Żołnierze NATO zostaną wysłani na Ukrainę?

in #polishlast month (edited)


Premier Słowacji Rober Fico poinformował, że kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważają umowy dwustronne, aby wysłać wojska na Ukrainę, na zasadzie dwustronnej. Do spekulacji odniósł się prezydent Andrzej Duda i Donald Tusk. Natomiast premier Grecji Kiriakos Mistotakis ujawnił, które państwa popierają wysłanie żołnierzy.


Spotkanie w Paryżu i doniesienie premiera Słowacji

W poniedziałek w Paryżu, na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona miało miejsce spotkanie głów państw i szefów rządów europejskich oraz przedstawicieli USA i Kanady. Omówiono sytuację na Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w Europie Środkowej. Dyskusja dotyczyła także innych form wsparcia, nie tylko wsparcia militarnego, ale także wsparcia w rozminowaniu Ukrainy, wsparcia szkoleniowego i w strzeżeniu granicy Ukrainy z Białorusią. Omówiono również kwestię współpracy przemysłowej z Kijowym, między innymi w kontekście przemysłu rakietowego. Jak poinformował obecny podczas rozmów Prezydent RP Andrzej Duda zapadły decyzje dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy. Rozpoczęto pracę nad rozwiązaniem mającym zagwarantować dostawy dużych ilości amunicji.

Jeszcze przed obradami w Paryżu premier Słowacji Robert Fico przekazał w poniedziałek sensacyjną informację. Podczas konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Słowacji stwierdził, że kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważają umowy dwustronne, aby wysłać wojska na Ukrainę, na zasadzie dwustronnej. Fico nie podał żadnych szczegółów, natomiast zaznaczył, że Słowacja jako członek UE i NATO nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę. Słowa premiera Słowacji po części potwierdził prezydent Francji Macron. Polityk stwierdził, że nie ma konsensusu w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, ale nie można wykluczyć tej kwestii, ponieważ Rosja nie może wygrać.

Stanowisko prezydenta i premiera Polski a słowa greckiego premiera

Do spekulacji odnośnie wysłanie wojsk NATO na Ukrainę odniósł się Andrzej Duda na konferencji prasowej. Stwierdził, że podczas spotkanie w Paryżu najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Prezydent podkreślił, że, że nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie i absolutnie takich decyzji nie ma. Prezydent wskazał, że podczas spotkania poruszona została także kwestia ewentualności wysłania żołnierzy na Ukrainę.

Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. I tutaj też no nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne. Ale generalnie absolutnie takich decyzji nie ma – to chcę podkreślić. Absolutnie takich decyzji nie ma - Prezydent RP Andrzej Duda.

We wtorek do informacji o pomyśle skierowania żołnierzy NATO do Ukrainy odniósł się przebywający w Pradze premier Donald Tusk, który zapewnił, iż nie przewiduje wysłania polskich oddziałów na Ukrainę. Podkreślił, że dzisiaj przywódcy powinni skoncentrować się na tym, by maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym tak jak robią to Polacy i Czesi.

W kontekście wysłania wojsk NATO na Ukrainie odniósł się premier Grecji Kiriakos Mistotakis podczas konferencji prasowej.

Poza tym, ponieważ słyszałem także różne uwagi od moich kolegów na temat kwestii, które można przedyskutować na naszej sali, chcę państwa zapewnić, że nie ma mowy o wysłaniu sił, europejskich sił NATO na Ukrainę, jest to kwestia, która nie istnieje dla Grecji i uważam, że nie dotyczy to zdecydowanej większości naszych sojuszników - premier Grecji Kiriakos Mistotakis.

Dopytywany, kim jest „mała mniejszość” państw, które popierają wysłanie wojsk, stwierdził, że państwami, które na podstawie porozumienia chciały wysłać siły zbrojne na Ukrainę i być może to zrobią są: Polska, Litwa, Estonia, Łotwa. A przede wszystkim Wielka Brytania.

Stanowisko NATO

W środę 14 lutego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że państwa zrzeszone w sojuszu dostarczyli Kijowowi broń i amunicję wartą miliardy dolarów oraz szkolą siły ukraińskie. Podkreślił, że członkowie NATO wraz z prezydentem USA Joe Bidenem, chce uniknąć bezpośredniego konfliktu z Rosją, który mógłby doprowadzić do wojny globalnej. Po spekulacjach dotyczących możliwości wysłania żołnierzy sojuszu na Ukrainę anonimowy urzędnik NATO stwierdził dla AFP Agency, że nie ma planów dotyczących wysłania oddziałów bojowych na pomoc Kijowowi.


Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/zolnierze-nato-zostana-wyslani-na-ukraine/)

Narodowcy.net