Wiele osób odbywa rozmowy rekrutacyjne w celu zmiany miejsca pracy. Powody tego bywają różne, a branża IT większość z nas, delikatnie mówiąc, trochę rozpieściła. Jednak gdy przechodzimy do rozmowy technicznej, warto zachować się z klasą i podejść do niej „na poważnie”.
To, że w obecnej pracy zajmujesz stanowisko Lead-a wcale nie musi oznaczać, że po zetknięciu z szeregiem pytań i zadań do wykonania, zostaniesz oceniony/oceniona na ten sam lub wyższy poziom. Bardzo dużo zależy od procedur, nomenklatury itp. jakie firma, do której rekrutujesz, uznała za optymalne w ich ocenie.
Jest jednak pewien schemat, który możemy przyjąć za względnie uniwersalny i ten postaram się opowiedzieć w kilku wpisach, dzieląc je tematycznie, a tym samym nie zanudzając (mam nadzieję) czytelników olbrzymią ilością tekstu.
CZĘŚĆ I – Umiejętności interpersonalne i komunikacyjne
Jeżeli zdecydowałeś/zdecydowałaś się podejść do technicznej rozmowy uszanuj czas osoby, która jest do niej oddelegowana. Nie każda firma posiada zaplecze rekruterów technicznych i najprawdopodobniej rozmowę z Tobą będzie przeprowadzać Senior/Lead Tester, który te kilkadziesiąt minut upchnie pomiędzy swoje codzienne obowiązki.
Najprawdopodobniej będzie bardzo rozczarowany, jeżeli przyjdzie mu przeprowadzać rozmowę z kimś totalnie nieprzygotowanym i/lub podchodzącym do tejże rozmowy jak czegoś przymusowego.
Fakt, iż rekruter, który namawiał i umawiał Cię na rozmowę obiecywał złote góry i wychwalał Twe doświadczenie pod niebiosa – wcale nie oznacza, iż osoba techniczna będzie całować Cię po rękach za samo pojawienie się na rozmowie.
Przez wielu doświadczonych zawodowo testerów, ten etap jest traktowany po macoszemu, a może mieć kluczowe znaczenie przy decyzji dotyczącej zatrudnienia.
Czego można się spodziewać na tym etapie rozmowy? Przede wszystkim na tym etapie rekruter spróbuje określić Twoje predyspozycje/podejście do:
- Pracy w grupie i/lub zarządzania grupą ludzi (czy odnajdujesz się wśród innych ludzi, czy nie jest Ci obce takie podejście jak podział pracy, sposoby unikania konfliktów, etc.)
- Sposobu komunikacji zarówno w kwestii terminologii technicznej jak i umiejętności artykułowania myśli (w przypadku pracownika z Polski, będzie to rozmowa zarówno po polsku jak i po angielsku/niemiecku/etc.)
- Kwestii dostępności poza godzinami pracy (np. cykliczne wyjazdy służbowe) które mogą być stricte związane z prowadzonymi projektami w firmie, do której aplikujesz
- Wyglądu, ubióru, ogólnego zachowania wśród ludzi; manier – chyba nie musze tłumaczyć, że w dzisiejszych czasach tester już nie jest małpką od klikania w coś aż popsuje, lecz może być również osobą wspomagającą klienta od strony mniej lub bardziej technicznej (UI, accessibility, security, aspekty prawne) i nieraz może być konieczne spotkanie z klientem, a wtedy warto wyglądać co najmniej schludnie – to samo tyczy się rozmowy rekrutacyjnej
PRACA ZESPOŁOWA I PRZYWÓDZTWO
W przypadku pierwszej grupy pytań/zagadnień – warto zawczasu przygotować sobie kilka informacji na temat projektów w jakich brało się udział (bez nazw firm/produktów) w kontekście:
- wielkości zespołu ogółem
- wielkości zespołu testereskiego
- ról i odpowiedzialności jakie w zespole pełniły poszczególne osoby
- kto i w jaki sposób przygotowywał i rozdzielał zadania
- jaki był proces wytwarzania oprogramowania
- jakie metody z danego procesu były wykorzystywane, a które nie (np. metody estymacji)
- jak były podejmowane decyzje (czy narzucano rozwiązanie odgórnie, czy zespół sam się dogadywał, jeżeli tak – to w jaki sposób)
- czy kandydat widział pola do poprawy procesu (jeżeli tak, to czy je komunikował; jakie były tego wyniki/konsekwencje)
- czy projekt miał charakter zcentralizowany czy może wręcz przeciwnie? (pracując w teamie rozproszonym napotyka się zupełnie inne problemy niż siedząc całą grupą w jednym pokoju – warto zwrócić uwagę na różnice i ewentualnie wypowiedzieć się w którym przypadku czujesz się bardziej komfortowo)
- w przypadku osób, które zarządzały zespołem, mogą pojawić się pytania dotyczące hipotetycznych sytuacji związanych z brakiem zasobów ludzkich, z ograniczonym czasem, etc.
UMIEJĘTNOŚĆ KOMUNIKACJI
Druga grupa może, lecz nie musi stanowić odrębnego zbioru pytań. Osoba zadająca pytania raczej słyszy i na bieżąco ocenia sposób wypowiedzi kandydata. Z mojego doświadczenia uważam, iż najlepiej zachowywać się naturalnie i szczerze. Jeżeli nie pracowało się wcześniej w projektach, nazwijmy je roboczo zagranicznymi, a słownictwo techniczne ma się opanowane tylko w języku ojczystym – nie ma sensu tego ukrywać, gdyż najprawdopodobniej przynajmniej kilka pytań z podstaw testowania pojawi się w języku obcym.
W kwestii znajomości języka obcego, jeżeli rekruter nie jest osobą nadgorliwą i/lub native speakerem, w zdecydowanej większości przypadków skupi się na merytorycznej kwestii wypowiedzi; czy wypowiedź jest zrozumiała i zgodna z zadanym pytaniem. Mniejsze znaczenie będzie miała idealnie gramatyczna konstrukcja zdań czy też wyszukane słownictwo.
Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, iż znajomość języka obcego podczas technicznej rozmowy rekrutacyjnej, to nie barwne opowiadanie na temat swojego hobby, tudzież o tematach nam bliskich, lecz (przede wszystkim!) umiejętność rozmowy na tematy związane z projektem i potencjalną przyszłą pracą.
KWESTIE DOSTĘPNOŚCI
Może to przypadek, może to taki trend, jednak coraz więcej projektów z którymi mam styczność (czy też moi znajomi – z różnych firm IT) to projekty zagraniczne. A w zasadzie to klient jest zagraniczny, bo zespół developersko-menadżersko-testerski już różnie.
Co się z tym wiąże? Tak, stety lub nie, ale wielu z nas musiało nieraz uczestniczyć w spotkaniu z klientem (czy to w Polsce, czy za granicą), a tym samym nieobecność w domu trwała dłużej niż przysłowiowe 8h plus dojazd. Ma to oczywiście swoje dobra jak i złe strony, który Ty, jako kandydat, warto abyś rozważył i podczas rozmowy rekrutacyjnej był świadom do jakiego projektu chcesz lub możesz trafić.
Kwestie nadgodzin i urlopów rekruter też może poruszyć na rozmowie technicznej, a wynikać to może, jak już wspomniałem chociażby z charakterystyki pracy oraz formy zatrudnienia.
Z drugiej strony warto pamiętać, iż to jest bardzo dobry moment, aby podpytać rekrutera o przyjęte standardy i ogólne podejście do kwestii nadgodzin/wyjazdów/etc. gdyż to on/ona jako osoba z wewnątrz najprawdopodobniej miała już styczność z takimi sytuacjami i (w większości normalnych firm) powinna podzielić się z kandydatem szczerą odpowiedzią.
UBIÓR, WYGLĄD, ZACHOWANIE
Ja sam jestem fanem śmiesznych t-shirtów i nie lubię dress code-u. Jednak jak wspomniałem wyżej, coraz częściej tester wychodzi ze swojego pokoju. Uczestniczy w spotkaniach (mniej lub bardziej formalnych) zarówno ze współpracownikami, jak również z „klientem”.
Wiele zależy od firmy, do której aplikujemy, jednak w moim osobistym odczuciu jako przysłowiowe minimum potraktowałbym:
- czyste, wyprasowane spodnie,
- czysta, wyprasowana koszula,
- czyste, niesportowe obuwie.
Uważam również, iż na rozmowę na wyższe stanowiska, wymagania co do ubioru mogą być wyższe.
Wiem, że część osób się ze mną nie zgodzi. Wiem, że warto w każdej sytuacji brać poprawkę na politykę ubioru konkretnej firmy oraz czas, jaki dostaliśmy na przygotowanie się do rozmowy (tak, zdarzyło mi się być na rozmowie rekrutacyjnej po około 1h od momentu, kiedy zostałem wybudzony przez przyszłego przełożonego, gdy smacznie odsypiałem po imprezie, w trakcie urlopu ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
CDN…
[BOT] Witamy bartalke na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.
Jeżeli uważasz, że glos bota jest niesluszny, napisz to pod tym komentarzem.
✅ @bartalke, I gave you an upvote on your first post! Please give me a follow and I will give you a follow in return!
Please also take a moment to read this post regarding bad behavior on Steemit.
Bardzo interesujący i na pewno dla wielu osób pomocny post.
Polecam zapoznać się z postem dotyczącym poprawnego tagowania: https://steemit.com/polish/@marszum/bxx8zqa4. Myślę, że informacje w nim zawarte pomogą Ci dotrzeć do większej liczby odbiorców.
Ok, zapoznam się, dziękuję :)
Congratulations @bartalke! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
Award for the number of upvotes received
Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP
Do not miss the last post from @steemitboard!
Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes