Jak HODLować żeby nie tracić - strategia inwestycyjna oparta na 4 latach doświadczeń

in #polish6 years ago (edited)

hodl-chart.png

Ostatnimi czasy widać na grupach typu wykop sporo wylewanej flustracji przez nowych inwestorów kryptowalut, którzy potracili środki wchodząc całym kapitałem na górce w grudniu. Obwiniają Oni najczęściej starszych kolegów na tagu, którzy radzili HODLowanie zamiast spekulację i day trading. Sam uważam że w rynku kryptowalut który jest nadal bardzo młodym i niedokapitalizowanym rynkiem na tle światowych finansów, inwestowanie długoterminowo ma wielki sens, ponieważ jest jeszcze spory potencjał do wzrostu całego rynku. Pamiętać należy jednak że nawet jeżeli inwestujemy długoterminowo powinniśmy to robić z głową i przyjąć jakąś strategię, dlatego powstał ten wpis. Postaram się przedstawić Wam swoje wskazówki/ przemyślenia na temat inwestowania długoterminowego z perspektywy osoby siedzącej ponad 4 lata na tym rynku.

1. Założyć na wstępie horyzont inwestycyjny.
Jest to moim zdaniem podstawa każdej inwestycji, aby dobrać jakąkolwiek strategię musimy wiedzieć na ile czasu mniej więcej chcemy zamrozić nasze środki i jakie stopy zwrotu chcemy uzyskać.

2. Nie wchodzić na raz za 100% kapitału, tylko w wielu transzach po max 30%
Inwestowanie 100% kapitału na raz to bardzo częsty błąd wśród młodych inwestorów. Dlaczego nie polecam inwestowania całości na raz? Nigdy nie mamy pewności że moment w którym inwestujemy to rzeczywiście dołek, rozkładając kapitał na wiele transz możemy przy kolejnych większych spadkach interweniować i dokupować kolejne transze kryptowaluty, w ten sposób uśredniając cenę zakupu. Jednocześnie mamy spokojniejszy sen, ponieważ nie ma nic gorszego jak siedzenie na 100% w inwestycji i oglądanie bezradnie wykresów jak tylko spada.

3. Korzystać z AT, aby lepiej ocenić próg wejścia/wyjścia, wchodzić na liniach trendu, wyprzedawać się na oporach.
Każdy inwestor powinien w minimalnym stopniu przyswoić sobie podstawy analizy technicznej, która pomaga w doborze dobrego momentu wejścia/wyjścia z inwestycji.

4. Mieć zawsze rezerwy FIAT żeby reagować na spadki.
To bardzo istotna kwestia, zawsze powinniśmy mieć bufor gotówkowy, aby w przypadku głębokich spadków można było reagować i zwiększać pozycje na inwestycjach. Ile taki bufor powinien wynosić? Każdy musi go sobie dobrać zależnie od strategii inwestycyjnej. Osobiście uważam że pułap 20-30% całej kwoty inwestycji jest rozsądnym poziomem.

5. Przy dużych spadkach dokupować kolejne partie (nie za cały kapitał) - uśrednianie strat.
Tak jak wspomniałem cześniej, uśrednianie strat to ważny element strategii, ale istotne jest również ustalenie pułapów przy których dokonujemy kolejnych transakcji. np. przy spadku -50% dokupuję za 30% wolnych środków portfela wydzielonych na tą kryptowalutę.

6. Przy dużych wzrostach można wyprzedawać małe partie kapitału (np. przy oporach w AT) żeby zwiększyć rezerwy FIAT na kolejne zakupy - uśrednianie zysków
Gdy nasza inwestycja mocno wzrasta, a razerwy FIAT są niewielkie, warto je uzupełniać realizując zyski z części inwestycji. Dzięki temu zachowujemy część zysków i tworzymy rezerwy na kolejne inwestycje w niedowartościowane coiny. Np. gdy dana moneta wzrośnie o 100-200% realizujemy 30% inwestycji i wymieniamy na fiat.

7. Dywersyfikacja - nie trzymać całego kapitału w 1 coinie, tylko rozbić na kilka pewnych i dobrze rokujących projektów.
Jak to mówi stare giełdowe porzekadło "nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku", bo jak się przewrócisz to wszystkie jajka szlag trafi :). Taka sama analogia jest w krypto, to bardzo zmienny rynek ze sporym ryzykiem inwestycyjnym, dlatego należy dzielić kapitał na wiele dobrze rokujących projektów. Ile? To zależy od indywidualnych preferencji, ja osobiście uważam że około 10 projektów w portfelu jest wartością rozsądną.

8. Inwestować wyłącznie w projekty które działają i rozwijązują jakieś problemy, są przydatne na ludzi
Obecnie jest ponad 1000 kryptowalut na rynku i ponad 90% z nich zostało stworzonych dla szybkiego zarobku ich autorów, należy o tym pamiętać. Inwestujemy tylko w takie projekty, które mają przyszłość, autorzy są znani i z dobrą opinią oraz projekty działają i są przydatne.

9. Nigdy nie słuchać bezkrytycznie Januszy na grupach/forach
Gdy o jakimś coinie jest głośno to najczęściej znaczy że już jest drogi i jest to raczej czas na sprzedaż bo wszyscy są załadowani i naganiają. Wtedy warto o nim poczytać, zrobić research, gdy jest na prawdę godny uwagi zapisać go sobie na liście coinów do inwestycji i czekać na odpowiedni moment do wejścia. Patrz pkt 3.

10. Nigdy nie trzymać środków na giełdzie.
Ten punkt nie wymaga chyba długiego komentarza. Każdy inwestor kryptowalut, który jest na tym rynku kilka lat na pewno się ze mną zgodzi, bo większość z nas w historii traciła niemałe środki przez błędy giełd. Nie popełniajcie tych samych błędów co starsi koledzi na początku swojej przygody.

Myślę że twardo trzymając się powyższych 10 punktów znacząco obniżamy ryzyko większej straty środków, jednocześnie zwiększając potencjał inwestycyjny naszego portfela. Tworząc ten wpis wpadłem na ciekawy pomysł stworzenia wyzwania inwestycyjnego opisywanego w kolejnych wpisach na steemit, w których będę kolejnych wpisach opisywać swoje poczynania inwestycyjne na wydzielonym portfelu wg. tych 10 wytycznych z tego wpisu. Sam jestem ciekaw jakie wyniki inwestycyjne uzyskałbym na przestrzeni powiedzmy 1 roku, to może być ciekawy eksperyment ;)

Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną opinią autora. Wszystkie decyzje inwestycyjne musisz podejmować samodzielnie i brać za nie pełną odpowiedzialność.

Sort:  

Bardzo przydatny, zwarty i sensownie napisany poradnik dla początkujących, świetna robota :)

Jakie są twoje ulubione wskaźniki analizy technicznej i jak to się zmieniło przez te 4 ostatnie lata?

Raczej nie korzystam ze wskaźników, czasem jedynie z RSI. Nie uważam się za osobę znającą się na AT, używam jedynie prostych figur, linii oporu/trendu, jest to dla mnie wystarczające aby określić dobry moment wejścia w połączeniu oczywiście z analizą fundamentalną, która jest moim zdaniem najważniejsza.