Aneks

in #polish3 years ago


Obraz Frank Winkler

Autor zdjęcia mógłby się bardziej się postarać. Żółty kolczyk w prawym uchu, zupełnie nie pasuje do wspaniałego, dzikiego pleneru. Gdyby nie to, można by pomarzyć, że to miejscowa, wolna od dojenia szkocka, włochata antylopa.
Ten udomowiony (czytaj zniewolony) w średniowieczu endemiczny gatunek, zasługuje na wolność i beztroskie hasanie po jałowych, bezludnych nieużytkach niczym bizon na prerii. Hm..., chciało by się mruknąć za Wiedźminem.
Rasa ta jest odporna na miejscowe warunki klimatyczne, a w górach takich jak tu, jej przedstawiciele mogli by sobie założyć własne plemię. Nie wydaje się, że muszą być zależne od człowieka. Ich zewnętrzny, sfrędzlony płaszcz pełni rolę tropiku i jednocześnie kaczych piór, a prawdziwe, wewnętrzne futro ogrzewa ciało.


Obraz Frank Winkler


Obraz David Mark

Zdjęcia wyglądają na mocno podkręcane, ale i tak robią wrażenie.
Jestem świadomy faktu, że niektórzy potrafią się lubować w surowej prostocie. To im dedykuję poniższe filmiki, aby nie musieli sami dłubać w internecie. Niektórzy preferują hotelowe baseny pod palmami (bo do plaży trzeba jakoś dojść), Innych, z bardziej wyrafinowanym smaczkiem pociąga dawna atmosfera tutejszych neardentalczyków, ganiających się z mamutami i być może włochatymi krowami.A tu mamy kilka próbek zes szkockimi dialektami.
akcenty szkockie
gaelicki
gaelicki
szkocki
szkocki
szkocki

Poniżej kilka zdjęć centrum Invernes z lukrowanymi widoczkami.

Uważny obserwator, może na dwóch poniższych zdjęciach odnaleźć ciekawe osobliwości na niebie.

A to jest ulubione miejsce tych, którzy w czasie przerwy obiadowej preferują ciszę i piękne widoki. W tym wypadku na Beauly Firth.

Najczęściej, nie opuszczając samochodu, posilają się kanapkami, frytkami, kebabami i podobnym, szybko przygotowanymi daniami. Właściciele jednośladów, zdani są na twardą ławeczką bez oparcia. Wiem coś o tym.

Czasemi, zakłócając błogi, miejski szumek przechodą ulicami słynne szkockie parady, uzbrojone w chorągiewki, bębenki, kobzy i pszczałki. Płosząc przy tym tym króliki, mewy i stresując odsypiających po nocnej zmianie. Zupełnie jak u nas. Niektórym się podoba...
Taniec, w moim rozumieniu to dostrajanie ciała z muzyką, a ta jest ekspresją energii lokalnej ziemi. Jako profesjonalny spiskowiec uważam, że jest również (być może nieuświadomionym) narzędziem zestrajania się z lokalną przestrzenią (a więc również glebą). Mówi się, że jest uzdrawiający, ale to tylko częściowa prawda – podobnie jak ta, że sport i witaminy (i ostatnio również sex). Uważam, że ma (taniec) głębsze, ukryte znaczenie, którego skutki są bardzo znamienne pomimo, że znaczna część związanej z nim wiedzy czeka na nasze odkrycie. Stąd być może kultywowanie tańca rytualnego.
A śpiew bywa uzupełnieniem poprzednich, lub występuje samodzielnie. Jaskier śpiewa swoje ballady bez tańca. Podobnie Hymn o Herubinie Czajkowskiego trudno byłoby wypląsać. W każdym razie, zarówno jak śpiew tak i taniec to coś więcej niż tylko przyjemna rozrywka.

A teraz popatrzmy na to.


Około 50 mil na północ od stolicy Higlandu można obejrzeć siedzibę spadkobierców rodziny Sutherland (książąt, hrabiów i tp.). Wyglądem przypomina makietę do kręcenia bajek na potrzeby Walt Disney Company – ale nie jest. Wygląda niby ładnie, ale na mnie jako minimalisty robi ponure wrażenie. Zbudowanie pałacu z prawie 100 komnatami i całą infrastrukturą, niewątpliwie okupione było krzywdami wysiedlanej przemocą ludności. Mówi się, że zarządcy wypalali ziemię, aby pozbawić zwierzęta paszy, a tym samym zmusić pasterzy do opuszczania dotychczasowych siedlisk. Stąd pochodzi inna wersja nazwy Black Island – Wypalona Ziemia.

Zastanawiałem się czasem nad źródłami dochodów podobnych posiadłości. Logicznym jest, że w większości krajów nazywanych demokratycznymi, cywilizacyjnie i gospodarczo rozwiniętych, podstawą podobnego bogactwa jest pomnażanie dziedziczonego kapitału i jego dochodowe inwestycje. Czasem oszustwa. Jednak początkowy kapitał nie pochodził na pewno z pracy średniowiecznego rolnika, szewca czy praczki. Daleki jestem od rozliczania dzisiejszych dziedziców wielkich fortun, w otoczeniu których przyszło im się narodzić, bo byłoby to niesprawiedliwe i wprost idiotyczne działanie. Choć czasem można się spotkać z rozliczaniem przeciwników politycznych z noszonego nazwiska czy pochodzenia przodka. Jak w Polsce.

Kontynuując swoje dociekania dochodzę do końcowego wniosku, że kapitał początkowy został złupiony. Głównie przez czczonych do dzisiaj "odkrywców". W czasach różnej maści wypraw łupieckich, pod flagami jak turystycznymi tak i wyznaniowymi, najbiedniejsza część (w tym przypadku szkockiego) społeczeństwa, z oczywistych względów nie nosiła obuwia. Nawet w zimie. Często jedynym odzieniem był zwykły koc nazywany kiltem, w który się zawijano na noc

Wszyskie prezentowane tu zdjęcia pochodzą z mojej prywatnej kolekcji.
Canon EOS 1000D

Sort:  

najbardziej mnie się podoba brama, wśród kółeczkowych drzew;
włochata antylopa tez niczego sobie;

ech prawda, niektórzy to by chcieli rozliczać i rozliczać;
liczydeł braknie na tę zawiłą polityczno-ekonomiczną matematykę.

Brama jak do zaczarowanej krainy. To prawda.

Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeed!

Zapraszam do zapoznania się postami opublikowanymi w zeszłym tygodniu, twórcy tych postów liczą na Twój głos, zapraszam do głosowania, następnym razem Twój post będzie walczyć o tytuł najlepszego postu tygodnia tagu #pl-travelfeed.

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Kuratorzy tagu #pl-travelfeed
@rozku & @lesiopm

Congratulations @trampmad! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 250 as payout for your posts. Your next target is to reach a total payout of 500

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

You can upvote this notification to help all Steem users. Learn how here!