Yeşil Çay İçmenin Faydaları

in #steempress5 years ago


Yeşil çayın faydaları, vücudun radyasyon hasarından korunmasını, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, sağlıklı bir kalbi desteklemeyi, sağlıklı bir karaciğeri desteklemeyi, sağlıklı sindirimi desteklemeyi, kilo kaybını teşvik etmeyi, kan şekerinin düzenlenmesini, hafızayı iyileştirmeyi, enfeksiyonu önlemeyi, yaşlanma sürecini yavaşlatmayı içerir. ve ağız sağlığını destekler.

Yeşil çay, demlendiğinde suya yeşil renk veren, oksitsiz bir çaydır. Kayıtlar, Çin'in güneybatı bölgesinde yaklaşık üç bin yıl önce yeşil çay kullanımını göstermektedir.

Yeşil Çayın Faydaları


Güçlü polifenoller
Yeşil çay, vücudun hücresel ve DNA hasarından korunmasına yardımcı olan güçlü polifenollere sahiptir. Polifenoller, vücudu dejeneratif hastalıklardan korumakta çok etkili olan mikrobesinleri içerir. Yeşil çaydaki polifenollerin biyoyararlanımı yüksektir ve bu nedenle hücrelerin içsel hasardan korunması yararlıdır.

 


 

Antioksidanlar
Yeşil çay antioksidanlarla doludur ve bunun nedeni oksidize değildir. Antioksidanlar vücudu sağlıklı tutan ve oksidatif hasara karşı korunmuş olanlardır ve yeşil çayın faydaları konusunda oldukça etkilidirler.. Antioksidanlar serbest radikallerin etkisine karşı bir bariyer oluşturur ve dejeneratif hasarı önler. Birçok hastalık, serbest radikal hücrelerinin vücuttaki farklı organlar üzerindeki etkisinin sonucudur. Kanser, kalp hastalıkları, felçler ve bunların hepsi oksidatif hasarın bir sonucudur. Antioksidan açısından zengin yiyecekler ve yeşil çay gibi yiyecekler her diyette temel olmalıdır.

Sağlıklı bir kalp
İyi bir diyet sağlıklı bir kalbe giden yol olabilir, kalp ile ilgili hastalıklardan muzdarip insanlar için önerilen miktar günde 7 fincan yeşil çay içmektir. İçindeki polifenoller su ekstrakt edilebilir, bu da vücudun emmesini ve sonuçlarının anında gerçekleşmesini sağlar. Yeşil çay, kan dolaşımını engelleyen kan dolaşımını kolaylaştırmak için arterleri genişletmeye yardımcı olur.

Sağlıklı bir karaciğer
Temiz bir karaciğer, yediğiniz yiyeceklerden yeterli besin almanın anahtarıdır. Çalışmalar yeşil çayın karaciğer sağlığı üzerindeki etkilerini göstermiştir. Yeşil çay, idrar yoluyla karaciğerin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir. 10 çay bardağı kadar yeşil çay içmek, karaciğer hastalığını ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Karaciğerdeki yağ birikimi, karaciğer yetmezliğinin ve birçok başka hastalığın sebebi olabilir. Yeşil çayın tüketimi karaciğerin toksinleri üzerinde temizleme etkisi yaratır ve viseral yağ oluşumunu önler. Gerçek anlamda sağlıklı bir karaciğer için yeşil çayın faydalarından yararlanmak gerekir.

Sağlıklı sindirim
Gastrointestinal inflamasyonu büyük ölçüde azaltan epigallocatechin-3-gallate içerir. Yeşil çay tüketimi, iltihaba neden olan interlökin geninin etkilerini engelleyebilir. Yeşil çay, enflamatuar bağırsak hastalığı ve beraberindeki ani alevlenme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltarak sindirim sistemini kontrol altında tutar. Günde 3 ila 5 fincan arasında içmek, sindirim sisteminin performansını önemli ölçüde artırabilir, şişkinlik ve su tutma gibi sorunları önleyebilir, aynı zamanda yeşil çayın faydaları konusunda en etkili sonuçları almanızı sağlar.

 

yeşil-çayın-faydalari

 

Kan şekeri
Vücuttaki insülin aktivitesini arttırır ve kan şekerini diğer sağlık içeceklerinden daha etkili bir şekilde kontrol eder. Araştırmalar, yeşil çayın, nişastalı gıdaların tüketilmesinden sonra kan şekeri seviyesini yarıya indirme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Kan şekerini kontrol etmeye çalışanların tavsiye edilen miktarı günde 1 ila 3 fincan arasındadır. Düzenli olarak yeşil çay içmek kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Enfeksiyon önleme
Yeşil çay, vücudu idrar yolu enfeksiyonlarından korur ve böbrek sağlığı ve işlevini canlandırır. Yeşil çayın E.Coli üzerindeki antimikrobiyal etkileri, bağırsaklarınızın güzel ve temiz kalmasına yardımcı olur. Yeşil, idrar yolundaki bakterileri öldüren yüksek miktarda EGC içerir. Yeşil çayın faydaları konumuz haricinde, ada çayı faydaları konumuzu da okuyabilirsiniz.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/yesil-cay-icmenin-faydalari/

Sort:  

Biraz yoğun biçimde demleyip bu kalıplarında donduruyorum sonra maden suyununa ikişer kalıp atıp kullanıyorum tavsiye ederim :)

Congratulations @mrtt! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - The results, the winners and the prizes

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!