Anemi Hastaları Ne Yemeli?

in #steempress5 years ago


Anemi hastaları ne yemeli başlıklı makalemizde, anemi hastalığına yakalanan insanların hangi meyveleri daha sıklıkla tercih etmelerine dair bilgiler paylaşacağız.

Anemi Nedir?


Anemi, vücut kaslara ve diğer dokulara oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi yapmadığında meydana gelen bir kan bozukluğudur. Bu yüzden anemisi olan insanlar çok çabuk yorulurlar: kasları enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince oksijen bakımından zengin kan almazlar.

En sık görülen anemi nedenleri demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği ve folik asit eksikliğidir. Laktasyon, yaşlanma, kalıtsal bozukluklar ve solucan istilası gibi başka nedenler de vardır, ancak çoğunlukla diyette demir eksikliği söz konusudur.

 

anemi hastaları ne yemeli

 

Anemi Hastaları Ne Yemeli?


Erik
Erik, anemi hastaları ne yemeli sorusuna en net cevabı veren meyvelerin başında gelir. Erik, dikkat etmeniz gereken basitçe kurutulmuş eriklerdir. Bu mütevazı meyveler, büyük değeri olan küçük bir paket olarak kabul edilir. Kuru erikler, hemoglobinin arttırılmasında anahtar olan C vitamini ve demir ile doldurulur. Bunun dışında erik, RBC'lerin uyarılmasında önemli bir artışa yol açan zengin bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum ayrıca vücuttaki oksijen taşımacılığını da yönetmeye yardımcı olur.

Mango
Mango meyvesi demir açısından zengindir ve bu nedenle anemik olduğunuzda yemek için en iyi meyve türlerinden biridir. Bu, anemik olduğunuzda sahip olduğunuz en iyi meyvelerden biridir. Demir açısından zengin bir meyve yiyerek, anemi hastaları ne yemeli sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Elma
Elmalar, kandaki demir seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yulaf ezmesi, yoğurt veya atıştırmalık olarak bir avuç dolusu dilimlenmiş elma ve hurma eklenmesi, demir seviyelerini iyileştirmenin lezzetli bir yolu olabilir.

 

elma

 

Karpuz
Karpuzlar büyük demir kaynaklarıdır. Kuruyemiş fanı değil misiniz? İşte en büyük meyve, aynı zamanda büyük demir bakımından zengin bir meyvedir. Evet, orta büyüklükte bir karpuzun sekizde biri yaklaşık 1.5 gr demir içerir. Sadece bu değil, karpuzlar C vitamini açısından zengindir, bu da vücuttaki hemeral olmayan demirin verimliliğini artırır.

Portakal
Demir, C vitamini yardımı olmadan vücut tarafından tamamen emilemez ve portakallar bu vitaminle güçlenir. İstediğiniz sonuçları elde etmek için her gün en az bir portakal yükleyin.

Şeftali
Şeftaliler demir içinde şaşırtıcı derecede yüksektir. 100 gram kurutulmuş şeftali 6 mg demir içerir. Demir ek olarak, şeftali C vitamini inanılmaz derecede yüksek, demir emilimini artırır ve hatalı kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını önler. Şeftali, kanser riskini azaltma, obezite, cildi iyileştirme ve göz sağlığını artırma ile kredilendirilmiştir.

 

şeftali

 

Nar
Nar C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olarak bilinir ve anemi hastaları ne yemeli diye soranlara en net cevaplarımızdan biri de bu meyvedir.. Bunlar sadece vücuttaki kan akışını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, vb. Gibi anemik semptomların tedavisinde de oldukça etkilidir. Anemiyle mücadele etmek için günlük olarak bir nar (çiğ veya meyve suyu) tüketin. .

Kavun
Bir küçük kavun vücudunuzun günlük C vitamini alımının yüzde 300'ünden fazlasını içerir. Kavun ayrıca demir, A vitamini ve magnezyumda da yüksektir. Birlikte çalışmak, bu besinler kırmızı kan hücrelerinizin sağlığını artırır ve anemi belirtilerini azaltır.

Kuru üzüm
Demir bakımından zengin başka bir meyve ise kuru üzüm olan kuru üzümdür. 100 gram kuru üzüm yaklaşık 1.9 mg demir içerir. Üzümlerde bulunan demir miktarının neredeyse iki katı kadar içerirler. Üzüm üzüm vermek için susuz kaldığında, besinler daha yoğunlaşır. Demir yanı sıra, üzüm de karbonhidratlar, B vitaminleri ve potasyum ile doludur. Kuru üzüm, yeni kanın oluşumundan sorumlu bazı B vitamini kompleksi üyelerini içerir.

Muz
Muz, demir bakımından zengin meyveler içermek için şaşırtıcı derecede iyi bir seçim. Kandaki hemoglobin üretimini uyarır. Demir ile birlikte, aynı zamanda kırmızı kan hücreleri yapmak için gerekli olan bir B-kompleksi vitamin olan iyi bir folik asit kaynağıdır.

Anemi hastaları ne yemeli sorusunu sizler için cevapladık. Dilerseniz, Vitamin eksikliği konumuzu da inceleyerek almanız gereken vitaminlere dair bilgi sahibi olabilirsiniz.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/anemi-hastalari-ne-yemeli/

Sort:  

Ooo emek verilmiş br yazı, alırım bir dal 😂

:D Teşekkür ettim