky cyklu. 753 dnů dnes 12.4.2022 zbývá do dalšího půlení u BTC. A to znamená že se začne akumulovat kapitál na nějaký středně dobý horizont. A pro nás co nejsme takoví "kapitálníci" se zkrátka vyplatí v této fázi zase přikovat metodou Dolar Cost Average, kteoru si můžete spočítat na různých stránkách, jako je třeba tato: https://www.bitcoindollarcostaverage.com.
Nesmíte však zapomenou podívat se na suply jednotlivých krypto coinů či tokenů.

Mohli by jsme pokračovat třeba tím že se dá platit i dvěma či více krypty na jednou. jen těm vývojářům dejte chvilí času a klidu aby jsme si mi jako uživatélé mohli porochňat v decetralizovaných finančních službách, které na Vás vykukují na každém rohu.

Další super věc je celý ten herní krypto krypto svět který už sám o sobě v metaversu využívá různé tokeny a krypto věci. jednodušeji řečeno čím více uživatelů tím více bude potřeba jednotlivých tokenů pro samotný běh her a dalších služeb.

Takže moc nehleďte na cenu a radujte se doba krypto světa přichází. :)

Sort:  

ten kreditní způsob, kdy vlastně používáš na placení nějaký "půjčený" peníze je i jeden z oficiálních triků, jak se vyhnout danění příjmů z kryptoměn, protože to co jsi spotřeboval byly prostředky někoho jiného, tj. dluh který musíš dřív nebo později vrátit. má to ale i svá úskalí samozřejmě, ale možnost to je.

!CATtip 3 CAT

your tip of 3 CAT towards @ritxi was sent successfully

A všechny tyhle způsoby jdou kombinovat... Asi by mi to dalo na samostatný post, ale nějak nestíhám číst, natož psát ;)
Každopádně u půjčování je potřeba "nebýt debil" a nepůjčit si max. Pak jde dělat i takové perpetum, že si proti BTC půjčím USDC a za něj koupím BTC a přidám zpět do collateral... ;)

Každopádně já jsem ve fázi, kdy tisícové položky platím raději kartou s cashback, ale drobné jako kafe klidně LN. Bohužel zatím jenom na cestách, protože LN v mém okolí prostě ještě není, protože prostě crypto ještě není.

:)
!CATtip 3 CAT

your tip of 3 CAT towards @tazi was sent successfully