Proponowane zmiany w ekonomii Steem - tłumaczenie + komentarz

in #polish8 years ago (edited)

W dniu wczorajszym na oficjalnym profilu @steemitblog ukazał się post Proposed Changes to Steem Economy przedstawiający pomysły na zmiany w ekonomii sieci Steem.

Przedstawione propozycję, jeżeli zostaną wprowadzone, oznaczały by bardzo dużą zmianę w podstawach działania całego systemu. W świetle tak ważnych informacji, postanowiliśmy przygotować luźne tłumaczenie niektórych fragmentów tego artykułu oraz przy okazji przedstawić kontekst z powodu którego owe propozycje zostają przedstawione społeczności.

Wprowadzenie: Początki i czasy wielkiego wzrostu

Steemit.com został uruchomiony na przełomie marca i kwietnia tego roku. Początkowe szacunki/założenia określały wartość początkową całej sieci na kwotę 1 mln dolarów. 4 lipca 2016 nastąpił przełomowy dla historii Steema moment - miała miejsce pierwsza wypłata zarobionych przez użytkowników środków. Wartość sieci Steem wynosiła wówczas ok 17 mln dolarów, a suma rozdystrybuowanych do użytkowników środków za pierwsze 4 miesiące wyniosła 1.3 mln dolarów.

Był to początek gwałtownego i olbrzymiego wzrostu popularności Steema, jego kapitalizacji oraz liczby aktywnych użytkowników sieci. W ciągu 16 dni kapitalizacja całej sieci wzrosła o 2300%, by 20 lipca osiągnąć swój szczyt (ATH - All Time High) i ewaluację 409 mln dolarów. Takie duże wzrosty, nawet w świecie kryptowalut są rzadkością. Steem był wówczas 3-cią najdrożej wycenianą kryptowalutą, zaraz po Bitcoinie i Ethereum.

Wiele osób spekulowało wówczas, że tak wysoka cena nie może się utrzymać, oraz że z pewnością jest to typowy "pump and dump". Co prawda gwałtowny spadek wartości sieci nie nastąpił, jednak od tego czasu kapitalizacja sieci Steem niemalże cały czas powoli spadała, by 3 listopada br. osiągnąć wartość ok 18 mln.

Diagnoza problemu

Wiele osób przyczynę problemu widzi przede wszystkim w inflacji tokena Steem, która w ujęciu rocznym wynosi 100% (dla przypomnienia, Steem Power - token mający zachęcać do długoterminowej inwestycji w platformę, posiada efektywną inflację na poziomie 10% rocznie). Bez skutecznego modelu biznesowego Steem potrzebuje inflacji, gdyż jest ona potrzebna by sieć była w stanie pokryć koszty swojego operowania - nagrody dla użytkowników, wypłaty dla witnessów [zob. Skąd pieniądze biorą się w sieci Steem].

Proponowane rozwiązania

Model biznesowy

Steem i Steemit korzystają z faktu dużego zaangażowania swoich użytkowników, planują wdrożenie rozwiązań mających się wpisywać w tzw. "Attention Economy". W dużym uproszczeniu mają zostać wprowadzone rozwiązania pozwalające firmom trzecim kupić uwagę twórców/czytelników np. za pomocą miejsca na reklamę. Model ten potwierdził swoją skuteczność w przypadku największych sieci społecznościowych, stąd nadzieją, że może sprawdzić się także w przypadku sieci Steem.

Firmy trzecie chcąc kupić uwagę użytkowników sieci Steem musiały by kupić odpowiednią ilość tokenów Steem, oraz zapłacić nimi za usługę. Tak pozyskane przez Steemit tokeny były by usuwane z obiegu, co efektywnie obniżało by inflację. W przypadku dużego zainteresowania ze strony firm trzecich, możliwy byłby scenariusz w którym Steem stałby się nawet walutą deflacyjną, co de facto można by porównać do operacji wypłacania dywidend w czasie rzeczywistym wszystkim akcjonariuszom, tj. czyli użytkownikom sieci Steem i serwisu Steemit.

Więcej na temat na temat podejścia Steemit do Attention Economy, dowiecie się z seminarium Neda Scotta (począwszy od 8m 46s), które odbyło się w Oslo 15 października:

Znaczne zmniejszenie inflacji, skrócenie okresu lokowania SteemPower

Nawet najlepszy model biznesowy może jednak okazać się niewystarczający, jeżeli wydatki sieci (pokrywane z inflacji), będą zbyt wysokie. Proponowane zmiany mają:

  • Zmniejszyć inflację tokena Steem ze 100% rocznie, do 9,5% rocznie.
  • Zmienić proporcje wydatków, pokrywanych z owej inflacji:
    • 75% nowo tworzonych tokenów Steem było by przeznaczonych na nagrody dla użytkowników (za blogowanie, komentowanie, głosowanie na wartościowe treści)

    • 15% nowo tworzonych tokenów Steem było by przeznaczane na oprocentowanie środków, które użytkownicy ulokowali w długoterminowym tokenie inwestycyjnym SteemPower, co de facto powodowało by efektywną inflację Steem Power na poziomie ok 7.5% zamiast 10% jak to ma miejsce w przypadku tokena Steem

    • 10% nowo tworzonych tokenów Steem byłoby przeznaczanych na wypłaty dla wybieranych przez społeczność witnessów utrzymujących węzły, dzięki którym sieć może funkcjonować.

W dużym uproszczeniu, zmiany w dystrybucji środków obyć by się miały kosztem znacznego zmniejszenia wypłat dla witnessów, które według społeczności były zdecydowanie za wysokie (obecnie osoba, która piastuje stanowisko witnessa, bardzo szybko dzięki pozyskiwanym środkom ma szanse stać się tzw. "wielorybem").

Dodatkowo, środki przeznaczane na wypłaty dla witnessów, również były by dystrybuowane inaczej: top 19 witnessów otrzymywało by 1/29 środków. Pozostali witnessowie dostali by do podziału 5/29, z kolei górnicy kopiący mechanizmem Proof of Work, otrzymali by do podziału kolejne 5/29 z puli.

Witnessowie i górnicy otrzymywali by jednak wypłatę w tokenie Steem zamiast SteemPower (co pozwoliło by im na bieżąco pokrywać koszty serwerów z otrzymywanych wypłat). Dodatkowo wszystkie głosy oddane na witnessów automatycznie wygasały by po 3 miesiącach od nadania. To powinno skutkować ciągłą kampanią i efektywną pracę witnessów na rzecz sieci, poprzez ich zaangażowanie w różne projekty.

By wspierać lepszą dystrybucje środków pomiędzy górnikami, algorytm kopania zostałby zaktualizowany i zamieniony na Equihash (podobny do tego z zcash).

Lokowanie tokenów Steem w SteemPower wiązało by się teraz z okresem blokady środków na okres 3 miesięcy zamiast 2 lat.

Wady i zalety

Zmiany w protokole Steem powinny skutkować zmianą postrzegania wartości całej sieci przez użytkowników. Inwestowanie w sieć Steem nie musiałaby się wiązać z wiązaniem się z platformą na okres aż dwóch lat. Wprowadzone zmiany powinny spowodować, większe zainteresowanie ze strony krótkoterminowych inwestorów, dla których 100% inflacja była zbyt odstraszająca.

Osoby, chcące przestać wspierać platformę miały by możliwość zrobienia tego szybciej. Z drugiej strony dzięki temu większa część tokenów przeszła by do rąk osób, które faktycznie w danym momencie wiążą większe nadzieję z projektem.

W krótkiej perspektywie nagrody dla twórców treści oraz dla osób głosujących zostały by nieznacznie zredukowane, jednak w dłuższej perspektywie przy spodziewanym wzroście wartości sieci, zmiany te mogły by skutkować ich wzrostem. Podobna sytuacja dotyczy wypłat dla witnessów.

Reakcja rynku oraz podsumowanie

Warto podkreślić, że powyższe zmiany to zaledwie (na obecnym etapie) propozycje. Są one szeroko dyskutowane w oryginalnym wątku @steemitblog'a.

Rynek jednak dość energicznie zareagował na owo ogłoszenie. Obecna kapitalizacja sieci Steem wynosi ok 50 mln dolarów:

Reakcja rynku może świadczyć o tym, że wiele osób żywi spore nadzieję na szybkie wprowadzenie zmian. Trudno jednak wyrokować jakie faktyczne skutki mogą one przynieść. Faktem jest natomiast to, że pod postem znalazło się już ponad 340 komentarzy osób, dyskutujących na temat przedstawionych propozycji.

Sort:  

Dobra robota!

Zachęcamy więc do śledzenia naszego profilu :) Tutaj, na FB oraz na wykopie. Przy okazji testujemy nowy system notyfikacji :)