Przyszłość dronów

in #polish6 years ago
Drony są obecnie najlepsze w przenoszeniu kamer do nagrywania (czasami nielegalnych) filmów zachodów słońca, drapaczy chmur i wydarzeń sportowych, a także, o wiele, wiele więcej.

Przyszłość prawdopodobnie jednak spowoduje, że nasze niebo będzie coraz bardziej pochmurnie z chmarami faktycznie użytecznych dronów: Amazon (i wiele innych) chce używać dronów do przenoszenia pakietów i quadcopterów, które podążają za tobą wokół (Intel), wystrzeliwując z tyłu ciężarówki (Ford i DJI) i latające jak samoloty (Parrot).

Ale co, jeśli drony mogą przenosić ludzi?

Na to pozornie proste pytanie najwyraźniej odpowiedział, przynajmniej hipotetycznie, chiński producent dronów Ehang, który ujawnił to, co według niego jest pierwszym na świecie autonomicznym dronem helikopterowym.

Ehang 184 to ośmio-wirnikowy samolot, który według firmy jest w stanie unieść jedną osobę 500 metrów w powietrze i przelecieć ją do dowolnego miejsca w Google Maps, unikając obiektów automatycznie i bezpiecznie obsługujących start i lądowanie (o ile można to osiągnąć w granicach 23-minutowego limitu baterii). Ehang dodaje, że w razie problemów z dronem, ludzcy piloci znajdujący się w specjalnie zbudowanych "centrach dowodzenia" będą w stanie przejąć kontrolę nad bezpieczeństwem. Oczywiście najpierw takie centra musiałyby powstać.

źródło: autotechreview.com

Podobno będzie kosztował około 800 000 zł - cena zawiera klimatyzację i WiFi w czasie lotu. Ehang 184 spowodował zamieszanie w CES, mimo że większość modeli pozostała statycznie na parkiecie wystawowym, to przedstawiony dron wzbił się w powietrze z człowiekiem w środku.

Bezpieczeństwo
Dyrektor generalny EHang wspomniał w wywiadzie, że nawet gdyby z 6 silników mogło zawieść większość z nich, AAV (Autonomous Aerial Vehicles) byłby w stanie "bezpiecznie wylądować na ziemię". Producent twierdzi, że "184 AAV jest wbudowane w system awaryjny Ehangen", co sugeruje, że zaprojektowali oni własne rozwiązanie. Mam nadzieję, że wydadzą więcej informacji na ten temat.

Sądzę, że EHang mógłby zamontować automatycznie rozwijający się spadochron z katapultą aby pozwolić w razie problemów na ewakuacje. Nie jestem projektantem samolotów, ale rozsądne wydaje się umieszczenie łopatek wirnika nad statkiem w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Umieszczenie wirników wysoko w górze zapobiegałoby również zranieniom osób postronnych podczas startu i lądowania.

Ehang nie jest jedyną firmą działającą na autonomicznych pojazdach przewożących ludzi. Amazon ciężko pracuje, aby wymyślić jak zbudować infrastrukturę dla dronów. Google stara się również opracowywać nowe standardy komunikacji, które będą stanowiły trzon systemu. Jednego jestem pewny ktoś w końcu zbuduje w pełni funkcjonalny ludzki dron.

Pozdrawiam i dziękuje.

źródło:

www.ehang.com/ehang184

dronethusiast.com
Sort:  

Ktoś inny zbuduje pirackiego drona do przechwytywania tych z Amazona. NORAD nada mu kryptonim "Jack Sparrow" i będzie wysyłał inne drony o kryptonimie "Barbossa" w celu ochrony konwojów dronów Amazona oraz przechwytywania i niszczenia dronów "Jack Sparrow".

Genialna idea jestem za.

Problem tkwi w bezpieczeństwie - samolot bez silników jako tako ma szanse bezpiecznie wylądować. Śmigłowiec tym bardziej! - Powierzchnia śmigła jest na tyle duża że energia zgromadzona w ruchu obrotowym potrafi wystarczyć aby za pomocą manewrów na śmigłach bezpiecznie wylądować.

W przypadku tekiego drona poprostu spadamy.

Congratulations @letsreadthemall! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @letsreadthemall! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!