Krypto alternatywy dla lokat oszczędnościowych

in #polish3 years ago

Jak powinna działać lokata oszczędnościowa/instytucje bankowe ?

Lokata oszczędnościowa powinna w swoich założeniach służyć do udostępniania swoich środków bankowi na jakiś czas, aby on mógł je wykorzystać do udzielania kredytu innym swoim klientom. Gdy ktoś spłaca swój kredyt razem z naliczonymi odsetkami część z nich jest wykorzystywana, aby zapłacić osobie udostępniającej swoje środki w ramach lokaty oszczędnościowej.

image.png

Dlaczego nie działa ?

Niestety niskie stopy procentowe banku centralnego (z którego mogą pożyczać banki komercyjne) spowodowały bardzo mocne obniżenie poziomu oprocentowania lokat, z tego względu, że bank może się tanio zaopatrywać w pieniądz w banku centralnym i nie potrzebuje zasobów udostępnianych mu przez jego klientów, czyli nie musi im oferować nic wartościowego. co by mogło być dla niego wręcz stratne. Dodatkowo efekt szalejącej inflacji sprawia, że na chwilę obecną, nie da się zarobić, ani zaoszczędzić na lokacie oszczędnościowej, da się jedynie stracić, więcej lub mniej.

Mechanizm stackingu

Proof of stake to mechanizm kopania kryptowalut stworzony jako ekologiczna alternatywa dla proof of work, która jest mniej zasobożerna i bardziej przyjazna dla środowiska. Polega ona na doborze węzła sieci, który ma utworzyć blok, ze względu na
kilka czynników (różnych w zależności od implementacji), ale jednym z najważniejszych jest ilość monet obecnych na adresie węzła.

Niestety taka konstrukcja algorytmu, nie jest idealna i sprzyja monopolizacji wydobycia przez kilka grubych ryb z grubymi portfelami. Na szczęście przyjęło się dosyć dobre rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji, którym jest budowa rywalizujących ze sobą stacking pooli, czyli sieci połączonych ze sobą portfeli udostępniających/zamrażających swoje zsumowane monety na określony czas i dzielących się nagrodami za wydobycie bloku.

Udział w takim stacking poolu pozwala na zdobycie pasywnego dochodu, w zamian za zamrożenie swoich środków na koncie.
Efektem jest zastąpienie 1:1 efektu lokaty oszczędnościowej.

Linki do przykładowych stacking pooli:
https://www.binance.com/en/pos
https://simplepospool.com

Mechanizm liquid pool-a

Liquid pool jest elementem mechanizmów zdecentralizowanych giełd, które odpowiadają za dostępność i wymienialność różnego rodzaju tokenów. Mechanizm ten bazuje na wpłatach od tzw. dostawców płynności, czyli osób które udostępniają swoje środki do dyspozycji giełdy. W ramach zapłaty za te udostępnione środki dostawca płynności otrzymuje część z prowizji, jakie zdecentralizowana giełda pobiera od swoich użytkowników.

Problem nietrwałej straty

Problematyczny w użytkowaniu liquid pool-a może być problem nietrwałej straty, który polega na tym, że w momencie umieszczania swoich środków w takim poolu dostajemy prawo do pewnej części zasobów tego poola, takiej samej jaka została przez nas do niego
wniesiona (+ nagrody/odsetki), lecz niekoniecznie w postaci tych samych aktywów, które wnieśliśmy.

Czyli dokonując wpłaty w MANA, możemy później dostać w ramach wypłaty DAI i MANA.

Koniec końców zawsze dostaje się więcej niż się wpłaciło, lecz może się okazać, że trzymanie niektórych tokenów poza liquid poolem przyniosłoby większe korzyści kursowe, niż umieszczenie ich w poolu, a następnie wypłate części poola w postaci różnych walut. Taką sytuację nazywa się nietrwałą stratą.

Jak dla mnie, to jest 2 alternatywa dla tradycyjnej lokaty oszczędnościowej

Linki o przykładowych liquid pooli:
https://app.uniswap.org/#/swap
https://www.binance.com/pl/swap/liquidity
https://oasis.app/dashboard

Sort:  

Problem z PoS jest tylko taki, że procent jest niewielki, co oznacza, że wahania na kursach walut spokojnie mogą go zjeść. Taki Peercoin ma aktualnie około 3% w skali roku i wartość jest ruchoma bo zależy od tego ile osób bierze udział w zabezpieczaniu sieci przez PoS. Kiedyś był 1% + PoW ok. 2% inflacji co dawało w sumie podobną wartość inflacji.