Czy humanoidalny kształt to najlepsza droga dla robotów?

in #polish3 months ago

Jeszcze kilkanaście lat temu dominującym narzędziem do pracy i rozrywki był komputer stacjonarny. Oferował ogromną moc obliczeniową i możliwość nieustannej rozbudowy. Mimo tego, stopniowo ustępował pola laptopom, które – choć z reguły słabsze i mniej „modularne” – zyskały popularność dzięki mobilności i szeroko rozumianej wygodzie użytkowania. Dziś, w wielu zastosowaniach nawet laptopy są wypierane przez jeszcze bardziej kompaktowe i wszechstronne smartfony, które mamy przy sobie praktycznie cały czas.

image.png

Laptopy kontra komputery stacjonarne

Laptopy z czasem stały się wyznacznikiem przenośnej i elastycznej pracy. Choć ustępują komputerom stacjonarnym pod względem maksymalnej mocy obliczeniowej, dla wielu osób okazały się wystarczająco wydajne, by wykonywać codzienne zadania w różnych miejscach. Z kolei smartfony, dzięki swojej wszechobecności i nieustannie rozwijającym się funkcjom, potwierdziły trend, że to, co bardziej uniwersalne i wszechstronne, często wygrywa na rynku, pomimo wielu swoich wad.

Roboty humanoidalne jako uniwersalne rozwiązanie

Podobnie może się dziać z robotami humanoidalnymi. Nie będą idealne w każdej dziedzinie – tak samo jak laptop nie wygrywał z komputerem stacjonarnym pod względem wydajności, a smartfon nie zastąpi zaawansowanych aplikacji biurowych czy graficznych. Jednak ogromną zaletą humanoidów jest ich wszechstronność. Dzięki kształtowi rąk, nóg i tułowia, zbliżonych do ludzkiego ciała, mogą poruszać się w przestrzeni dostosowanej do człowieka i korzystać z urządzeń oraz przedmiotów zaprojektowanych z myślą o naszych wymiarach i fizjologii.

Inwestycja w wysoko wyspecjalizowane urządzenia elektroniczne (profesjonalny aparat dla fotografa albo komputer stacjonarny z najlepszym monitorem i kartą graficzną, zdolną renderować filmy w mgnieniu oka) ma sens głównie dla niewielkiej grupy profesjonalistów. Większość rynku zadowala się sprzętem o słabszych parametrach, który jednak okazuje się w zupełności wystarczający do typowych zastosowań. Podobnie może wyglądać sprawa z robotami – jedynie nieliczne firmy faktycznie potrzebują potężnych robotów fabrycznych, które są w stanie unieść ładunek ważący ponad tysiąc kilogramów.

Z kolei robot humanoidalny, dzięki swojej wszechstronności, może stanowić alternatywę dla taniej siły roboczej i dotrzeć do znacznie większego segmentu rynku. Zapewnia bowiem „wystarczająco dobre” rozwiązanie w wielu codziennych zadaniach, jednocześnie pozostając elastycznym w zakresie potencjalnych modyfikacji i aktualizacji oprogramowania. Ta uniwersalność ma jednak jeszcze jedną, zasadniczą zaletę, która znacznie zwiększa atrakcyjność takich rozwiązań...

Ekonomia skali i jej wpływ na cenę

W przypadku produktów, które zyskują coraz większe zainteresowanie, pojawia się zjawisko określane mianem „efektu skali”. Rosnący popyt skłania producentów do inwestowania w znacznie bardziej wydajne linie produkcyjne i technologie, nieopłacalne przy mniejszych wolumenach sprzedaży. Wysokie koszty stałe rozkładają się wtedy na znacznie większą liczbę urządzeń, co wyraźnie obniża cenę jednostkową. Niższa cena dodatkowo zwiększa popyt, a to napędza kolejne inwestycje i ulepszenia w procesie produkcyjnym. Tak powstaje samonapędzający się mechanizm, który prowadzi do dalszego wzrostu popularności i jeszcze mocniej umacnia pozycję produktu na rynku.

Roboty humanoidalne, które zdołają trafić w potrzeby szerokiego grona odbiorców, mogą wkroczyć na podobną ścieżkę szybkiego rozwoju. Większa sprzedaż przekłada się na intensywniejsze prace badawcze i bardziej zaawansowane linie montażowe, co w efekcie obniża koszty produkcji i sukcesywnie podnosi jakość samych maszyn.

Wątpliwości, czy humanoidy zdołają w niedługim czasie osiągnąć wystarczający poziom umiejętności intelektualnych i manualnych, aby stać się sensowną alternatywą dla pracy fizycznej ludzi, są uzasadnione. W rzeczywistości, dopóki nie zobaczymy na rynku pierwszych seryjnie wytwarzanych maszyn tego typu, pozostaje to kwestią otwartą. Warto jednak zauważyć, że dotychczasowe doświadczenia w dziedzinie sztucznej inteligencji wskazują na ogromny potencjał skalowalności sieci neuronowych. Lepsze zbiory treningowe, większa moc obliczeniowa oraz coraz lepsze techniki projektowania modeli AI mogą sprawić, że gdy roboty humanoidalne osiągną pułap „wystarczająco dobry”, wejdą na ścieżkę szybkiego i gwałtownego rozwoju, podobnie jak inne technologie, które dzięki przełomowym innowacjom zyskały masową popularność.

Sort:  

Congratulations @programista! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You received more than 10 HP as payout for your posts, comments and curation.
Your next payout target is 50 HP.
The unit is Hive Power equivalent because post and comment rewards can be split into HP and HBD

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out our last posts:

Our Hive Power Delegations to the January PUM Winners
Feedback from the February Hive Power Up Day
Hive Power Up Month Challenge - January 2025 Winners List