Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

in #polish2 months ago


Źródło: Pixabay


Dzień dobry.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym co można zrobić lub nie, aby ułatwić sobie trzeźwienie. Wiadomo, że to trudne, ale jest kilka trików, które mogą nam ten proces ułatwić. Zapraszam.

Pozbądź się znajomych, z którymi piłeś

Zrewidowanie listy znajomych to powinna być pierwsza czynność po podjęciu decyzji o trzeźwieniu. Nie chodzi o to, żeby zaraz zmieniać żonę / męża, ale o to, aby ograniczyć kontakt z osobami, z którymi łączyła nas tylko butelka. Nie jesteś pewny, które to relacje? Spróbuj się z nimi umówić na kawę bez alkoholu. Szybko się przekonasz o tym, że wiele osób po prostu odmówi wyjścia na trunek bezalkoholowy i będzie Cię namawiać na procenty. Właśnie takich osób powinniśmy się pozbyć i w to miejsce poznać nowe osoby, zwłaszcza na mitingach.

Chodź na mitingi

Mitingi nie są takie straszne. To po prostu okazja do poszerzenia swojego grona znajomych o trzeźwe osoby, które zawsze Ci pomogą w kryzysie alkoholowym. Sama nie zliczę ile razy już właśnie osoby z mitingów ratowały mi dupę przed zapiciem. Tu proszę lista mitingów anonimowych alkoholików, a tu lista anonimowych narkomanów. Nie ma znaczenia, na który miting pójdziesz ani w jakim stanie będziesz, na każdym otrzymasz wsparcie. Gorąco polecam. Warto odwiedzić kilka różnych grup w Twoim mieście i wybrać sobie ten, który najbardziej będzie pasował.

Zmień swój ulubiony sklep

Masz sklep, w którym notorycznie kupowałeś alkohol? Zmień go. To skojarzenie niejednego pociągnęło do sięgnięcia po butelkę. Nie ma co się narażać. Nasza głowa tak działa, że będzie podsuwać w takim sklepie wspomnienia szczęśliwego picia i trudniej będzie Ci zrobić trzeźwe zakupy. Tym bardziej, gdy jest to sklep, gdzie już po wejściu sprzedawca stawia butelkę na ladzie, bo tak często w nim robiłeś tylko alkoholowe zakupy. Warto przejść się 200m dalej do dalszego sklepu i zrobić zakupy w spokoju.

HALT

HALT to podstawowy program dbania o własne potrzeby. Chodzi o to, aby nigdy nie być głodnym i/lub odwodnionym, złym, samotnym i zmęczonym. Oczywiście nie chodzi o to, że jak jesteśmy źli to mamy sobie wkręcać, że wcale tak nie jest, ale o to, aby tę złość wyrazić w sposób konstruktywny czyli dowiedzieć się czemu ona do nas przyszła i zadbać o siebie w tym aspekcie. Głód, złość, samotność i zmęczenie to główne stany emocjonalne, które prowadzą do zapić, warto więc się nad nimi chwilę pochylić i zadbać. Na głód polecam zawsze mieć ze sobą jakąś drobną przekąskę i butelkę wody, na złość pisać dzienniczek uczuć po to, żeby się zwentylować, na samotność mitingi i rozmowy z najbliższymi, a na zmęczenie po prostu balans między pracą i odpoczynkiem aktywnym i pasywnym. Pomimo tego, że jest to podstawa to najłatwiej na niej się wyłożyć dlatego polecam poświęcenie czasu na naukę dbania o siebie, po prostu.

Zmień szklanki

Gorąco polecam wymienić szklanki, z których piłeś alkohol. Może się to wydawać totalnie głupie, ale nasz mózg będzie podsuwał wspomnienia picia na podstawie ulubionej do alkoholu szklanki i może być tak, że będziesz pić wodę, a poczujesz alkohol. Żadna magia tylko po prostu głody alkoholowe. Dlatego właśnie dobrze jest zrobić porządek w szafkach i wyrzucić takie szklanki, a już tym bardziej kieliszki

Nie trzymaj alkoholu w domu

Jeśli podejmujesz decyzje o zaprzestaniu picia to musisz być konsekwentny. Nie dawaj alkoholu w prezencie, tym bardziej sam takich prezentów nie przyjmuj, a także nie trzymaj alkoholu w domu. Jeśli zachce Ci się pić to jest większe prawdopodobieństwo, że ulegniesz jeśli ten alkohol będziesz mieć pod ręką. Poza tym już samo patrzenie na alkohol może być wyzwalaczem, więc nie warto ryzykować. Nie zgadzaj się na picie w domu i mów o tym jasno i otwarcie, bo tylko tak uda Ci się zachować trzeźwość.

Przygotuj plan awaryjny

Plan awaryjny to inaczej instrukcja obsługi głodów. Gdy zachce Ci się pić warto wyciągnąć taką karteczkę z planem i zrealizować go krok po kroku. Nie warto polegać w takich chwilach na własnej głowie dlatego dobrze jest mieć go spisanego. Co w takim planie powinno się znaleźć? Rozmowy z innymi alkoholikami, wysiłek fizyczny, zjedzenie obfitego posiłku, wypicie dużej ilości wody, miting, zimny prysznic, zajęcie się swoim hobby, wszystko to, co pozwoli Ci przetrwać pierwsze chwile, gdy wystąpią głody. Głody mają to do siebie, że tak jak przychodzą tak samo odchodzą tylko trzeba je po prostu przetrwać. Zadbaj o siebie w tym czasie i nie ma się czego bać.

Miej zaplanowany dzień

Uzależnienie lubi nudę. To właśnie wtedy będzie Ci podpowiadać, że fajnie byłoby się napić. Warto tak planować swoje dni, żeby nie było w nich pustych przebiegów. I nie chodzi o to, że całą dobę masz fruwać na pełnych obrotach tylko o to, żeby nie było chwili na puste gapienie się w ścianę. Chcesz pograć w coś? Proszę bardzo. Spacer? Proszę bardzo. Słuchanie muzyki? Proszę bardzo. Byleby było to zaplanowane i wykonywane świadomie. Zachowaj balans między produktywnością, a odpoczynkiem i wszystko będzie dobrze.

Trzeźwienie nie musi być drogą przez mękę. Może być całkiem znośnym procesem jeśli o siebie odpowiednio zadbamy. Na każdy kryzys jest rozwiązanie i nie musi to być butelka wódki. Głody alkoholowe nie zabijają, trzeba je po prostu przeżyć. Czasem trzeba je po prostu przetrwać tak jak umiemy i tyle. Sama nie raz myślałam, że jestem na krawędzi i na pewno zdechnę z potrzeby alkoholu, ale jak widać żyję i mam się całkiem nieźle. Czasem wystarczy po prostu dać sobie trochę czasu i to przeżyć. Nie ma lepszego rozwiązania. Powodzenia!

Sort:  

Hello ataraksja!

It's nice to let you know that your article will take 12th place.
Your post is among 15 Best articles voted 7 days ago by the @hive-lu | King Lucoin Curator by szejq

You receive 🎖 0.1 unique LUBEST tokens as a reward. You can support Lu world and your curator, then he and you will receive 10x more of the winning token. There is a buyout offer waiting for him on the stock exchange. All you need to do is reblog Daily Report 220 with your winnings.

2.png


Invest in the Lu token (Lucoin) and get paid. With 50 Lu in your wallet, you also become the curator of the @hive-lu which follows your upvote.
Buy Lu on the Hive-Engine exchange | World of Lu created by szejq

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP or to resume write a word START