Big Data, Boston Dynamics, AI - Realne zagrożenie?

in #polish6 years ago

Big Data, Boston Dynamics, AI - Realne zagrożenie?


boston.png


Wczoraj na pewnym portalu z śmiesznymi obrazkami pod najnowszym filmem Boston Dynamics rozwinęła się klasyczna dyskusja o przyszłości ludzkości, o skynet. Dyskusja opierała się głównie o zagrożenie wynikające z polączenia AI z robotami które produkuje wcześniej wspomniana firma, zresztą nawet nie próbuje się kryć z tym że jest bezpośrednio finansowana przez agencje wojskowe USA.Wydaje mi się ze zagrożenie przez sztuczną inteligencje jest zbyt mocno pobudzone przez filmy, a nie zauważamy innej korelacji. Weźmy przykład tego filmu. Robot świetnie porusza się po terenie, jednak wymaga wcześniej aby go oprowadzono - buduje wtedy mapę terenu oraz model 3D pomieszczeń.

Takie rozwiązanie mamy już w inteligentnych odkurzaczach i nie jest niczym nowym, tak samo działają czujniki w nowoczesnych autach.

Pod znaleziskiem rozważano sposoby nauki terenu przez takie roboty, głównym pomysłem było wysłanie dronów aby zeskanowały teren. Mi się to wydaje pomysłem bardzo nie trafionym, takie rozwiązanie nie jest wymagane by ktokolwiek posiadał dane o terenie gdyż one są wszędzie:


  • Mapy google - Posiadają mapy całych miast, w tych większych nawet modele 3d budynków.

  • Street View - Zdjęcia ulic na których podstawie można przechwycić wiele istotnych informacji o okolicy.

  • Open Street Maps - Bardzo dużo miejscowości jest bardzo dokładnie przeniesionych wraz z położeniem chodników, przejść dla pieszych itp.

  • Satelitarne mapy rzeźby terenu LIDAR - Na tych mapach widać dokładnie ronda, zagłębienia w ziemi rzeki i inne wklęsłości oraz wypukłości


Mapa LIDAR


To gigantyczne ilości danych, założę się ze po połączeniu tego wszystkiego da się stworzyć bardzo dobrą mapę 3D w tym nawet lasów gdyż skany lidar potrafią określić jak wygląda teren pod koronami drzew.


Musimy zdać sobie sprawę ze najdokładniejsze informacje dostarczamy my sami - o naszych mieszkaniach, osiedlach, w tym o nietypowych miejscach które znają tylko miejscowi. Prawie każdy z nas posiada smartfon, wyposażony jest on w:


  • GPS - Lokalizuje nas do powiedzmy metra jednak sama technologia posiada o wiele większe możliwości.

  • Barometr - Pokazuje nasze położenie w osi pionowej, dzięki niemu telefon wie na jakiej wysokości się znajdujemy.

  • Akcelerometr i Żyroskop - Mierzy nasze przyśpieszenie i prędkość kątową - z pewnością może być wykorzystywany do określania naszego położenia, i to z dużą precyzją. Teoretycznie możliwe jest określenie tego co wpisujemy w telefon na podstawie tych czujników.

  • Kamera - Obecnie bardzo dużo się pracuje nad rozpoznawaniem przedmiotów na podstawie zdjęć.

  • Czujniki Biometryczne - Linie papilarne, skan naszej twarzy - to wszystko może być w posiadaniu korporacji.

Codziennie przemieszczamy się z telefonem przy sobie, a on cały czas może zbierać dane z czujników.

Połączmy te wszystkie dane - wydaje mi się ze taki zestaw informacji może określić nie tylko nasze położenie ale idealnie mapować nawet nasze pokoje wraz z umeblowaniem, do tego nasze zwyczaje czy dane biometryczne - czy to nie piękne informacje dla robotów takich jakie produkuje Boston Dynamics?

Pozostaje jeszcze kwestia danych które zbierają korporacje z wyszukiwarek - dokładnie wiedzą co kupujemy, jaki sprzęt posiadamy. Dużo łatwiej jest złamać konkretne zabezpieczenie czy to elektroniczne czy zwykły zamek w drzwiach.

Nie mówię że tak jest, jedynie fantazjuje o teoretycznych możliwościach jakie daje Big Data. Moim zdaniem obecnie nie skynet jest zagrożeniem ale ludzie.


Sami zastanówcie się w jaki sposób taka technologia może być wykorzystana i to nie tylko podczas wojny ale również w szeregach policji czy służb, swoimi pomysłami podzielcie się w komentarzu.
Sort:  

Big Data to potęga. Ktoś kiedyś zrobi big datę na steemie i wyjdą smrodki ;)

Dlatego warto być przyzwoitym nawet gdy nikt nie patrzy :-)