Poszukiwany: ROPUCH

in #polish4 years ago (edited)

Meksykańska pustynia Sonora. Sucho piaszczyście... Słonce nie tyle grzeje co pluje żarem. W takiej scenerii kręcono film o tajemnicach tego wydawałoby się bezludnego skrawka ziemi. O tym jak życie radzi sobie na, z pozoru jałowym, pustkowiu.

Jedną z mocniej zapadających w pamięć postaci - bohaterek pustynnej opowieści była niezwykle brzydka ropucha. Cała pokryta zrogowaciałą skórą - nawet oko chroniła "opancerzona" powieką. W jej przypadku przydatna to osłona - ewolucja uczyniła z niej zjadacza mrówek.

Kamera uchwyciła ją w chwili gdy siedziała sobie na skraju mrowiska i ucztowała w najlepsze nie przejmując się próbami obrony ze strony insektów. Mogły sobie próbować i kąsać do woli - na próbach się kończylo.

Żaba sprawiała wrażenie niezwyciężonej

Choć po chwili każdy obserwujący rozwój akcji pomyślał ze smutkiem: "no i przyszła kryska na żabę!" Do ropuchy podkradł się bowiem drapieżnik. Większy, silniejszy... powoli acz zdecydowanie zaganiał żabola "do kąta". Już się wydawało, że za chwilę pogromca mrowiska skończy marnie w pysku "kociaka".

Wtedy nieoczekiwanie ropuch się nadął, spuchł i strzelił w kierunku agresora jakąś cieczą;. prawdopodobnie własna krwią zaprawioną czymś jadowitym. Jego dręczyciel zaczął prychać, spluwać, wycierać łapa pysk... Zupełnie stracił apetyt i zainteresowanie tak niewdzięcznym kąskiem.

Szukałam potem żaby po guglach i jakoś nie potrafię.Colorado River toad znana jako Sonoran Desert toad nie pasuje mi " z urody". Tym mniej bohaterkę z filmu przypomina Sonoran green toad. I nie mam pomysłu, która to z żab wystąpiła w tak dramatycznym epizodzie.

Ktoś wie?


qm.jpg

źródło:Pixabay

P.S.
Opisana wyżej scena jest częścią filmu dokumentalnego: "Mexico Unatammed", którego fragment udało mi sie kiedyś obejrzeć na National Geographic. Film pożniej mi gdzieś zginął, znikł, zdjęli z anteny... i już do niego nie wróciłam. A szkoda.

Sort:  

Poszukiwany, poszukiwana. I być może nawet dosłownie, bo ten z wyglądu Pan Ropuch, to może być jaszczurka - grubawa, z krótkim ogonkiem, ale zawsze. Narrator filmu mógł zasugerować ropuchę, bo w angielskim cały rodzaj Phrynasoma określa się jako horny toads lub horntoads.

Zatem polecam sprawdzenie wyglądu frynasomy. Jest kilka gatunków, ale strzykają krwawym i na wskazanej pustyni żyją dwa: frynosoma rogata i frynosoma szerokonosa. Obie jedzą mrówki. Po angielsku nazwywają się Texas horned lizard i desert horned lizard. :)

Dzięki Bowess. Jesteś genialna. :) Już sprawdzam bo tak z wyglądu żadna z tamtejszych ( znalezionych przeze mnie w internecie ) nie pasuje do tego co zapamiętałam z filmu. :)

Tak to już z jest z nazwami. Oni sobie lizarda nazwali toad, my wcale nie lepsi - u nas jest wieloRYB. :)

Congratulations @angatt! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 3750 upvotes. Your next target is to reach 4000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

The Hive Gamification Proposal
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Dziękujemy za dołączenie do zabawy 😃