Magic Lantern - Open Source w służbie filmowcom i fotografom.

in #polish6 years ago (edited)

Magic Lantern - Open source w służbie filmowcom i FotografomWrzesień 2008 roku to data wręcz rewolucyjna w pół profesjonalnym segmencie filmowców bowiem Canon wydał pełno klatkową lustrzankę Canon 5D Mark II, która umożliwiała nagrywanie filmów w rozdzielczości FULL HD.

To przełomowy moment z względu na specyfikacje tego aparatu i udostępnienie możliwości nagrywania video. Do tej pory filmowcy chcący mieć w swoim orężu kamerę o sensorze wielkości pełnej klatki musieli zainwestować w profesjonalny i bardzo drogi sprzęt filmowy. Premiera tego sprzętu spowodowała że stosunkowo niewielkim kosztem każdy mógł tworzyć filmy o tzw. "film look" mam tu na myśli charakterystyczną dla sensorów pełno klatkowych płytką głębię ostrości, którą znamy z filmów kinowych. Dodatkowo możliwość nagrywania i Fotografowania jednym sprzętem była bardzo kusząca.

Ale to tyle słodzenia Canonowi gdy inni producenci podłapali niszę aparatów nagrywających canon w sumie ją zignorował. W czasie gdy np sony, lumix i inni producenci zaczęli rozwijać funkcje filmowe w aparatach canon kompletnie spoczną na laurach.

Wcześniej wspominana firma oprócz udostępnienie możliwości nagrywania nie dała nic co by wspomogło ten proces i tutaj przyszedł Open Source.

Magic Lantern

Bardzo szybko bo już w 2009 roku z pomocą filmowcom przyszedł Trammel Hudson wydając pierwszą wersje nakładki na aparat Canona 5D Mark IO o nazwie Magic Lantern. Początkowo tylko ten model był wspierany ale widząc że Canon nie interesuje się wprowadzić dodatkowe funkcje do aparatów oprogramowanie zaczęło wspierać wiele następnych modeli. Oprogramowanie to robi z aparatu prawie pełnoprawną kamerę dodając podstawowe funkcje przydatne przy nagrywaniu, o których zapomniał producent.

Najważniejsze funkcje to:

  • Rozszerzone funkcje nagrywania dźwięku w tym ustawienia poziomów i podgląd poziomu na żywo.
  • Precyzyjne nastawy ISO, balansu bieli oraz czasu migawki.
  • Zebry informujące o przepaleniu obrazu, waveform czyli rozszerzony historgram
  • Focus peak - kropki na ekranie pokazujące ostre elementy obrazu
Oraz wiele wiele więcej funkcji przydatnych także fotografom.

Dzięki tym usprawnieniom nagrywanie tymi aparatami stało się dużo przyjemniejsze.

Co ciekawe Magic Lantern jest jedynie nakładką instalowaną na karcie aparatu, nie ingeruje ona w oryginalny soft aparatu a jedynie rozszerza jego funkcje i jest bootowana z karty przy każdym uruchomieniu dzięki czemu nie tracimy gwarancji. A całość jest wydana na licencji GNU.

Sam korzystam z tej nakładki na swoim Canon 600D i muszę przyznać że zmienia ten aparat kompletnie - dodatkowe funkcje nie raz przyśpieszyły zdjęcia i pomogły uzyskać dużo lepsze efekty mniejszym nakładem pracy a czasem wręcz umożliwiły niektóre operacje.


A wy znacie jakieś przypadki w których open source wyręczało producenta?!

Dziękuje za uwagę i zapraszam do komentowania!

Zdjęcie podchodzi z darmowego stocka pexels.com
Sort:  

Mój 550D też się łapie na upgrade softu, dzięki za info:) Szkoda tylko, że czasu brak ostatnio na testowanie.