Kierunek Namibia (5): Świt na Dune 45

in #polish4 years ago (edited)

KN.jpg

Hej, tu @veggie-sloth. Wróciłem z podróży i nie próżnuję! Przedstawiam Wam jedno z najsłynniejszych miejsc w Namibii. Umiejscowiona na 45 km drogi z Sesriem ponad 170 metrowa, piękna wydma. Udaliśmy się jeszcze przed świtem.

English version

IMG_0282.jpg

To część pustyni Namib, niemal bezludny teren. Najstarsza pustynia na świecie. Deszcz pada tu zaledwie co kilka lat i są to szczątkowe opady. Długi na ponad 1300 km pas piachu, który od milionów lat jest nawiewany z Kalahari. Namib to w języku nama miejsce, w którym nic nie ma, i tak prawie jest...

IMG_0287.jpg

IMG_0340.jpg

Jazda wśród wydm w samochodzie bez napędu 4x4 jest karane wysoką grzywną. Teren jest trudny, piaszczysty, więc zwykłe auto w chwilę zakopałoby się w suchym piachu. Chcieliśmy dotrzeć na miejsce jeszcze przed wstaniem słońca, by z góry, stojąc na wydmie oglądać świt.

IMG_0313.jpg

IMG_0328.jpg

Niewielu turystów towarzyszyło nam we wchodzeniu na szczyt. Zaczynający się wraz z pierwszymi promieniami upał i rozgrzany piach utrudniały wspinaczkę, o braku kondycji nie wspomnę… Wchodzi się z biciem serca, po utwardzony śladach poprzednich osób. Gdy postawi się nogę w świeżym piachu, od razu zapada się ona aż po łydki.

IMG_0368.jpg

IMG_0312.jpg

Wschodzące słońce zsynchronizowało się z nami, a kolejne promienie towarzyszyły każdemu metrowi w górę. W końcu wynurzyło się zza wielkiej wydmy. Widok na kładące się na piasku cienie był niesamowity. Po drugiej stronie wydmy, na samym dole, widać było wyschnięte jezioro i drzewa, a w zasadzie to co po nich zostało. Tam po zejściu ze szczytu zrobiliśmy odpoczynek.

IMG_0378.jpg

IMG_0382.jpg

Powierzchnia wydm ułożona faliście przez wiatr przerywana była przez odciski butów. Już po kilku godzinach nie będzie po nich śladu, a Dune 45 wróci do dawnego wyglądu, sprzed milionów lat.

IMG_0363.jpg

Peace and love @veggie-sloth

Zdjęcia własne

Sort:  

już po kilku godzinach nie będzie po nich śladu, a Dune 45 wróci do dawnego wyglądu, sprzed milionów lat.

przepiękne. dzikie i magiczne.

gdyby też w innych miejscach świata, nasza planeta podobnie sobie radziła ze śladami człowieka, barbarzyńsko depczącego wszystko co na niej ładne. ech.

Przepiękne widoki.
Twój post został podbity głosem @sp-group-up
@julietlucy.

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Dzięki! :D