Trzy "muzea" pod gołym niebem, które musisz odwiedzić z dzieciakami w Krakowie

in #pl-artykuly6 years ago (edited)

Lato w mieście nie musi być nudne. Wręcz przeciwnie. Wystarczy odpowiednio zorganizować czas. Jeśli mieszkacie w Krakowie lub jesteście tu przejazdem z dzieciakami, koniecznie odwiedźcie następujące miejsca:

 1. Ogród Doświadczeń

Mogłoby się wydawać, że to muzeum zainteresuje tylko nauczycieli fizyki. A jednak! Myślę, że już przedszkolaki będące fanami „Kota Prota”, czy też „Kosmicznego Jeta” chętnie je odwiedzą i trochę poeksperymentują. Ogród Doświadczeń dziwnie wciąga, czas ulega wydłużeniu, kiedy z fascynacją odkrywa się kolejne prawa fizyki. I jaka ta fizyka wydaje się tu prosta! Jeśli więc kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest z tą grawitacją, dźwiekiem, barwą, to zdecydownaie musicie odwiedzić to miejsce.

Ogród zajmuje powierzchnię 6 ha parku. Znajdziecie w nim urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, „Geo-gródek” (ekspozycję geologiczną), „Zapachowo” (ekspozycję sensoryczną) oraz „Lem-birynt”, czyli zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema. Wszystkich instalacji można dotykać. Przy urzadzeniach znajdują się ciekawe opisy, wyjaśniające, jakie doświadczenia można przeprowadzić.

Na zakończenie wizyty obowiązkowo spróbójcie lodów MINIMELTS, wyprodukowanych metodą kriogeniczną w temperaturze -197 stopni.

IMAG1546[1].jpg

 1. Wioski Świata

Miejsce, którym nie potrafię się znudzić. Rozbudzające fascynację swiatem, podróżami, drugim człowiekiem. Mocno poruszające temat fair trade i biedy. Dla dzieci stanowi świetną bazę wiedzy, o tym jak żyją ludzie na świecie.

Jeśli więc kiedykolwiek chcieliście zobaczyć prawdziwą mongolską jurtę, afrykańską wioskę, czy też papuaski dom na palach, to jest to miejsce dla Was. Jeśli chcieliście wydoić jaka, albo osiodłać wielbłąda, to jest to miejsce dla Was. Jeśli nurtowały Was pytania, po co indiańskiej pannie młodej zęby łosia lub do czego służy kij deszczowy, to jest to miejsce dla Was!

W Wioskach Świata zwiedzicie domy, charakterystyczne dla wszystkich kontynentów. Będziecie mieć do wykonania ciekawe zadania.

Nie zapomnijcie odwiedzić sklepiku misyjnego. Znajdziecie w nim oryginalne rękodzieła z różnych części świata. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie misji.

DSC_0434.JPG
DSC_0437.JPG
DSC_0472.JPG
DSC_0452.JPG

 1. Krakowskie ZOO

Listę bez większego zaskoczenia zamyka ZOO. Krakowski ogród zoologiczny być może nie jest duży, jest jednak jednym z najpiękniejszych, jakie widziałam. Krakowskie ZOO zawsze było i jest „dopieszczone”. Zadbano o ładne alejki i rośliny. Ponadto wielkim plusem jest lokalizacja w sercu Lasu Wolskiego. Zwierzęta przebywają niemalże w swoim naturalnym środowisku, wśród zieleni. Nie słychać dźwięku aut, nie widać betonu. Tak właśnie powinno być. Można tu spokojnie wypocząć, zaplanować dłuższą wyprawę, nawet na cały dzień. Jedyny duży minus stanowi brak dobrej slow foodowej knajpy! Jeśli nie jesteście fanami kiełbachy i zapiekanek – zabierzcie z sobą jedzenie na piknik.

DSC_0035.JPG
DSC_0041.JPG
DSC_0010.JPG

Dodalibyście coś do listy?

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Sort:  

tez byłam z synkiem w "Wioskach Świata", jakoś dwa lata temu
i nawet mam takie samo zdjęcie!

IMG_1666-1.jpg

ej noooo
zanim znalazłam swoja fotkę, to Ty już swoja skasowałaś :)

i cześć, tak w ogóle :)

Cześć! Przez przypadek, miałam podmienić! :-) I jak się podobało w Wioskach Swiata?

[BOT] Witamy damakaro na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

 • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
 • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
 • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
 • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
 • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
 • Posiadamy polski serwer Discord.
 • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
 • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
 • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
 • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
 • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.
  Jeżeli uważasz, że glos bota jest niesluszny, napisz to pod tym komentarzem.

Wszystko spoko, ale to nie są muzea :)

Zwał jak zwał. ;-) Muzea biorę w cudzysłów. Ogród Doświadczeń jest jednostką Muzeum Inżynierii Miejskiej, a Wioski Swiata możnaby uznać za skansen (tak mi się kojarzy), a skansen to muzeum na świeżym powietrzu. :-)

Congratulations @damakaro! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You published your First Post
You made your First Vote
You made your First Comment
You got a First Vote
Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @damakaro! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!