🌼DajSięPoznać 2019🌼 Tj. jak ściągnąć setki polskich programistów na Steema...

in #pl-programowanie6 years ago (edited)

Nic co tutaj zostanie opisane, nie jest jeszcze pewną rzeczą. Wszystko jest jeszcze na etapie wstępnych rozmów, ale postanowiłem podzielić się z Wami tymi informacjami, bowiem wydaje mi się, że cel jest ambitny, ale wiem też na 100%, że sam nie dam rady tego zorganizować.

steem_daj_sie_poznac.png

Dlaczego akurat konkurs dla programistów?

W czerwcu 2007 roku miała miejsce premiera pierwszego iPhone. Sam fanem firmy Apple nigdy nie byłem, faktem jest jednak to, że tamto wydarzenie kompletnie przetasowało całą branże telefonów komórkowych i smartphonów. W momencie premiery pierwszego iPhona, każdy inny telefon na rynku nagle stał się przestarzały.

Do tej samej konkluzji doszła firma Google, która jeszcze przed premierą iPhona zaczęła prace nad swoim pierwszym telefonem. Niedługo po premierze iPhona, Google doszło do wniosku, że trzeba błyskawicznie opracować nową wersje telefonu, by mieć jakiekolwiek szansę w walce o klienta.

Ta decyzja miała jednak swoje konsekwencje. Premiera pierwszego telefonu firmy Google znacząco się opóźniła i HTC Dream (znany takżę jako G1) został wprowadzony na rynek dopiero w październiku 2008 roku, ponad 15 miesiecy po premierze iPhona.

W czasie, gdy Google szykowało się do premiery, ekosystem firmy Apple zyskiwał z dnia na dzień, dzięki tysiącom programistów, którzy już od miesięcy tworzyli aplikacje na iPhona. Google wiedziało, że nawet jeżeli wyprodukują lepszy smartphone... to jeżeli użytkownicy nie będą mogli nic z tym telefonem zrobić, z powodu braku aplikacji na ten telefon... to znaczna część rynku wybierze ekosystem firmy Apple.

Programiści, programiści, programiści

Na programistycznej konferencji Google I/O 2009, gigant z Mountain View postanowił dać wyraz temu, że wie, jak ważni dla rozwoju Androida są programiści.

Każdy z 4000 tysięcy uczestników tej konferencji dostał za darmo nowiutki Android Phone:

3 lata później, na konferencji Google I/O 2011 mogło pochwalić się liczbą ponad 200 000 aplikacji w Android Markecie. Co ciekawe, takie zachowanie firm IT wcale nie jest odosobnione. Aż ciśnie mi się na usta sławne: Developers, developers, developers Steva Ballmera, ówczesnego prezesa Microsoftu.

Wiele firm po prostu zdaje sobie sprawę, że bogaty ekosystem w świecie IT może powstać tylko z ogromnym wsparciem społeczności programistycznej. Faktem jest też jednak to, że owa społeczność na brak ciekawych zajęć nie narzeka, więc czasami trzeba się nieco wysilić, by skupić na sobie nieco uwagi takiej społeczności.

A jeżeli budowany przez Ciebie ekosystem okazuje się ciekawy, to cała inwestycja w społeczność programistów zwraca się z nawiązką...

Moja teza jest następująca: sieć Steem będzie rosła wtedy, gdy będą w oparciu o nią powstawać kolejne projekty, zdolne przyciągnąć tysiące nowych użytkowników. Nic sensownego jednak szybko nie powstanie, jeżeli na Steemie nie będziemy mieli armii dobrych programistów znających ten ekosystem od podszewki.

Czym jest konkurs DajSięPoznać?

Po tym przydługawym wstępie, chciałbym szybko przedstawić czym był konkurs DajSięPoznać w poprzednich edycjach i czym będzie także i w 2019 roku :)

Cel konkursu jest defacto prosty: rozwój swoich umiejętności programistycznych i szerzenie wiedzy w tym temacie.

Podczas 3 miesięcy trwania konkursu, uczestnicy zobowiązują się do:

  • rozwijania projektu programistycznego (na dowolny temat), ważne jednak by projekt posiadał otwarty kod źródłowy
  • do prowadzenia bloga na temat tego projektu

Na koniec konkursu, uczestnicy biorą udział w głosowaniu... i wybierają spośród siebie laureatów :) To wszystko, proste, prawda? :) Oprócz laureatów wybranych przez samych uczestników, sponsorzy konkursu sami mogą wskazać laureatów, których chcieliby nagrodzić dodatkowo.

Zerknijcie na filmik z zeszłorocznej gali finałowej :)

981 uczestników w poprzedniej edycji, 8000 postów!

W 2019 roku odbędzie się 4-ta edycja tego konkurs. Statystyki mówią jasno, że z roku na rok konkurs ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Selection_999(545).png

Czy Wy także zaczynacie się już zastanawiać, a co by było, gdyby udało się ściągnąć choćby 10% tych blogerów na naszego Steema? :)

Steem jako oficjalny sponsor

O tym, że w ogóle odbędzie się kolejna edycja tego konkursu dowiedziałem się osobiście od Maćka Aniserowicza - pomysłodawcy i organizatora konkursu.

Maciek sam posiada konto na Steem (@maniserowicz), które założył w lipcu 2016, faktem jest jednak to, że kiedy Maciek korzystał ze Steema, polska społeczność jeszcze nie istniała...a on sam chcąc dotrzeć do jak największej liczby polskich programistów, postanowił skupić się na rozwijaniu swojego kanału na YouTube.

Co Steem mógłby osiągnąć będąc sponsorem konkursu?

Pomysł jest taki, by Steem stał sie oficjalnym sponsorem konkursu (oczywiście, taki sponsoring kosztuje), oraz by dodatkowo zasponsorował dodatkową nagrodę dla jednego z uczestników, wyłonionego z pośród osób, które spełnią dodatkowe wymagania.

A jakie mogą być to wymagania? :)

  • Przede wszystkim prowadzenie swojego programistycznego konkursowego bloga na Steemie.
  • Dodatkowym wymaganiem mogło by być, blogowaniu w języku angielskim, głównie po to, by w całą akcje mógł się włączyć także Utopian a być może i inne projekty Steemowe :)

Celem konkursu jest... oczarowanie jak największej ilości owych programistycznych blogerów, by zostali ze Steemem na dłużej :) Wierzę, że część z tych osób, zakocha się w otwartości jaką siec Steem oferuje... i wręcz spodziewam się tego, że po kolejnych miesiącach kilka z tych osób postanowi samemu zbudować nowe projekty dla społeczności Steem, tj. dla siebie, dla mnie i dla Ciebie, dla każdego z nas :)

Gwarancji nie ma żadnych... ale moim zdaniem, kto nie wierzy w to, ze trzeba wspierać społeczności programistyczne, nigdy nie zbuduje dużego otwartego ekosystemu. Nie bez powodu Utopian jest tak popularny na Steem :)

"A ile można stracić?"  źródło

I tutaj rzeczy zaczynają się komplikować :) Organizacja takiego konkursu wiąże się z ogromnymi kosztami (przygotowanie strony, materiałów promocyjnych, gali finałowej i wynagrodzenie za setki godzin pracy organizatorów). społeczność Steem stając się sponsorem takiej akcji sama mogła by zdecydować jaki "pakiet sponsorski" chce wybrać.

Uprzedzając pytania, od razu powiem, że jeżeli nie czujesz się wielorybem, to nawet nie ośmielę się Ciebie prosić o wsparcie takiej akcji. Steem to społeczność zdecentralizowana, więc defacto uważam, że fundusze na sponsoring takiej akcji, powinny być zebrane od społeczności. Od kogo? Od chętnych wielorybów, witnessów, różnych firm tworzących różne projekty, itd. Prawda jest taka, że nawet z samym wsparciem społeczności, mogło by się udać zebrać budżet na takie przedsięwzięcie pisząc stosowne posty czy też np. zakładając akcję na Fundition :)

Różne pakiety sponsorskie dają różne uprawnienia, jak na przykład możliwość przedstawienia swojej prezentacji na gali finałowej.

Selection_999(546).png
Selection_999(547).png
Selection_999(548).png

Ile kosztują poszczególne pakiety sponsorskie?

Tanie nie są. Ceny dostałem do wglądu wraz z całym katalogiem ze szczegółami, którym mogę się podzielić z osobami, które chciałyby wspomóc akcje. Maciek prosił by w miare możliwości nie trąbić jakie dokładnie są to kwoty, więc zakreśliłem część tej kwoty, by zachować trochę prywatności, a jednocześnie by dać społeczności na tym etapie wskazówkę jakiego rzędu są to kwoty.

Wsparcie od @wise-team

Jako, że sami prowadzimy witnessa @wise-team, uważamy że część środków, które otrzymujemy za utrzymywanie węzła sieci Steem, pomimo niskiej ceny tokena STEEM, moglibyśmy przeznaczyć na wsparcie tego konkursu. Jaką kwotę moglibyśmy przeznaczyć? Nie chcemy sie jeszcze deklarować, nie mając pewności, ile innych osób chciało by się dołączyć do tej akcji, ale powiedzmy, że @wise-team mógłby dorzucić do puli minimum 2000 zł.

Wsparcie od innych

Wydaje mi się, że w naszej społeczności może znaleźć się więcej osób, które mogą chcieć dołożyć się do puli. Jeżeli ludzie tutaj nie wybiją mi tego pomysłu z głowy, do moim zadaniem przez najbliższe miesiace będzie zebranie dużo większego budżetu od kogokolwiek się tylko da. I owszem... do Steemit Inc. też zapukać trzeba, faktem jest jednak to, że w związku z tym, że ten konkurs ma bardziej charakter lokalny, moim zdaniem np. Steemit Inc. może nie widzieć w tym aż takiego dużego potencjału.

Po co Wam o tym pisze?

Po pierwsze, żeby zebrać od Was feedback. Czy ten pomysł jest faktycznie dobry? Może powinienem dać sobie z nim spokój?

A może jako aktywny członek społeczności byłbyś zainteresowany tym, by wspólnie z nami promować ten pomysł wśród Steemian, byśmy znaleźli więcej sponsorów? A może znasz osoby, które brały udział w tym konkursie i mógłbyś pomóc np. pytając te osoby, czy w następnej edycji chciałyby mieć bloga na blockchainie?

Jestem pewien, że bycie sponsorem takiej akcji to nie tylko "rzucenie pieniędzy na stół" jeżeli chce się taką akcje wykorzystać w optymalny sposób. Sam tego nie dam radę zrobić.

tenor.gif


Oryginally posted on Krzysztof Szumny. Steem blog powered by ENGRAVE.

Sort:  

Widzę tutaj dużo powiązań do Utopiana. To już funkcjonuje wśród angielskojęzycznej społeczności programistów na Steem. Opisują swoje projekty open source i są za to wynagradzani przez społeczność.
Dlaczego jednak mamy zbierać nagrodę w złotówkach? Dużo łatwiej będzie nam wszystkim skumulować tokeny STEEM i przekazać je najlepszym programistom - jeśli tylko opiszą swoje projekty tutaj na blockchainie.

Widzę tutaj dużo powiązań do Utopiana. To już funkcjonuje wśród angielskojęzycznej społeczności programistów na Steem. Opisują swoje projekty open source i są za to wynagradzani przez społeczność.

Dlatego jeszcze przed SteemFestem, jak tylko się dowiedziałem, że będzie organizowana kolejna edycja konkursu, to rozmawiałem na ten temat z @elear z Utopiana. Powiedziałbym tak - sprawa jest rozwojowa, ale jeszcze nic nie wiadomo :)

Dlaczego jednak mamy zbierać nagrodę w złotówkach? Dużo łatwiej będzie nam wszystkim skumulować tokeny STEEM i przekazać je najlepszym programistom

O ile nagroda dla samych laureatów może być dowolna (tablet, dron, kupon na komiksy, czy worek kryptowalut), to fakturę na sponsoring samego konkursu (te środki idą na pokrycie kosztów konkursu) pewnie będzie wystawiona w PLN. Aczkolwiek to jest kwestia negocjacji - może Maciek przyjmie też crypto :)

Jeśli nie uda się zebrać kwoty na oficjalny sponsoring, to może spróbować się dokleić do tego konkursu jakoś z boku. Na przykład z zebranej kasy (której nie starczyło na sponsoring) ufundować dodatkową nagrodę dla tych co swój blog mają na Engrave albo projekt bazuje na blockchainie Steem? Domyślam się, że to może być trudne bo organizatorom to się może nie spodobać. Ale może warto zapytać?

Pomysł dobry, jednak może się okazać że sami nie damy rady zebrać potrzebnych środków. Open source code to wymóg bezwzględny (po to by programista nie mógł pewnego dnia wzorem dlive spakować swoich "zabawek" i przenieść się na inny blockchain) Moim zdaniem należałoby zacząć od zbiórki na Fundition a gdy możliwości polskiej społeczności zostaną wyczerpane, trzeba będzie opublikować list otwarty do Steemit i społeczności międzynarodowej z prośbą o wsparcie. Wydaje mi się że dobrze by było gdyby oficjalnym organizatorem takiej akcji był wise-team.

Moim zdaniem należałoby zacząć od zbiórki na Fundition

też się ku temu skłaniam

a gdy możliwości polskiej społeczności zostaną wyczerpane

Według mnie nie ma najmniejszych szans, by sama polska społeczność podołała takiej zbiórce, przy obecnych cenach STEEMa. Beneficjentem setek nowych blogerów-programistów na platformie będzie cała sieć, więc nie widzę powodu, by tylko polska społeczność widziała sponsorowaniu takiej akcji

trzeba będzie opublikować list otwarty do Steemit i społeczności międzynarodowej z prośbą o wsparcie.

Zgadza się. Ten post tutaj, ma zadanie bardziej przygotowawcze. Doświadczenie mnie nauczyło, że jeżeli chce się zrobić sporą akcje międzynarodową na Steemie, to wsparcie rodaków naprawdę może zdziałać cuda.

Odpowiedź Steemita czy międzynarodowej społeczności też może być zupełnie inna, gdy się zobaczy, że pomysł ten cieszy się bardzo dużym poparciem.

Wydaje mi się że dobrze by było gdyby oficjalnym organizatorem takiej akcji był wise-team.

Organizatorem - tak, choć bardziej bym to nazwał "koordynatorem" po stronie społeczności Steema. Pomysł z resztą wypłynął od nas, więc naturalne dla nas jest to, żeby ciągnąć tę sprawę dalej i posuwać do przodu

Sponsorem - tak, ale widzę to tylko w zakresie pracy i dofinansowania tego przedsięwzięcia. Chodzi mi o to, że np. nie widzę sensu, by gdziekolwiek na stronie DajSięPoznać by padała nazwa Wise-Team - moim zdaniem, to i tak by nic nie mówiło nikomu z poza społeczności. Celem jest to, by oficjalnym sponsorem był blockchain/społeczność Steem i by to logo Steema towarzyszyło całej akcji, a nie logo Wise-Teamu, Utopiana czy Steemita.

Daj znać gdybyście się zdecydowali to zrobić. Chętnie się dorzucę. Mam już nawet zadanie dla programisty (lub grupy). Zbudowanie front endu dla polskiej społeczności na bazie https://framesia.com/tag/polish/hot


https://github.com/Framesia/paperframe

Mam już nawet zadanie dla programisty (lub grupy)

Nie jestem pewien, czy zostałem dobrze zrozumiany. Pisawszy:

Podczas 3 miesięcy trwania konkursu, uczestnicy zobowiązują się do:

  • rozwijania projektu programistycznego (na dowolny temat), ważne jednak by projekt posiadał otwarty kod źródłowy
  • do prowadzenia bloga na temat tego projektu

chciałem dać do zrozumienia, że uczestnicy konkursu mogą tworzyć projekty na dosłownie dowolny temat. Jeżeli ktoś chciałby napisać sobie klona gry Mario na Androida - to jak najbardziej było by to ok.

Nie chciałbym też osobiście dodawać restrykcji, tak owej, że aby dostać nagrodę od sieci Steem, trzeba zrobić projekt dla sieci Steem. Bądźmy szczerzy - uważam, że po pierwsze... odbiór tego były bardzo źle odebrany... a po drugie, osoby, które nie znają ekosystemu, wydaje mi się, że będą miały problem zrobić coś naprawdę wartościowego dla sieci.

Osobiście bym wolał, by kilkuset programistów tego konkursu, najpierw po prostu stało się członkami społeczności Steem poprzez blogowanie i defacto poznanie platformy od strony użytkownika... a gdy konkurs się skończy, licze na to, że wiele z tych osób po prostu z ciekawości, zacznie grzebać w blockchainie Steem i coś tworzyć w oparciu o niego :)

Nie lepiej po prostu namówić Utopian na ścisłą współpracę i zamiast zbierać hajs od sponsorów zaproponować organizatorom by prowadzili bloga (czy tam dev loga czy jak to nazywacie) na Utopianie? Choć rozumiem, że to za mało by uznać Steem jako sponsora.

Licze na to, że Utopian mógłby być jednym ze sponsorów.

Nie od dziś wiadomo, że mamy najlepszych programistów, dlatego warto zawalczyć o nowy narybek i przypomnieć całej społeczności ;)

Jeśli @maniserowicz jest nam przechylny, to może udałoby się skłonić go, żeby sugerowano zakładanie bloga osobą nie posiadającym jeszcze na @engrave.

Poza tym nic nie wiadomo o czasie jaki mamy, żeby uzbierać przy pomocy całej społeczności.

Kwoty wyglądają na kosmiczne.

Dla mnie pomysł jest super, choć widać po cenniku, że trzeba to dobrze zaplanować, żeby wypaliło. Do konkursu #pl-publikacje udało się uzbierać 350 STEEM, więc jest to jakiś punkt odniesienia ile można by było zebrać samymi transferami.

Ale ale. Gdyby ktoś od nas wziął udział w tym konkursie to byłoby jeszcze lepiej, szczególnie jeśli temat byłby powiązany ze Steem.
Jeśli ktoś twierdzi:

  • eee to nie dla mnie, jestem za słaby, to może to wykorzystać jako dodatkową motywację do rozwoju umiejętności i zbudowania sobie rozpoznawalności
  • eee to nie dla mnie, jestem za dobry ;) to niech spojrzy na listę uczestników ostatniej edycji tutaj: jest sporo dość znanych programisto-blogerów jak choćby: KrzaQ, Javadevmatt, Gutek, Mirosław Okoński (https://webmastah.pl)

Sam chciałem brać udział w poprzedniej edycji, ale niestety inne sprawy okazały się bardziej priorytetowe w momencie kiedy inicjatywa ruszała. Choć tak sobie teraz myślę, że mocno zastanowię się czy teraz nie wystartować. Choćby dla sportu. Temat łączący programowanie blockchain (na przykładzie Steem) + Machine Learning. A wszystko pisane na Engrave, tylko niech @nicniezgrublem doda ładny syntax highlighting :D

Gdyby ktoś od nas wziął udział w tym konkursie to byłoby jeszcze lepiej, szczególnie jeśli temat byłby powiązany ze Steem.

doprecyzuje: uczestnicy konkursu mogą robić dowolny projekt w dowolnej technologi. Ja osobiście nie chciałbym narzucać uczestnikom, że aby dostać nagrodę od Steem sam projekt też musiałby być na temat Steem.

Co nie zmienia faktu, że wszystkie projekty Steemowe (co najmniej polaków), powinny startować :)