USA przekaże Polsce 288 mln dolarów na zakup sprzętu wojskowego

in #polish2 years ago


Wczoraj ambasada USA w Polsce wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się przekazać Polsce 288 mln dolarów w ramach Foreign Military Financing. Dzięki tym funduszom Warszawa będzie mogła przyśpieszyć proces uzupełnienia i modernizacji sprzętu dla Wojska Polskiego.

Ambasada USA w Polsce opublikował wczoraj oświadczenie, w którym poinformowała, że Kongres zgodził się przekazać Polsce 288 mln dolarów w ramach Foreign Military Financing. Sekretarz Stanu Antony Blinken podczas pobytu w Kijowie już 8 września zapowiedział, że tak wielkie wsparcie finansowe zostanie przekazane Warszawie. Przedstawiciele USA stwierdzili również, że Polska, obok Ukrainy, jest jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej. Fundusze mają zostać docelowo przeznaczone na zakup sprzętu wojskowego produkowanego przez Stany Zjednoczone. Program Foreign Military Financing zapewnia dotacje i pożyczki, które mają pomóc krajom w zakupie broni i sprzętu obronnego produkowanego w Stanach Zjednoczonych, a także w nabywaniu systemów obronnych i szkolenia wojskowego. Amerykańska placówka dyplomatyczna stwierdziła również w oświadczenie, że Warszawa udziała Kijowowi nadzwyczajnego wsparcia militarnego.

Czytaj także: Rusza nowy program ministerstwa obrony - „Trenuj z wojskiem”




Trzeba przypomnieć, że w lipcu 2021 r. podjęto decyzję o zakupie dla Wojska Polskiego 250 czółgów Abrmas, w wersji M1A2 SEPv3, wraz pakietem logistycznym i szkoleniowym. W wojskowych zakładach remontowych powstaną również warunki do zabezpieczenia eksploatacji Ambramsów. Czołgi docelowo będą służyć w 18 Dywizji Zmechanizowanej. 5 marca 2022 r. Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce wspomnianego sprzętu. Ponadto jeszcze w lipcu bieżącego roku ministerstwo obrony narodowej podjęło decyzję o dokupieniu 116 używanych czołgów Abrams. Mają one uzupełnienie braków po przekazaniu wozów T-72 dla walczącej Ukrainy.

Czytaj także: Militaryzacja narodu - zarys idei


Podczas spotkania Ukraine Defense Consultative Group, która miała miejsce 8 września, Mariusz Błaszczak odbył rozmowę z Lloydem J. Austinem, sekretarzem obrony USA. Poruszono kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz omówiono dalsze działania dotyczące wsparcia Ukrainy. Ponadto polski minister obrony narodowej wyraził chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64E Apache.


 

narodowcy.net/pl.usembassy.gov/pl/gov.pl/web/obrona-narodowa/polskieradio24.pl
Tekst opublikowany pierwotnie na portalu narodowcy.net

Narodowcy.net