Bebek Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

in #steempress5 years ago


Bebek emzirmenin anneye faydaları, bir çok sağlık konusunda etkili olmakla beraber, kanser riskini azaltma etkisi en çok dikkat çekenler arasında yer almaktadır.

Emzirmek hem yeni bebeğe hem de anneye faydalıdır. Bazı faydaları arasında sağlıklı kilo vermek, beyin gelişimi, emziren anneler için kilo kaybı, solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı, orta kulak enfeksiyonu, bağırsak dokusu hasarı, çölyak hastalığı, çocukluk çağı lösemi gibi çeşitli hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olan bir antikor deposu yer alıyor.

Çeşitli çalışmalar emzirmenin hem anneye hem de bebeğe faydalar sağladığı sonucuna varmıştır çünkü anne süt,ü bir bebeğin sağlığını geliştiren ve çeşitli hastalık ve enfeksiyonların başlamasını engelleyen bol miktarda besin içerir.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hassas bedenlerini koruduğu ve besin alerjilerine karşı savunmasızlıklarını azalttığı için, bir bebek için tam bir besleyici yemektir. Anneler için vücut ağırlığını azaltır ve depresyona karşı etkilidir.

 

bebek-emzirmenin-anneye-faydalari

 

Bebek Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?


Bebek emzirmenin anneye faydaları, yazımızın devamında daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Antikor deposudur
Yeni doğan bebeğinizin bulaşıcı bakteriler ve virüslerle savaşmak için bir şeye ihtiyacı vardır. Bu da anne sütüdür. Anne sütü, kolostrum dahil olmak üzere birçok antikor içerir.

Bebeğinizin genel sağlığını korumak için boğaz, sindirim sistemi ve burun çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturarak yüksek miktarda immünoglobulin sağlar. Bir bebeğin küçük bağışıklık sistemini güçlendirir. Ve güçlü bir bağışıklık, aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisinde de gereklidir:

  • Solunum yolu enfeksiyonu
  • Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar
  • Orta kulak enfeksiyonları
  • İnflamatuar bağırsak sendromu
  • Bağırsak dokusu hasarı
  • Gut enfeksiyonları
  • Çölyak hastalığı
  • Çocukluk çağı lösemi
Sağlıklı kilo Bebek emzirmenin anneye faydaları arasında, sağlıklı kilo kontrolü de yer almaktadır. Obez çocuklar ve yetişkinler çeşitli kronik hastalıklara karşı savunmasızdır. Birçok çalışma emzirmenin sağlıklı bir kilo almayı sağladığını ve çocukluk çağı obezitesini önlediğini göstermektedir. Emzirilen bebeklerde, obezite oranı genellikle beslenen bebeklere göre %30 daha düşüktür.

Anne sütü yağ depolama ve iştahı düzenleyen potansiyel bir hormon olan leptin sağlar.

Beyin gelişimi Bilişsel gelişim gereklidir çünkü bebeğinizin tüm yaşamı boyunca hafızasına, yaratıcılığına, eğitimine, becerilerine ve eğitimine yardımcı olur. Anne sütü, sağlıklı beyin büyümesini destekleyen besinler içerir ve bu, bebek sütü formülü içinde bulamayacağınız bir şeydir.

Ayrıca, güçlü bir beyin emzirilen çocuklarda IQ seviyelerini artırır. Bir çalışma, emzirilen bebeklerin odaklanmış bireylere dönüştüğünü, buna karşın formülle beslenen bebeklerin konsantrasyondan yoksun olduğunu göstermektedir.

 

bebek-emzirmenin-yararlari

 

Besleyici
Bir bebeğin genel sağlıklı gelişim için bol miktarda mineral, protein ve vitamin ihtiyacı vardır. Anne sütü, bir bebeğin daha güçlü bir vücut geliştirmesi gereken her besini içerir.

Çoğu doktor, bebeğinizin gerekli besin miktarını aldığından emin olmak için doğru bölümlerde altı ay boyunca emzirmeyi önerir. Bu nedenle çocuk beslenme uzmanları bebek sütü formülü ile beslemeyi yasaklar. İçinde bulunan birkaç besin ve koruyucu madde, bebeğinizin sağlığını bozabilir.

Kilo verebilirsiniz
Yaklaşık üç aylık emzirme döneminden sonra çoğu kadın yağları daha hızlı yakabilir. Üstelik, altı ay boyunca emzirme yoluyla birkaç kilo verebilirsiniz. Bebek emzirmenin anneye faydaları arasında bulunan ''kilo vermek'' uzun bir süreçte ortaya çıkabilecek bir etkidir.

Depresyonla mücadele eder
Birçok anne doğumdan sonra postpartum depresyonla karşılaşır ve bunu tedavi etmenize yardım etmek için ilaca ihtiyacınız olmayabilir;

Emzirme etkili bir ilaçtır. Postpartum depresyon, kadınları iki koşul altında etkiler

1-Emzirmeyi tercih etmediklerinde
2-Gerekli zamanDa emzirmeye devam etmediklerinde.

Anneler hamilelik ve doğum boyunca geniş bir hormonal değişim geçirirler. Emzirmek sadece oksitosini vücutlarında arttırmaz, aynı zamanda beyinlerinde belirli enzimleri tetikler. Her ikisinin de uzun süreli, anksiyete, rahatlama ve besleyici etkileri vardır.

Kemiklerini güçlendirir
Kadınların postmenopozal osteoporoza karşı savunmasız oldukları inkar edilemez. Omurga kemikleri ve kalçalar doğumdan altı ay sonra daha az yoğunlaşırken, vücudunuz hamilelik ve emzirme döneminde çok etkili bir şekilde kalsiyumu emer. Bu nedenle, emzirme, kemik-kuvvetiyle yakından bağlantılıdır.

 

emzirmenin-faydalari

 

Kanser riskini azaltır
Kanser gibi kronik hastalıklar da çocuklarda yaygındır. Kanseri tam olarak kontrol edemeseniz de, bebeğinizi korumak için bazı tedbirler alabilir ve buna düzenli emzirmek de dahildir.

Anne sütü, farklı kanser türleriyle ilişkili riskleri azaltabilir. Ayrıca, sağlık uzmanları emzirmenin premenopozal meme kanserine ve yumurtalık kanserine katkıda bulunan semptomları önlediğini açıklamaktadır. Bebek emzirmenin anneye faydaları arasında kanser riskini minimuma indirmek bulunmaktadır. Kanser riskiyle alakalı olarak, ''Kan Kanseri Neden Olur Tedavi Yöntemleri'' konumuzu da incelemenizi tavsiye ederiz.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/bebek-emzirmenin-anneye-faydalari/