Mniej błędów, więcej głosów #2

in #polish6 years ago (edited)

Zastanawiałam się przez ostatnie dwa dni, czego powinien dotyczyć kolejny wpis cyklu #pl-pisownia. Jest kilka problematycznych zagadnień językowych, które często wyzierają z postów w tagu #polish. Pomyślałam, że musi to być coś, co będzie łatwe do zapamiętania i zastosowania podczas tworzenia postów, aby zarówno autorzy wpisów jak i czytelnicy zauważyli postęp. Dlatego dziś prosta i przyjemna porada, dzięki której można uniknąć błędów składniowych.


choice-2692575_960_720.jpg

2. Krótsze zdania to mniejsze ryzyko błędu

Pisanie krótszymi i prostszymi zdaniami pozwala precyzyjnie wyrazić myśli. Wielopoziomowe konstrukcje być może sympatycznie kojarzą się z Sienkiewiczem i Orzeszkową, ale wymagają ogromnej dyscypliny językowej i utrzymania pędu myśli w cuglach składni i gramatyki.
Jeżeli jesteś początkującym twórcą wpisów, grozi Ci wiele pułapek polszczyzny. Im dłuższe zdanie, tym łatwiej o:

  • błędny szyk wyrazów,
  • powtórzenia,
  • niewłaściwe użycie zaimków,
  • błędy w użyciu imiesłowowych równoważników zdań,
  • błędy interpunkcyjne,
  • pomyłki odnośnie formy orzeczenia,
  • zmiany podmiotu burzące sens zdania.

Litania niestety dość długa. Dlatego złota rada na dziś to: Pisz krótkimi zdaniami.

Nie chciałabym, aby użycie cytatów było odebrane jako czepianie się czy wzywanie kogoś do tłumaczeń. Posty mają charakter dydaktyczny, a najlepiej w pamięci zostają przykłady "z życia wzięte". Wpisy cytowanych autorów zwróciły moją uwagę wśród nowości, były interesujące, jednak zawierały zdania zdecydowanie zbyt długie. @loid obiecał już, że nad tym popracuje. :)

@loid
Autor przedstawia historię Vuko Drakkainnena który ma specyficzne korzenie jego matka jest polką ojciec Finem ale wychował się w Chorwacji trochę to dla mnie zbyt skomplikowane .

Lepiej:
Autor przedstawia historię Vuko Drakkainnena. Bohater ma specyficzne korzenie - jego matka jest Polką, ojciec Finem, a wychował się w Chorwacji. Trochę to dla mnie zbyt skomplikowane. :)

@danielzygmunt
Fakt, że po przybliżeniu na statek zauważymy, że jest on niżej ale to sprawa fal, które nie kiedy w oddali potrafią mierzyć kilka a nawet kilkanaście metrów różnicy.

Lepiej:
Fakt, że po zrobieniu zbliżenia na statek zauważymy, że jest on niżej. Przyczyną tego są być fale, które mogą mierzyć kilka a nawet kilkanaście metrów. Przy oddalonym obiekcie spowoduje to dużą różnicę.

@youngbuffalo
Rzecz, która skupiła moją uwagę najbardziej było perfekcyjne połączenie ulic i parków, ławek na których w nocy można podziwiać piękne widoki oraz światła odbijającego się od wody, ciężko to opisać - to jedna z tych rzeczy, które trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy!

Tutaj wrażeń do opisania jest tak wiele, że zdecydowanie warto byłoby poświęcić temu trzy lub cztery zdania. :)

Na koniec polowanie na błędy.
Dzień mija jej za dniem zastanawiając się co dziś złego się jej przytrafi.

W komentarzu popraw zdanie lub podziel się zabawnym błędem. :)

Sort:  

Przy cytacie @danielzygmunt moja polonistka z liceum napisałaby na czerwono sens i obok postawiła znak zapytania. ;-)

Imiesłów odczasownikowy "zastanawiając" zdaje się odnosić w zdaniu do słowa "dniem", a nie do podmiotu "jej". Dzień się nie zastanawia, dzień jest martwy.

"Rzeczą, która skupiła moją uwagę najbardziej, było perfekcyjne połączenie
ulic i parków, wraz z ławkami, na których w nocy można podziwiać piękne widoki oraz światła
odbijające się od wody. Ciężko to opisać. Jest to jedna z tych rzeczy, które trzeba po
prostu zobaczyć na własne oczy! 🙂"
Generalnie samo zdanie ciężko brzmi, ale tak bym je zmienił i w sumie już o tym z koleżanką gadałem, ale widocznie nie poprawiła swojego postu. :c

Brzmi zawile i początek nie ma jasnego przekazu - warto byłoby przekonstruować. Dać osobne zdanie perfekcyjnemu planowaniu przestrzennemu (może uwzględniając również kanały - to by tłumaczyło czytelnikowi, skąd odbicia świateł miasta w wodzie) i osobne ławeczkom, na których można spocząć i podziwiać miasto. :)

Excelent post. follow me.

Bardzo dobra rada! Sam miewam czasami jakieś zapędy, by tworzyć za długie zdania. Gdy je potem czytam to czasami aż się sam po głowie drapię, bo dużo w nich błędów. A i sensu czasem im brak. Dlatego powoli staram się przestawiać na pisanie krótszymi zdaniami.