SI: Slog | Izlet po domovini z živetjem v naravi (IXX) | od 2013

in #rooting7 years ago (edited)

20170930


Število povezanih (mejl): 137
Sledilci (STEEM): 217


''Root'' telefona in sistem po meri

2013 3. novembra sem pri domačem mobilnem operaterju vzel nov telefon. V tem obdobju sta bila 2 modela 2 podjetij med katerima sem izbiral. Izbral sem vsaj za moje potrebe bolj trpežnega in ne po izgledu lepšega. Lepši je imel namesto plastičnega stekleno hrbtišče in pri mojih aktivnostih na poti je plastika bolj primerna.
Seveda sem že pred tem vedel, da sistem katerega uporabljam, odkar sem prišel na pametne telefone z zaslonom na dotik, mi ni pisan na kožo saj vsebuje lastniško programsko opremo večih večjih podjetij kot naprimer. Sam proizvajalec telefona da nekaj lastnih programov, nato proizvajalec operacijskega sistema in na koncu če operater. Tovrstna programska oprema se imenuje "bloatware". Vse skupaj bi bilo lepo in prav če bi lahko vse to v polnosti odstranil z telefona in pridobil na prostoru in drugih prednostih kot so hitrejša odzivnost naprave, dajša življenska doba baterije in privatnost ter še bi lahko naštevav.
V tem obdobju nisem imel še primernega znanja in tudi časa se z vsem skupaj ukvarjat. Konec koncev časa bi imel načeloma dovolj, če bi imel osvojeno potrebno znanje pred tem.
Se pravi bo letos 4 leta od kar imam ta telefon. Seveda je utrpel več nevšečnosti v celotnem tem obdobju. Avgusta 2014 sem počil ekran. Nemoteče in se vedno vodoodporen telefon. V 2015 sem ugotovil da gre baterija h koncu a sem prilagodil način uporabe in sem po večini polnil počasneje preko laptopa oz. začel laptop uporabljati kot "power bank". 2016 mi je odletel pokrovček za zaščito USBja in s tem je telefon postal vodoneodporen. In kak teden nazaj se ni zagnal več. Ugotovil sem da je baterija nevarna saj je bila malo napihnjena. Tudi po zamenjavi ni 0 pomagalo. Sam sem poskusal nevem koliko različnih variant da bi ga uspel ponovno zagnat.
Na srečo sem približno ½ leta nazaj dobil nov telefon istega proizvajalca 7 verzijo ki je sama po sebi vodoodporna a ni namenjena za večje aktivnosti a vsega se ne da vedno met tko da bo kr uredu. Približno 14 dni predno mi je stari telefon prenehal delovati sem uspešno uspel ROOTat novi telefon in naložit sistem po mojih merah. ROOT ali super uporabniški dostop do sistema nam omogoč poglobljeno upravljanje sistema saj imamo dodeljene vse previce. Kot sem že prej omenil da se ne da imet vsega. Določenih funkcjonalnosti nisem deležen kljub temu da telefon podpira naprimer hitro polnjenje verzijo 3, jaz sedaj polnim kot vsak običajen telefon. To je zato ker določena strona oprema v telefonu zahteva gonilnike in programsko opremo, ki je v lasti proizvajalca telefonov ali drugih podjetij katera izdelujejo strojno opremo ali pa imalo določene licence za uporabo te programoske opreme in gonilnikov.
Sistem katerega trenutno uporabljam je grajen na ''free software'' prosti programski opremi in ''open sorce'' odprti kodi. Še vedno je možno na ta sistem naložiti lastniško programsko programje a se temu poskušam izogniti z iskanjem alternativnih programov, ter posležujem pisanja podjetjem, da naj svojo programsko opremo začno pisati v ''free'' in ''open'' kodi in da android aplikacije ne temeljijo na arhitekturi postavljeni na eni izmed teh korporacij. Primer aplikacija Y je dostopna na google play in temelji na GSF = google service framework ali ne temelji na gsf. To je razvidno iz Yalp Store aplikacijo katero uporabljam.

photo5943050121715493472.jpg

Ker nimam GP uporabljam Fdroid in Yalp Store.

Screenshot - 09292017 - 05:24:14 PM.png

Ker je Android pisan v odprti kodi je možno imeti vpogled v kodo kako je napisana in to je seveda za vse tiste ki to znajo. Lako vidijo napake in jih popravijo ali dodajo nove funkcije pod istimi pogoji tako ima vsak razvijalec v prihodnosti enake možnosti. Za vse ostale pa je prednost ta da je ta koda varnejša saj se napake lahko hitreje uredijo in posodobijo. S tem dobimo večjo stabilnos, privatnost in varnost. Seveda nam ''free software'' da še določene druge priboljške.
Predno sem naložil Lineage OS sem ''rootav'' telefon. S tem izgubimo v večini primerov garancijo. Obstaja postopek kateri ti omogoča povrnitev v obratni smeri postaviti v izhodiščno točko z vso programsko opremo kot takrat ko smo prejeli nov telefon.
Trenutno imam izziv saj sem z starim telefonom izgubil pomembne podatke od ''2FA – two Factor Avtentication'' to je preverjanje v 2 korakih. Primer: ko se vpisuješ v elektronsko pošto mora poleg gesla imeti še telefon kateri ti generira vsakih 30s novo kodo in ne potrebuje aktivne internetne povezave za delovanje. Na ta način je tvoja pošta zaščitena še z 1 dodatnim nivojem varnosti saj pri vpisu potrebuješ poleg tvojega spomina ''geslo'' imeti še napravo ''koda'' katera ti dovoli dostop. 2FA v starem telefonu ni imel opcije varnostnega kopiranja tako da telefon, ker se ne prižge več sedaj nimam dostopa. Sedaj sem že našel primerno rešitev katera je potegnila za seboj še več stvari. Sam program podpira več stvari kot so varnostna kopija, enkripcija in sinhronizacija. Povrh tega sem pri enkripciji potreboval program za varnostne ključe in v primeru sihronizacije (bom verjetno kr ročno to delal) naložiti tudi Tor klienta na telefon. Morda za koga komplicirano a bom v prihodnji rubriki ''Prehod, prosta programska oprem in odprta koda'' imel eno izmed današnjih tehnologij, teorij, programov,... podrobneje predstavil in spregovoril na to temo.

Postopek:

Sam sem sledil tej verziji in korakom in si pomagal z videom (v tem videu imajo nekatere datoteke drugačna imena) težava je v temu da tekst se kot naprimer na spletnih straneh po večini da popravit a video je po večini potrebno posnet na novo. V obeh primerih sem imel izziv z programom Odin kot prvo seveda imam GNU/Linux > Debian in sem rabil najti zato primeren PC kateri je imel Winov$e in sem samo aplikacijo potreboval zagnati kot administrator v nasprotnem primeru ni hotelo zaznati telefona preko USBja. Na kanalu uporabnika kateri je predstavil tudi Lineage OS sem med drugimi videi dejansko našel te napotke. SIM kartica še vedno ni prišla na vrsto da bi jo dal v telefon. Vsekakot to nisem nameraval narediti dokler ni novega sistema na telefonu.

Prihodnost:

K Lineage OS nameravam dodati vsaj še 1-2 morda tudi več sistemov kot naprimer Helios OS, Debiana okrnjeno verzijo sistema katerega imam na laptopu in nekaj dni nazaj sem našel https://pureos.net/ kateri je derivat Debiana in je/bo v polnosti prilagojen za mobilne naprave.

**POZOR:
Vsak je sam ogovoren za raziskovanje kaj lahko naredite s svojim telefonom. Zavedajte se da ste lahko tudi neuspešni in vaš telefon postane zidarski cegu. **


Poglejte tudi:


podobna objava: SI: Slog I Izlet po domovini živetjem v naravi (XII) I od 2013
starejša objava: SI: Prehod, prosta programska oprema, odprta koda (V)
knjiga: The creature from Jekyll Island v angleščini
Steemit orodje: STEEM Follower
Moja spletna stran