Moje pierwsze starcie z miningiem i jak zainteresowałem się monero

in #polishlast year

Jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić swoje siły w kopaniu krypto, zastanawiając się jednocześnie, czy jest to dobry sposób na to, żeby sobie dorobić, inwestując stosunkowo niewiele sił i uwagi. Jako że o całości myślałem, jak o sprawdzeniu gruntu, a nie inwestycji, nie byłem gotów zbyt wiele w taki projekt włożyć. Szukałem opcji, na znalezienie dodatniego bilansu, a potem by się zobaczyło.

Szybko się przekonałem, że ethereum i bitcoin mają tak mocno wystrzelone w niebo progi wejścia, w sensie ilości potrzebnej mocy obliczeniowej potrzebnej do zrobienia czegokolwiek, że nie ma tam miejsca dla ludzi z małym budżetem. Zacząłem wtedy myśleć o tym, czy istnieje kryptowaluta, która by jednocześnie miała jakąś wartość, działała na bazie proof of work albo czegoś mocno zbliżonego i nie miała progu trudności kompletnie oderwanego od możliwości przeciętnych komputerów.


image.png

W ten sposób znalazłem monero, powolutku zacząłem się wgłębiać w jego tematykę i okazało się, że jest to o wiele ciekawsza technologia niż kiedyś sądziłem. Myślałem, że monero to taki klon bitcoina, tylko że ma nietransparentną historię transakcji. A wygląda na to, że ten projekt rozwija się swoją drogą i jest od bitcoina o wiele bardziej rozbudowany, przynajmniej pod względem mnóstwa rozwiązań kryptograficznych, które ma w sobie zaszyte.

For our experienced readers: Monero is a standard one-dimensional distributed acyclic graph (DAG) cryptocurrency blockchain [97] where transactions are based on elliptic curve cryptography using curve Ed25519 [38], transaction inputs are signed with Schnorr-style multilayered linkable spontaneous anonymous group signatures (MLSAG) [108], and output amounts (communicated to recipients via ECDH [52]) are concealed with Pedersen commitments [88] and proven in a legitimate range with Bulletproofs [43]

Zero to Monero - Second Edition
https://www.getmonero.org/library/Zero-to-Monero-2-0-0.pdf

A wracając do tematu kopania, w monero nastąpiła bardzo ciekawa zmiana. Kiedyś system działał na bazie algorytmu wydobywania bloków CryptoNight, ale z biegiem czasu społeczność stwierdziła, że algorytm należy zmienić, ponieważ pozwala on na wykorzystywanie ich ekosystemu w niepożądany sposób.

OFFTOP: wydaje mi się, że społeczność skupiona wokół projektu monero jest bardziej oddana ideą dotyczącym alternatywnego zdecentralizowanego systemu pieniężnego, niż ludzie krążący wokół bitcoina

W ten sposób został zbudowany i wdrożony algorytm RandomX, który cechuje się tym, że jest bardzo ciężki do zaimplementowania na karty graficzne i układy ASIC. Jak ktoś chce, to może próbować implementować, ale cała zmyślność tego rozwiązania polega na tym, że algorytm jest zoptymalizowany pod działanie na procesorze i nawet jak komuś uda się go odpalić na innym sprzęcie, to ma astronomicznie małe szanse, że da radę pod względem mocy obliczeniowej pokonać zwykłego procka. Dzięki temu nie powstaje tak duża przepaść, pod względem mocy obliczeniowej, jaką dysponują pojedyncze węzły sieci. Pozwala to na zachowanie bardziej rozproszonej natury sieci, zapobiegając pojawieniu się wielorybów mogących w pojedynkę wpływać na całokształt systemu.

Więcej o algorytmie RandomX: https://www.monerooutreach.org/stories/RandomX.html

Z tego względu stwierdziłem, że jak już coś kopać to monero, bo ciężko o bardziej sprzyjające warunki. Decyzja została podjęta, teraz musiałem jeszcze tylko znaleźć i skonfigurować jakiegoś minera. Jak się przekonałem znaleźć wspierany projekt, przyjazny dla kogoś początkującego (czyli najlepiej taki z graficznym interfejsem) jest strasznie trudno. Niemalże wszystkie dostępne rozwiązania obsługuje się podobnie, za pomocą terminala, poleceń z tuzinem parametrów albo ręcznym przerabianiem nie do końca zrozumianych tekstowych plików konfiguracyjnych.


image.png

Ostatecznie stanęło na XMRig-a: https://xmrig.com/. W tym momencie nagle zaczęła się zabawa, bo jak się okazało, powstało tak wiele różnej maści wirusów i innego ukrytego oprogramowania do kopania krypto, że miner odpala wszystkie możliwe zabezpieczenia w systemie, w moim przypadku jest blokowany już z poziomu przeglądarki (używam Brave). Rozejrzałem się po necie (https://www.reddit.com/r/MoneroMining/search/?q=virus&restrict_sr=1&sr_nsfw=) i wychodzi na to, że temat jest prawdopodobnie bezpieczny.

OFFTOP: każdy ryzykuje za siebie, trochę za mało się znam, żebym mógł za ten program całkowicie poręczyć, ja wyłączyłem wszystkie zabezpieczenia/dodałem do wyjątków, program działał przez kilka tygodni i nie zauważyłem, żeby z komputerem stało się coś złego, ani żebym miał jakiś włam na konto

Kolejnym etapem była konfiguracja całości, ja wykorzystałem takie, bardzo przyjemne narzędzie: https://xmrig.com/wizard, które pozwala w prosty sposób zbudować plik konfiguracyjny, tak żeby program działał dokładnie w taki sposób, w jaki się chce żeby działał. W tym momencie, mogłem już uruchomić program, tak żeby kopał w ramach współpracy z poolem, który został wybrany jak tworzyłem plik konfiguracyjny, jednak wynik, jeśli chodzi o wydajność, był daleki od zadowalającego, więc zacząłem szperać i szukać informacji o optymalizacji. Z wielu postów (głównie z reddita) doszedłem do tego, że warte uwagi są 2 rzeczy:

  • program musi być odpalony z uprawnieniami admina, bo inaczej nie może wykorzystywać pewnych zasobów komputera, które zwiększają jego efektywność
  • wszystkie programy działające w tle, w miarę możliwości, mają być nieaktywne/wyłączone, żeby nie marnotrawić mocy obliczeniowej


image.png

To jest mój limit jeśli chodzi o możliwości techniczne. A jednak nadal trochę słabo to działa, dlatego poszukiwania trwały dalej, aż natrafiłem w zakątkach internetu (mimo najszczerszych chęci nie umiem znaleźć źródła) na opinię człowieka, zaangażowanego w rozwój projektu monero, który twierdził, że ma w domu postawiony sprzęt poświęcony tylko i wyłącznie na kopanie, a do tego jest on uruchomiony ciągiem całą dobę, co pozwala mu wyjść po odliczeniu kosztów prądu i innych na jakieś 2$ na plus. Całość była podsumowana tak, że na monero za bardzo się wzbogacić nie da, ale mając puszczonego minera w tle, jak i tak już się coś robi na komputerze, można wesprzeć projekt i przy okazji wynieść z tego jakąś nominalną wartość, ale to raczej w dłuższej perspektywie czasu. Na tym etapie jestem po dzień dzisiejszy.

BTW: Najlepsze wprowadzenie do tematyki jakie znalazłem: https://monerostuff.blogspot.com/.
Szkoda tylko, że znalazłem je tak późno.

A jak u was, macie jakieś przygody/sukcesy z miningiem?


image.png

Sort:  

Też ostatnio zaczynam przygodę z miningiem. W moim wypadku padło na sieć Helium i zestaw 12 GPU do ETH. Szczególnie ten pierwszy system to ciekawe rozwiązanie, ilość pobieranej energii jest minimalna, a zarobki zależą głównie od lokalizacji i ilości połączeń z innymi węzłami sieci. Próg wejścia również wydaje się dość niewygórowany w porównaniu z innymi sieciami.

Congratulations @kraken14! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You distributed more than 1250 upvotes.
Your next target is to reach 1500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from April day 6
NFT for Peace - Feedback and new city
Our Hive Power Delegations to the March PUM Winners
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!