Mniej niż 1 minuta tyle potrzeba do sprawdzenia tożsamości.

in #polish6 years ago
Policja w Wielkiej Brytanii zaczęła używać mobilnego systemu odcisków palców, który pozwala im sprawdzić tożsamość nieznanej osoby w mniej niż minutę. Odciski palców zebrane na ulicy zostaną porównane z 12 milionami rekordów zawartych w krajowych bazach danych dotyczących odcisków palców i imigracji, a jeśli zostanie znaleziony odpowiednik, zwrócą nazwisko osoby, datę urodzenia i inne informacje identyfikujące.

źródło: www.thetelegraphandargus.co.uk

Oficerowie będą uciekać się do skanowania odcisków palców, jeśli nie będą w stanie zidentyfikować osoby za pomocą innych środków. Urządzenia mogą być używane w przypadkach, gdy ktoś nie posiada żadnych informacji identyfikujących lub wydaje się podawać policji fałszywe dane.

Obecnie istnieją dwie główne krajowe bazy danych odcisków palców. Pierwsza, zwana IDENT1, zawiera odciski palców zebrane przez policję, kiedy zabierają kogoś do aresztu. Każdy, kto został skazany za popełnienie poważnego przestępstwa, może mieć swoje odciski palców przechowywane w bazie danych przez czas nieokreślony. Osoby, które nie zostały skazane, ale zostały aresztowane lub oskarżone w związku z poważnym przestępstwem, mogą również przechowywać swoje odciski palców w bazie danych przez okres do pięciu lat lub na czas nieokreślony(jeśli potem zostały skazane).

Druga baza danych, IABS, zawiera odciski palców pobrane od obywateli spoza Wielkiej Brytanii, gdy wchodzą do tego kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musiało zbudować nową aplikację, która umożliwiłaby łatwe wyszukiwanie obydwu tych baz danych jednocześnie.

System ten był rozwijany przez ostatnie dwanaście miesięcy i został przetestowany przez policję West Yorkshire przez trzy tygodnie, a następnie udostępnił 250 skanerów swoim oficerom.

Czytniki linii papilarnych na smartfonach nie są wystarczająco duże, aby uchwycić szczegóły potrzebne do sprawdzenia w tych krajowych bazach danych, więc Home Office (departament rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialny za politykę imigracyjną, bezpieczeństwo i porządek publiczny) musiał zdecydować się na ręczne skanery, które łączą się ze smartfonami, które i tak noszą oficerowie. Pomysł polega na tym, że funkcjonariusze wykonują skany końcówek dwóch palców, a następnie są one sprawdzane pod kątem bardziej szczegółowych skanów, które są pobierane od podejrzanych w areszcie policyjnym.

Chociaż system jest głównie ukierunkowany na podejrzanych przestępców, może być również wykorzystywany do identyfikacji osoby, która była nieprzytomna i potrzebowała leczenia. Oprócz nazwiska i daty urodzenia, kryminalna baza danych zawiera informacje na temat tego, czy ktoś ma uzależnienie od narkotyków, czy też ma pewne problemy ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć wpływ na jego opiekę.

Pomysł wydaję się trafiony i mam nadzieję że będzie z sukcesem wykorzystywany do poprawy bezpieczeństwa.

Pozdrawiam i dziękuje.

źródła:

www.policinginsight.com
www.thetelegraphandargus.co.uk
www.news.sky.com

Sort:  

Z jednej strony fajnie, nowe technologie, większe bezpieczeństwo, lepiej mogą pomóc. Z drugiej jednak mnie to przeraża. Wprawdzie nie tak jak Chiński system rozpoznawania twarzy, ale... no coraz mniej możemy ukryć, coraz mniej jest anonimowości i prywatności.

Strach, ludzie boją się terrorystów, przestępców itd. więc zgadzają się i cieszą się na taki postęp :(
Zresztą to nic, większą wiedze mają o nas korporacje jak FB czy Google... fajny filmik polecam:
https://www.facebook.com/Panoptykon/videos/10154874961671036/

Technologia idzie do przodu, niedługo będą mieli nawet dane kto ile razy dziennie się wypróżnia. Prywatność na poziomie zerowym :/