Bon Ton à la table - Organizacja przyjęć w domu i restauracji

in #polish6 years ago (edited)

W poprzedniej części poradnika przedstawiłem kilka zasad, dotyczących nakrycia stołu. Dla tych co nie mieli jeszcze szansy się temu przyjrzeć zapraszam do lektury.

https://steemit.com/polish/@tenebrum/bon-ton-a-la-table-czyli-jak-zachowac-sie-przy-stole-cz-1

restaurant_wine_glasses_served_51115

źródło: pixabay.com

W tej części opiszemy sposób w jaki powinniśmy przygotować przyjęcie w domu lub restauracji.

witanie gosci m

Jeżeli urządzamy spotkanie w domu, powitanie powinno następować w odpowiednim miejscu. Nie witamy się przez próg, w przedpokoju ani korytarzu. Miejscem przywitania jest salon.

Jeżeli goście się nie znają, obowiązkiem gospodarza jest przedstawienie ich sobie.
Zawsze osobie ważniejszej (starszej) , przedstawiamy osobę mniej ważną (młodszą).
Osobę, która przyszła sama przedstawiamy parze. Osoby przychodzące, osobom, które już są na spotkaniu.

sadzanie_m

Najczęściej przyjmuje się, że gospodarze powinni siedzieć naprzeciwko siebie, przy dwóch, krótszych brzegach stołu. Stanowi to jednak utrudnienie w komunikacji w przypadku dłuższych stołów. Rzadziej uznaje się, że gospodarze powinni siedzieć przy środku dłuższego brzegu stołu, również naprzeciwko siebie.

Najważniejsza osoba powinna siedzieć po prawej stronie, gospodarza lub gospodyni. Kobiety i mężczyźni powinni siedzieć naprzemiennie. Nie należy sadzać dwóch kobiet lub mężczyzn obok siebie. Nie wolno sadzać koło siebie osób, które są w konflikcie (np.: rozwiedzione małżeństwo). Przy oficjalnych spotkaniach, pary należy sadzać naprzeciwko siebie. Podczas spotkań mniej oficjalnych warto zastanowić się jednak nad takim rozmieszczeniem gości przy stole, by dobrze czuli się w swoim towarzystwie i znaleźli wspólne tematy do rozmowy.

Rozplanujmy dla przykładu dwie grupy osób.

  1. Spotkanie rodzinnie : Gospodarzem jest małżeństwo, którego Pani domu posada dwóch braci, każdy z nich jest żonaty. Na obiad rodzinny zaproszeni zostali rodzice gospodyni i gospodarza oraz dwójka braci z ich żonami. W sumie 10 osób.
  2. Spotkanie biznesowe dwóch firm.
  • Firma zapraszająca, w której skład wchodzi Prezes Zarządu, Asystent Prezesa oraz Dyrektor ds. handlowych.
  • Firma zaproszona reprezentowana jest przez właściciela firmy oraz jego żony.

Przy spotkaniu rodzinnym rozsadzenie gości będzie wyglądać następująco

stol_rodzina

Przy spotkaniu biznesowym będziemy się także kierować zasada precedensu prawej ręki.

stol_firma

Biorąc udział w przyjęciu dyplomatycznym, musimy trzymać się tak zwanej etykiety, która jest częścią protokołu dyplomatycznego. Ten temat pozwolę sobie poruszyć w innym artykule.

Organizując przyjęcie w zaciszu swojego domostwa, z osobami z którymi mamy relacje nieformalne, nie jesteśmy bardzo zobowiązani trzymania się stricte tych zasad. Będąc natomiast organizatorem wyjścia firmowego warto zapamiętać także kilka następujących zasad:

Jeżeli jesteśmy grupą powyżej 8 osób, wówczas przyjęte jest, ustalanie menu przed rozpoczęciem spotkania. Propozycje takiego menu, możemy przesłać naszym gościom na tydzień przed planowaną imprezą, aby mogli oni zgłosić nam swoje preferencje żywieniowe oraz alergie.

W dzisiejszych czasach odchodzi się raczej od menu skomponowanego z sześciu bądź nawet dwunastu dań, ograniczając te dania do trzech maksymalnie czterech, jednak żelazną zasadą jest kolejność podawania tych potraw.

Najpierw serwujemy przystawki zimne, przystawki ciepłe, następnie zupę, dania główne (rybne przed mięsnymi), sery, a na końcu deser i owoce. Przed posiłkiem możemy podać aperitif, do posiłku wino a do deseru kawę. Po obfitym posiłku, przed deserem możemy podać digestif, czyli trunek o wysokiej zawartości alkoholu może być także ziołowy, na trawienie.

Tak jak pisał Oskar Wilde: „Po dobrym obiedzie człowiek jest skłonny wszystkim wybaczać”, tak samo dobrze ułożone menu, odpowiednio dobrane trunki do potraw oraz poprawne usadowienie gości są podstawą to tego, aby ta uroczystość była zapamiętana z jak najlepszej strony.

Gentleman

Sort:  

This post has received a 0.53% upvote from thanks to: @tenebrum.
For more information, click here!!!!

Try the new Minnowhelper Bots for more information here

Do you know, you can also earn passive income after every bidding round simply by delegating your Steem Power to @minnowhelper?
you can delegate by clicking following links: 10 SP, 100 SP, 500 SP, 1000 SP or Another amount

Help support @minnowhelper and the bot tracker by voting for @yabapmatt for Steem witness! To vote, click the button below or go to https://steemit.com/~witnesses and find @yabapmatt in the list and click the upvote icon. Thank you.

Voting for @yabapmatt