Kiełki- wszystko co najlepsze z natury 👈

in #polish5 years ago (edited)

P1070178.JPG

Wiosna zbliża się wielkimi krokami więc warto wrócic do dobrej formy po zimie. Pomogą nam w tym kiełki, to podstawa w diecie na przesilenie wiosenne. W kiełkach znajdziemy witaminy, mikroelementy, białko, błonnik i to w gigantycznych ilościach.

Lubicie kiełki jako dodatek do kanapki lub sałatki?

Wolicie kupować w sklepie gotowe kiełki czy może hodujecie na sami w domu na słonecznym parapecie?

P1070092.JPG

Ja zdecydowanie postawiłam na hodowlę kiełków w domu, może nie mam jakiegoś profejonalnego sprzętu ale słoik, kawałek gazy i gumka recepturka + kawałek parapetu i odrobinę słońca na początek świetnie się nadaje! Polecam :)

Kiełki to skarbnica witamim, witamin z grupy B, witaminy C , D, E, K, PP , żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, litu oraz selenu. Zawierają dużo beta-karotenu, wartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Są bogate w błonnik . Dostarczają niewiele kalorii , nie mają właściwości wzdymających oraz możemy je zajadać codziennie !

P1070098.JPG

Nasza ulubiona mieszanka kiełków to ostra , kiełki rzodkiewki i czerownej kapusty. A Wy, jakie kiełki lubicie najbardziej?

HODOWLA KIEŁKÓW W DOMU.

Potrzebne nam będzie:

 • słoik o pojemnosci 1l
 • kawałek gazy
 • gumka recepturka
 • woda
 • miseczka
 • miejsce na parapecie

P1070130.JPG

 1. Namaczamy nasiona w wodzie. Wsypujemy je do słoika ( słoika niczym nie przykrywamy), zalewamy letnią przegotowaną wodą( ok 3/4 wysokosci słoika) i odstawiamy na ok 1 godzinę .

 2. Po tym czasie słoik obwiązujemy gazą i odcedzamy wodę z nasion.

 3. Słoik z opłukanymi ziarnami (bez wody) stawiamy pochyło na miseczce, tak by resztki wody swobodnie obciekały oraz aby był stały dopływ tlenu do nasion (inaczej kiełki zaatakuje pleśń:()

 4. Słoik stawiamy w półcieniu , ziarna płuczemy wodą 2 razy dziennie ( nasiona zalewamy wodą, odlewamy i stawiamy na miseczce, aby woda odciekła )

 5. Kiełki będą gotowe do spożycia za ok. 3-4 dni.

P1070156.JPG

P1070175.JPG

Sort:  

No rewelacja! Dzieki za pomysł!

Posted using Partiko Android

Spróbuj, naprawdę warto :)

extra! a gdzie takie nasiona mozna kupic ?

Cześć, kielłki możesz kupić w supermarkecie jak i sklepie ogrodnicznym:) Najczęściej występują na regale z nasionami kwiatów i warzyw. Nasiona możemy nabyć jako mix smaków, co uważam za duzy plus(bomba smakowa :)

This post is supported by $0.82 @tipU upvote funded by @grecki-bazar-ewy :)
@tipU voting service guide | For investors.

Oczywiście "hoduję" kiełki samodzielnie. Metody ze słoikiem nie znałem. Ja po prostu daję gazę na jakiś talerz lub podobne naczynie, zalewam wodą, tak z umiarem, ale jednak na tyle obficiej, aby gaza nasiąkła wodą, i na tak przygotowanym podkładzie hoduję kiełki.

Każdy sposób jest dobry :) Najwazniejsze, że nasiona kiełkują :) Pozdrawiam

Ja też robię kiełki w słoiku :) Najbardziej lubię rzodkiewkowe :)
https://steemit.com/pl-kuchnia/@aguta/kielki-w-sloiku-smaczne-i-zdrowe-6c060da8f473

My też najbardziej lubimy kiełki rzodkiewki :)

Wspaniały pomysł......też zrobię....