[PL] Kto się pierwszy zorientuje: liderzy biznesów czy ich użytkownicy?

in #polish7 years ago (edited)

Ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z liderami (właścicielami?) sporego polskiego biznesu zajmującego się szeroko pojętym marketingiem internetowym, a w szczególności monetyzacją blogów tzw. influencerów. Moja konkluzja po tym spotkaniu była następująca: jeśli sami nie przeniesiecie swojego biznesu na blockchain, to w niedalekiej przyszłości najprawdopodobniej blockchain sam sobie weźmie wasz biznes.

W tradycyjnym modelu sponsorem contentu jest reklamodawca. Za content wyłoży on mniej więcej tyle ile widzi korzyści z reklamy dla swojego biznesu. Czyli niewiele.

W blockchainowym modelu sponsorem contentu jest spekulacyjny inwestor. Za ten sam content wyłoży on znacznie więcej, bo też gra jest o znacznie większą stawkę: o udziały w potencjalnie ogromnym ekosystemie.

Tradycyjny model sponsorowania contentu poprzez reklamy nie ma więc szans w porównaniu z modelem inflacyjnym blockchaina. Twórcy internetowego contentu pójdą tam gdzie wynagrodzenia są znacznie większe, nie ma pośredników i nie ma potrzeby autocenzury. I tam gdzie jest emocjonalnie zaangażowana społeczność.

Blockchain daje miniaturę samorządnego państwa z własną walutą, konstytucją i społecznością, która jest zjednoczona wokół wspólnego celu i która ma moc nagradzania tych, co robią więcej niż pozostali. Wartość komercyjna takiej waluty jest w pewnym sensie produktem ubocznym tego procesu. Jest to zatem zupełnie odmienna rzeczywistość - nie jest to biznes, którym się zarządza, lecz bardziej wspólna przestrzeń wyznaczona przez zestaw stabilnych reguł.

Wiem, że ta transformacja musi chwilę potrwać, bo to jest temat z kategorii mindfuck i nie ma tu łatwej analogii do tego co znamy. Więc zajmnie to chwilę zanim liderzy tradycyjnego modelu biznesowego się w tym połapią. Ciekawe czy zdążą zanim połapią się w tym ich użytkownicy, tj. twórcy internetowego contentu.

(image source)

Sort:  

Szczepan B postanowił zrobić ciekawy eksperyment z BentynCoinem

Może reklamy pójdą tym tokiem :D

reklamy powinny być czysto informacyjne,
odstępcy będą karani w miarę postępu jak się odbywa

CO do pierwszego zdanie odnoście BC zgadam się całkowicie i równiez miałem przyjemność odbycie podobnej rozmowy z ludźmi z marketingu internetowego.

Oni wszyscy będą mega wkurw#^ jak się połapią co się dzieje.
Tylko prawdzi Janusze im zostaną do golenia.

100 i Follow!

nie da się ukryć - idzie nowe ;)
to ciekawe tak stać z boku i wszystko obserwować...

Bardzo trafne spojrzenie na obecną sytuacje. Tym razem naprawdę sprawdza się zasada kto pierwszy ten lepszy.