Anglia awansuje do finału EURO w kontrowersyjnych okolicznościach.


źródło

W finale Mistrzostw Europy zagają Włosi i Anglicy.

Poznaliśmy finalistów EURO. Zagrają w nim Włosi i Anglicy. Italia pokonała w półfinale Hiszpanię po rzutach karnych, a Anglia wygrała z Danią w dogrywce. Zwycięski gol we wczorajszym meczu padł w kontrowersyjnych okolicznościach. Bramka padła po rzucie karnym, który widział chyba tylko sędzia i kibice angielscy, a podczas akcji na boisku były dwie piłki. To wszystko działo się w erze VARu, kiedy sędziowie mogą korzystać z powtórek.

Czy sędzia musi przerwać grę kiedy na boisku są dwie piłki?

Kilka lat temu zmieniono przepisy w tym punkcie i w takich sytuacjach gra powinna być przerwana tylko wtedy kiedy ma to wpływ na grę. Druga piłka została wrzucona na boisko podczas akcji Duńczyków na drugiej połowie i wówczas faktycznie nie dezorientowała zawodników. Po chwili jednak sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Anglicy przejęli piłkę, R.Sterling biegł z piłką prawym skrzydłem i w pewnym momencie był jakiś metr czy nawet pół metra od drugiej piłki. Czy w tym momencie nie wypadałoby użyć gwizdka? Sędzia zdecydował jednak inaczej i po kilku sekundach jest kolejna kontrowersja. R.Sterling wpada w pole karne i się przewraca. Arbiter nie ma wątpliwości. VAR nie sprawdza nawet sytuacji. Dodajmy - w półfinale Mistrzostw Europy, w drugiej połowie dogrywki, gdzie może ona przesądzić o wyniku rywalizacji. Oglądając powtórki z różnych ujęć trudno doszukać się tam przewinienia. Minimalny kontakt może i był, ale za coś takiego nie gwiżdze się jedenastek.

Po co jest VAR?

Zachodzi pytanie po co wprowadzono VAR? Chyba właśnie po to, aby korzystać z niego w takich sytuacjach. Sędzia był pod dużą presją. Mecz był rozgrywany na Wembley i mogło to mieć wpływ na decyzję arbitra. Dlaczego nie przerwał gry, gdy były dwie piłki na boisku. Dlaczego VAR nie interweniował przy rzucie karnym? Czy gdyby to Duńczycy atakowali, a nie Anglicy to zostałyby podjęte takie same decyzje? Cały ten system miał sprawić, że piłka nożna będzie bardziej sprawiedliwa. VAR uruchamiany jest jednak tylko przy rzutach karnych i ewentualnych czerwonych kartkach. Nie ma go np. przy rzutach rożnych, a jedna z drużyn na EURO - o ile dobrze pamiętam Dania - zdobyła gola po kornerze, który nie powinien zostać przyznany. Jak widać kontrowersje jak były tak są i nawet VAR nie jest w stanie ich wyeliminować.

Sort:  

Oglądałem wczoraj ten mecz i muszę przyznać, że mimo, że kibicowałem Anglii to ten karny wydaję mi się być naciągany. Nie znam się na piłce nożnej ale taki delikatny kontakt raczej nie jest podstawą do rzutu karnego. Co do drugiej piłki to dla mnie nie ma o czym dyskutować bo Anglicy wchodzili w środek pola a piłka była na zewnątrz bardziej.

Crazy penalty🙈🙉