Wspinaczka – jak sprawdzić czy to sport dla nas?

in #polish6 years ago

Większość ludzi uważa wspinaczkę za sport o bardzo dużym progu wejścia. Regularnie ktoś mnie podpytuje z wyraźnym entuzjazmem, o co w tym chodzi, jak to się robi. Myślę, że warto i wam pokazać, że w niedzielne popołudnie zamiast kolejnej wizyty w kinie za mniejsze pieniądze możecie w ciągu godziny zaspokoić swoją ciekawość i spróbować czegoś nowego – wspinaczki!

Ile to kosztuje?

Ceny podaje dla Warszawy

 • Jednorazowe wejście 12-32 zł. Jeżeli posiadamy kartę typu Multisport, OK system to wchodzimy za darmo albo z dopłatą 5-10 zł
 • Szkolenie wstępne około 30 zł
 • Wypożyczenie:
  • Uprzęży - za darmo lub do 6 zł
  • Butów wspinaczkowych 6 - 9 zł (na początek jest to zbędne)

Podsumowując

W zależności od obiektu ceny mogę być różne, ale może was to kosztować nawet 0 zł (z kartą Multisport) - Crux (zajęcia START są wliczone w cenę wejścia!)

Jak zacząć

Szukamy w Internecie w naszym mieście ścianek wspinaczkowych. Dzwonimy i w zależności od tego, co oferuje dany obiekt umawiamy się na wstępne szkolenie w przypadku chęci sprawdzenia się we wspinaczce sportowej lub pytamy się, kiedy są darmowe zajęcia dla początkujących (bouldering). Tak to wygląda w dużych miastach jak Warszawa. Mniejsze miasta niestety nie są już tak przyjazne dla wspinaczy pewnie nie będzie tam oferty darmowych zajęć dla początkujących.
Pakujemy do torby tenisówki/sportowe buty, sportowe ubrania, kilka złotych na bilet i ruszamy! Na początek nie trzeba kupować żadnego specjalistycznego sprzętu czy butów wspinaczkowych. Wszelkie zasady bezpieczeństwa i jak się poruszać wyjaśni nam instruktor.
Na bulder możemy przyjść sami, ciekawych ludzi poznamy na miejscu. Do wspinania z liną na wstępie potrzebna będzie już nam para.

Wymagani fizyczne

Żeby zobaczyć jak to jest nie potrzeba być wysportowanym. Na początku podobnie będzie sobie radzić dziewczyna z niedowagą, koks z siłki i chłopak z nadwagą. We wspinaczce bardzo dużą rolę odgrywa technika. Oczywiście atletyczna budowa ciała będzie pomocna, ale jeżeli spodoba wam się ten sport to bardzo szybko nadrobicie wasze nie doskonałości fizyczne.

Odmiany wspinaczki

Na początek będzie Cię interesować:

 • Buldering

Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Sportowy charakter boulderingu wiąże się z częstymi, zazwyczaj niekontrolowanymi odpadnięciami od skały, stąd też podstawową metodą asekuracji jest stosowanie tzw. crashpadów, czyli przenośnych materaców oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu, zabezpieczając górną część ciała przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię. Bouldering to forma wspinaczki składającej się z niewielkiej ilości trudnych ruchów (tzw. przechwytów).
pl.wikipedia.org/wiki/Bouldering

 • Wspinanie z liną
  • „Wspinanie z dołem” (dla zaawansowanych, wymagany odpowiedni kurs)

Polega na tym, że wspinający się przywiązany do liny z jednej strony wchodzi po skale (ściance) zaczepiając ją coraz wyżej na tzw. punktach asekuracyjnych), do których to są przymocowane ekspresy).Druga osoba jest poprzez przyrząd asekuracyjny zaczepiona do drugiego końca liny, która jest popuszczana przez osobę asekurującą w miarę wspinania się osoby na skale.
wspinaczka.miniserwis.pl/zlina.html

 • „Na wędkę” (dla początkujących)

Polega na tym, że lina jest od razu przewieszona u samej góry ściany czy też skały, na którą się wspinasz. Jest używany głównie w czasie treningów oraz na skałach
wspinaczka.miniserwis.pl/zlina.html

 • „Z auto asekuracją” (dla wszystkich)
  To połączenie wspinania z dołem z wspinaniem na wędkę. Dla początkujących moim zdaniem najfajniejsza opcja. Nie są wymagane żadne umiejętności techniczne, bo asekuruje nas automatyczne urządzenie. Urządzenie to przypomina wyciągarkę samochodową, jest zawieszone na górze ściany i ma linę wyciągniętą na sam dół ścianki wspinaczkowej. Przypinamy się do linii, podczas gdy wspinamy się coraz wyżej lina automatycznie cały czas jest wciągana przez urządzenie do asekuracji. Jeżeli już nie mamy siły iść wyżej po prostu puszczamy się. Urządzenie wtedy automatycznie powoli opuści nas na dół.
  Łatwo, szybko i bez problemowo :-)

Auto asekuracja TRUBLUE w działaniu:

Gdzie polecam przejść się na początek w Warszawie

Auto asekuracja

Murall – jeden z największych obiektów w stolicy z najszerszą ofertą. Niestety najdroższy. Mają nawet ściankę wspinaczkową dla starszych dzieci (+5 lat) Funclimb.

Wspinaczka sportowa

W górę – ścianka wspinaczkowa tuż obok Wodnego Parku „Warszawianka”. Jeżeli nie macie, co zrobić z małymi dziećmi to na tej samej hali mieści się Fun Park Digiloo

Buldering

Crux – ścianka boulderowa w ścisłym centrum stolicy.

Pozostałe obiekty warte zainteresowania

 • Makak – jedna z najwyższych ścian wspinaczkowych w Polsce, gdzie drogi osiągają długość nawet 35 metrów
 • Camp4 – duża bulderownia na krańcu Warszawy
 • Nowowiejska – uważajcie specyficzne i zmieniające się godziny otwarcia
 • Obiekto – kameralna bulderownia na Pradze
 • Bloco – aktualnie zamknięte. Miejsce o niesamowitym klimacie i jeszcze lepszych bulderach. Na potwierdzenie tego faktu wystarczy stwierdzenie, że na zawody na bloco przyjeżdżali nie tylko Polscy czołowi zawodnicy, ale nawet zagraniczni wielokrotni mistrzowi świata we wspinaczce.

Czy to niebezpieczne?

Sport ten w kategoriach ubezpieczycieli występuje, jako „sport wysokiego ryzyka”/”sport ekstremalny”. Nie dajcie się jednak zastraszyć tym nazwą. Prawda jest taka, że praktycznie wszystkie wypadki podczas wspinania zdarzają się z powodu nie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie uwagę. Ludzie zapominają o elementarnych kwestiach np. zapominają się wpiąć do przyrządu do auto asekuracji i przez nie uwagę bez żadnych zabezpieczeń wchodzą kilkanaście metrów w górę a potem spadają na twardą podłogę. Brzmi to absurdalnie, ale w Warszawie, co najmniej kilka razy w roku dochodzi do takich wypadków. Jednak, jeżeli będziecie pamiętać bardzo proste instrukcję, jakie usłyszycie podczas pierwszego szkolenia to nic wam się nie stanie.


Jeżeli czujecie jeszcze nie dosyt informacji o technice wspinaczkowej w przystępnej formie, więcej możecie zobaczyć np. na akademia wspinania.

Po przeczytaniu tych informacji nie szukaj kolejnych wymówek typu, bo ręce mam za słabe, bo to niebezpieczne, bo mam nadwagę, pewnie drogie, tylko zasuwaj na ściankę wspinaczkową. Może to właśnie sport dla Ciebie!

Sort:  

Świetny artykuł! Wyczerpujące info na początek. Resteem.

W skały! Jak najwięcej i jak najczęściej w skały! Wbijać w drogi z dołem, bez respektu i bez patrzenia na wyceny! Żadne tam rzeźbienie na wędkę! Sztuczna ściana, tylko w zimie i w deszczu do szlifowania formy na sezon. Jak najwięcej dróg prowadzić! Jak najwięcej chodzić z dołem! :D

Widzę że są "nasi" :D Bardzo fajny artykuł, jest co poczytać, myślę że ktoś się skusi na wspinaczkę dzięki takiemu postowi :)

Pozdrawiam :)

Żeby zobaczyć jak to jest nie potrzeba być wysportowanym. Na początku podobnie będzie sobie radzić dziewczyna z niedowagą, koks z siłki i chłopak z nadwagą.

Wybacz ale zupełnie się z tym nie zgodzę.Ze ściankami mam kilka lat doświadczenia i wiem, że jeśli trafi się grubaśny zapaśnik wagi ciężkiej - nie da sobie rady wejść na trzecią "łapkę" bez pomocy. Nie dość, że męczy się takie 140 kg w walce ze sobą, to jeszcze sznurki nie pomagają mu w wejściu. Jak ktoś waży ponad 120 kg - biegaj i odpuść sobie ścianki. Bo pewnie Twoje mięśnie nie są nawet w stanie podnieść własnego ciężaru ciała. I nawet jak idziesz do góry to tylko za sprawą asekuranta, który podciąga Ciebie liną.

A co do techniki to najlepsze są panny, które potrafią podnieść nogę ponad swoją głowę. Nie dość, że jest to dobra technika, to jaszcze bardzo piękna i podniecająca.

ale jeżeli spodoba wam się ten sport to bardzo szybko nadrobicie wasze nie doskonałości fizyczne.

I z tym się muszę zgodzić w pełni. Ktokolwiek zacznie wspinanie porusza takie mięśnie, o których nawet nie ma pojęcia, że istnieją :) Rozwija to całe partie ciała. Dlatego tak bardzo lubię kobiety zdobywające szczyty ^^

Zdarza mi się widzieć osoby z bardzo dużą nadwagą typu +100 kg na ściance. Mam wrażenie że przy pierwszym, drugim razie wszyscy mają gigantyczne problemy koordynacyjne i techniczne co dość mocno niweluje różnice pomiędzy nimi. Tak, przy kolejnych razach różnica poziomu pomiędzy różnymi osobami pewnie będzie już bardzo widoczna.

Masz rację, przy znacznej nadwadze jest to bardzo duże obciążenie dla Ciała i w dłużej perspektywie zła forma aktywności.

Jednak chciałbym żeby wszyscy chociaż spróbowali różnych sportów i z taką różnorodną wiedzą coś sobie wybrali, postawili cele. Zobaczyli jakie pozytywne emocje temu towarzyszą wspinaczce i jaka fajna atmosfera panuje podczas treningu. Może to zmotywuję ich jeszcze bardziej do rzucenia wagi jak nie będą mogli się doczekać kolejnego wyjścia na ściankę.

Dlatego staram się zachęcać. No może trochę za bardzo :)

Ja przy 113 kg i 2m wzrostu robie wszystkie dostepne drogi na sciance, wiec tutaj nie wchodzi w gre waga, tylko sila fizyczna :) przypomne ze zaczynalem przy 123kg i nie mialem problemu przejść tych prostszych :)

Z tą wagą chodziło mi głownie o ludzi co prowadzą raczej siedzący tryb życia i maja sporo zbędnych kilogramów. Bo jasne jeśli masz siłe w łapach to nawet jak ważysz 150kg dasz rade udzwignąć swój ciężar i się wspinać.

Ale jesli jedyne co podnosisz to browara do ust [a ćwiczenia siłowe znasz tylko z telewizji] to ważąc w okolicach liczby trzycofrowej nie dasz zupełnie rady podciągnąć takiego ciężaru, a nawet jeśli się to uda to po jednym wejsciu [o ile do tego dojdzie bo znajac życie odpadnie w połowie trasy] jesteś zmęczony i nie masz już sił.

Poza tym nie tyczy się to oczywiście każdego. Tak czy inaczej jeśli przechodzi się bezpośrednio z kanapy i paczki czipsów na ściankę i wspinanie to jednak nie jest to najlepszy pomysł bo szybko można się zdemotywować. Sam pamiętam jak mi się raz taki grubcio na 150kg odkleił od ścianki - akurat byłem zagadany na dole z kimś - to wyrwało mnie na asekuracji z butów i spotkaliśmy się 2 metry nad ziemią uderzając o siebie. Nic nikomu się oczywiście nie stało ale gość odpadł ze ścieżki bo już mu się ręce zmęczyły i nie dał rady wisieć - to się puścił :)

Od jakiegoś czasu z córką 6 lat chcemy się wybrać, aby spróbować wspinaczki, dzięki już wiem gdzie teraz tylko chwila czasu i startujemy;)

Congratulations @properfraction! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Congratulations @properfraction! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!