Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

in #steempress5 years ago


Vajinal enfeksiyonun birincil nedeni Candida mantarıdır. Sağlıklı kadınları da etkileyebilecek bir sağlık komplikasyonudur. Vajinal enfeksiyonun ortaya çıkması genellikle mantarın aşırı üretimi ile oluşur ve bazen cinsel ilişkiden dolayı daha da kötüleşir.

Vücudunuz doğal olarak laktobasil gibi bakterilerin bir kombinasyonunu üreterek vajina enfeksiyonunu karşılar ve bu da vajinayı mantar enfeksiyonunun tehlikelerinden korur. Fakat bu bakteri türlerinin üretimi bozulduğunda, vajinadaki anormal mantar oluşumunu kolaylaştırırlar.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri


Antibiyotikler
Eğer küçük veya majör herhangi bir sağlık sorununu çözmek için sık sık antibiyotik alıyorsanız, bu ilaçların sizi normal floranızı çok hızlı bir şekilde öldürebildiğini anlamanız gerekir ki bu da sizi vajinal enfeksiyona karşı hassas kılar. Çok fazla sayıda antibiyotiğe sahip olmak, vücudunuzun potansiyelini ve doğal gelişimi, mantar gelişimine neden olan bakterileri yok etmek için ortadan kaldıramaz - bu da aşırı miktarda üretme şansı verir.

Diyabet
Diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapın ve minimum eşiği geçmediğinden emin olun. Bunun nedeni, kan dolaşımınızdaki artan şeker miktarının da mantar bakterilerinin gelişmesine yol açabilmesi ve bu sayede beslenmenin çoğalmasını sağlayabilmesidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri


Enfeksiyon orta ila şiddetli olabilir. Bunlar, hastalığın ortaya çıkmasından önce karşılaştığınız tipik belirtiler ve semptomlardır;

  • Vajinada ağrı
  • Vajinadan kokusuz kalın sıvı akıntısı
  • Vulva iltihabı ve ödem
  • Vajinanızın çizilmesi veya vajinal dokuda artan tahriş için aşırı dürtüler
  • İdrar yaparken kabarma hissi

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılabilecek Bitkisel Ürünler

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bazı bitkisel ilaçlar arasında sarımsak, çay ağacı yağı, elma sirkesi, yoğurt, C vitamini, hindistancevizi yağı, borik asit, kızılcık, kekik yağı ve hidrojen peroksit bulunur.

Sarımsak
Bu iyi bilinen bitki sadece gıda hazırlamada kullanılmaz, aynı zamanda güçlü bir anti-fungal krem ​​olarak da kullanılabilir. Son zamanlardaki araştırmalar, bu bileşenin anti-fungal ve anti bakteriyel yapısı nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonuna karşı etkili olduğunu bulmuştur. Sadece enfekte bölgeye uygulayarak hastalığı sarımsak ezmesi yardımıyla tedavi edebilirsiniz.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu tedavisi

 

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağında da sınırsız sağlık faydaları vardır. Anti-bakteriyel ve anti-fungal yanıtı da patojenik vajinal bakterilerin büyümesini sağlar. Ancak yoğun doğası nedeniyle, bu esansiyel yağı başka bir yağ veya taşıyıcı yağ ile seyreltmeden kullanamazsınız.

Yoğurt
Yoğurt gibi probiyotik ürünler de vajinal mantar enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Kaşıntıyı ve tahrişi hafifletmek için vajinal cildin yüzeysel tabakasına da uygulayabilirsiniz.

C vitamini
C vitamini (askorbik asit) cilt faydaları ile bilinir, ancak faydaları bunlardan uzaktır. Vitamin C takviyesi, anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı Candida mantarına karşı etkilidir. Ayrıca enfeksiyonu, turunçgil içeren meyve ve yapraklı yeşil sebzeleri tüketerek doğal bir takviye ile de yardımcı olabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı
Organik hindistancevizi yağı, vajinal mantar enfeksiyonu türlerinden kurtulmak için başka bir ilaçtır. Hindistan cevizi yağının mantar karşıtı yapısı vajinayı mantar enfeksiyonundan korur. Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için doğrudan enfekte bölgeye uygulayın.

Borik asit
Borik asit, antiseptik özelliği nedeniyle yüzey temizleyici olarak kullanılır, ancak kullanımları bir yüzey aktif maddeden daha fazladır. Vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için borik asidi tropik olarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ilk önce tıbbi uzmanınıza danışmadan kullanmaya başlamayın. Zehirlidir ve çok fazla kullanmak zayıflatıcı yan etkilere yol açabilir. Bu yüzden ağızdan kullanmayın, böbrek hasarlarına ve diğer dolaşım hastalıklarına da neden olabilir!

Kızılcık
Kızılcıklar vücutta mantar karşıtı ve antibakteriyel bir cevap sağlar, bu da mantar enfeksiyonunun meydana gelmesinden sorumlu olan mantar suşlarıyla savaşabilir. Kendinizi bu ciddi enfeksiyonlardan uzak tutmak için kızılcık suyu tüketin. Sadece vajinal mantar türlerine karşı etkili değildir, aynı zamanda idrar veya mesane hastalığına neden olan patojenik türlerin büyümesini de sağlar. Asgari sürede olumlu sonuçlardan yararlanmak için bu içeriği günlük olarak kullanın.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu

 

Kekik Yağı
Kekik yağında timol ve karvakrol varlığı, bu maddeyi vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için yararlı kılmıştır. Hastalığa yardımcı olmak için diğer taşıyıcı yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz, ancak doğrudan vajinal bölgeye başvurmayın.

Hidrojen peroksit
Hidrojen peroksit, mantarı oluşturan bakterileri öldürmek için etkili bir antiseptiktir. Bazı kadınlarda topikal olarak uyguladıklarında olumlu sonuçlar göstermiştir. Bu nedenle, vajinal bölgede hidrojen peroksit kullanmanın hiçbir zararı yoktur, ancak vajinal cildinize zarar verebileceği için seyreltilmemiş formda kullanmayın. Bununla birlikte, aşırı kullanım vajinal cildinizde de zararlı etki oluşturabilir.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu-tedavisi-belirtileri-ve-nedenleri/

Sort:  

Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c-squared topluluk hesabından oy ve resteem almıştır.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and resteemed by the @c-squared community account after manual review.