Makowiec z polewą pomarańczowo - orzechową

in #polish5 years ago

DSC_4267.jpg

Makowiec z polewą pomarańczowo - orzechową to ciasto, którym można się objadać prawie bez wyrzutów sumienia. Poza tym mogą go jeść osoby na diecie bezglutenowej i weganie. W smaku - cudny! Doskonale się kroi, każdy kawałek wygląda na talerzyku obłędnie, jestem pewna, że tym ciastem podbijesz każde serce. To tak w ramach tego, że przez żołądek do serca.

Do stworzenia tego przepisu zainspirowały mnie warsztaty z Iną Rybarczyk z bloga truetastehunters.com. Tematem przewodnim były wegańskie święta - robiliśmy także makowiec i właśnie on sprawił, że postanowiłam Ci pokazać moją wersję tego przepisu. Ponieważ makowiec z polewą pomarańczowo - orzechową jest tak dobry i udaje się tak doskonale, że nie mogę zatrzymać go tylko dla siebie. Chcę, żeby każdy mój czytelnik mógł zrobić takie wspaniałe ciasto.

DSC_4258.jpg

DSC_4262.jpg

Zobacz poniższy filmik, przekonasz się jakie to łatwe a przy okazji zobacz mój kanał na You Tube, całkiem sporo przepisów już się tam nazbierało. Sama nie wiem kiedy i jak, ale jest ich już ponad 190, wiele z nich nie pojawiło się na blogu, więc zajrzyj.

Dietetyczny makowiec z polewą orzechowo-pomarańczową

Składniki:

  • 300g zmielonego maku zalanego wrzątkiem 12h wcześniej
  • 50g skórki pomarańczowej świeżej lub kandyzowanej
  • 100g blanszowanych migdałów
  • 750g jabłek obranych, odpestkowanych, pokrojonych na ćwiartki
  • 150g różnych suszonych owoców – na przykład rodzynek, daktyli, żurawiny, śliwek, itd.
  • 150 – 200 g soku pomarańczowego
  • 4 łyżki rumu
  • 4 łyżki syropu daktylowego
  • 200g płatków owsianych
  • sok z połowy cytryny
  • 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru - ja używam budyniu jaglanego
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 250g miodu lub syropu klonowego
  • 400g (zawartość jednej puszki) płynnego mleczka kokosowego
  • 100g masła z orzechów ziemnych
  • 3 łyżki syropu klonowego

Przepis na urządzenia wielofunkcyjne:

  1. 300g zmielonego maku zalać wrzątkiem, odstawić na 12 godzin.
  2. Następnego dnia - do naczynia miksującego wsypać 50g skórki pomarańczowej świeżej (bez białej błonki, która jest gorzka) lub kandyzowanej, dodać 100g blanszowanych migdałów, rozdrobnić 5s/obr.6. Przesypać do innego naczynia.
  3. Do naczynia miksującego włożyć 750g jabłek, obranych, odpestkowanych i pokrojonych na ćwiartki – posiekać 10s/obr.5.
  4. Do jabłek dodać wcześniej namoczony mak i posiekane migdały ze skórką pomarańczową, a także 150g różnych suszonych owoców, 50g soku pomarańczowego, 4 łyżki rumu, 4 łyżki syropu daktylowego, 200g płatków owsianych, sok z połowy cytryny, 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru, 1 łyżkę oleju, 1 łyżeczkę cynamonu – zawartość naczynia przemieszać przy pomocy kopystki lub szpatułki.
  5. Do przemieszanej masy dodać 250g płynnego miodu lub syropu klonowego i 400g płynnego mleka kokosowego, wymieszać – 1min/obr. wsteczne 3.
  6. Ciasto przełożyć do wyłożonej papierem małej tortownicy o średnicy 24 cm. Umyć naczynie miksujące. Piec 40 minut w 180°C.
  7. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. Dopiero wtedy polać je polewą – 100g masła z orzechów ziemnych wymieszać z 3 łyżkami syropu klonowego i 100-150g soku pomarańczowego – sok najlepiej dolewać partiami aby uzyskać gładką, dosyć gęstą polewę.

Przepis bez urządzenia wielofunkcyjnego:

  1. 300g zmielonego maku zalać wrzątkiem, odstawić na 12 godzin.
  2. Posiekać drobno migdały i skórkę z pomarańczy.
  3. 750g jabłek zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
  4. Jabłka przełożyć do dużej miski, dodać do nich: wcześniej namoczony mak i posiekane migdały ze skórką pomarańczową, a także 150g różnych suszonych owoców, 50g soku pomarańczowego, 4 łyżki rumu, 4 łyżki syropu daktylowego, 200g płatków owsianych, sok z połowy cytryny, 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru, 1 łyżkę oleju, 1 łyżeczkę cynamonu – zawartość naczynia przemieszać przy pomocy kopystki lub szpatułki.
  5. Do przemieszanej masy dodać 250g płynnego miodu lub syropu klonowego i 400g płynnego mleka kokosowego, wymieszać dokładnie.
  6. Ciasto przełożyć do wyłożonej papierem małej tortownicy o średnicy 24 cm. Umyć naczynie miksujące. Piec 40 minut w 180°C. Po upieczeniu wierzch ma być ścięty i suchy w dotyku.
  7. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. Dopiero wtedy polać je polewą – 100g masła z orzechów ziemnych wymieszać z 3 łyżkami syropu klonowego i 100-150g soku pomarańczowego – sok najlepiej dolewać partiami aby uzyskać gładką, dosyć gęstą polewę.

DSC_4264.jpg

DSC_4271.jpg

You can also find me/znajdziesz mnie także:
Blog: https://www.thermomania.com.pl
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5HhWiXCAp9Zqj7bbcbs-gw
Instagram: https://www.instagram.com/thermomania_przepisy/
FB: https://www.facebook.com/Thermomania.przepisy/
Pinterest: https://pl.pinterest.com/thermomania/

Unless otherwise mentioned, all the photographs are taken by me and the content published on this blog are the property of @thermomania. Please DO NOT copy the material or photos in full or in any part without my permission. All rights reserved. Thanks!

Wszystkie treści i zdjęcia są własnością @thermomania, wszystkie prawa zastrzeżone. Nie zgadzam się na ich kopiowanie bez mojej zgody. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Sort:  

Rewelacyjne ciasto. I przepis. Czy konieczny jest syrop daktylowy i mleko kokosowe? Pierwszego nie mam, drugiego chyba nie lubię....

Zamiast syropu daktylowego możesz dać cokolwiek innego słodkiego płynnego. Natomiast mleka kokosowego potem w ogóle nie czuć a zastąpić za bardzo się nie da - ze względu na konsystencję i tłustość - ja używam takiego które ma 85% kokosa i 15% wody w składzie bez żadnych dodatków (z Real Thai - jest w każdym większym markecie).

Przepis interesujący. Muszę spróbować :)

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

Dziękuję.