Pierwsze Mistrzostwa Świata w Tematy Tygodnia.

in #polish5 years ago (edited)

Mistrzostwa świata w piłce nożnej co roku cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród kibiców piłki nożnej. Co 4 lata reprezentację z 32 najlepszych państw przyjeżdżają do gospodarza mundialu aby walczyć o najwyższą lokatę. Ciekawe jak to wyglądało kiedyś...

A kiedyś wyglądało tak...

mundial-1930-finał-marca-com.jpg

Rok 1930 był rokiem przełomowym dla piłki nożnej, wtedy rozegrano pierwsze Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wśród wielu chętnych do organizacji turnieju, ostatecznie wybrano Urugwaj. Urugwaj w tamtym czasie uchodził za najlepszą reprezentację na świecie, co potwierdzały 2 złote medale zdobyte na ostatnich mistrzostwach olimpijskich. Dodatkowo Urugwaj obchodził stulecie odzyskania niepodległości.

Wybór państwa w Ameryce Południowej oznaczał dla państw europejskich prawie dwumiesięczną podróż statkiem. Mistrzostwa w 1930 roku były jedynymi mistrzostwami których nie poprzedziły eliminacje, mimo tego mało reprezentacji chętnych było do wzięcia udziału. Ostatecznie na mundial pojechały tylko 4 drużyny z Europy: Belgia, Francja, Rumunia oraz Jugosławia. Natomiast w całym turnieju wystąpiło zaledwie 13 drużyn.

Cały turniej został rozegrany na 3 stadionach w jednym mieście Montevideo czyli w stolicy Urugwaju. Drużyny zostały podzielone na 4 grupy z których awans miały tylko drużyny z pierwszych miejsc.

uid_bda440161fe91e9d736f11ca271a04421387229685448_width_620_play_0_pos_0_gs_0_height_348.jpg

Awans wywalczyły Stany Zjednoczone, Jugosławia, Urugwaj oraz Argentyna.

Stany Zjednoczone uległy Argentynie, aż 6:1 natomiast Urugwaj zdominował Jugosławię również wynikiem 6:1.

Pierwszy finał w historii wywołał u kibiców jak i u piłkarzy ogromne emocje. Na stadion przybyli tego dnia, aż 93 000 kibiców, którzy już 2 godziny przed meczem wypełnili cały stadion. Natomiast wśród piłkarzy doszło do nieporozumienia, gdyż nie mogli się dogadać która piłką zostanie rozegrany finał. Ostatecznie zdecydowano, że jedną połowę zagrają piłką urugwajską, natomiast drugą połowę piłką argentyńską.

Organizatorzy mieli ogromny problem ze znalezieniem sędzi na ten mecz. Nikt nie chciał sędziować, gdyż obawiali się o swoje zdrowie. Zaledwie kilka godzin przed meczem John Langenus zgodził się na sędziowanie w tym spotkaniu, lecz łódź gotowa do rejsu musiała już być gotowa najpóźniej godzinę po zakończeniu spotkania.

2865110_large-lnd.jpg

Ostatecznie pierwszy w historii mundial wygrała drużyna z Urugwaju, pokonując Argentynę 3:1.


Post zgłaszam do Tematów Tygodnia #59.
Temat Nr. 1: XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym

Sort:  

Cześć!
Witaj na tagu #pl-emocjonalnie. Cieszę się, że dołączasz do emocjonalnej strony Steema. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.


Autorzy postów na naszym emocjonalnym tagu są nagradzani głosem noisy, mmmmkkkk311, diosbot oraz planter.
@nieidealna.mama

Gratulacje!

Twój post został opublikowany w dzisiejszym wydaniu Codziennika.

Jeśli chcesz wziąć udział w cotygodniowym konkursie Codziennika, odpowiedz Tak pod tym komentarzem, a Twój post weźmie udział w losowaniu płynnych środków Codziennika z całego tygodnia.

Pozdrawiam
@baro89