Lityum İyon Bataryalar

in #steempress4 years ago (edited)
Merhabalar,

Bugün artık hayatımızın her anında kullandığımız teknolojik aletlerin vazgeçilmez parçalarından olan bataryaların en yaygın kullanılan türü olan Lityum İyon bataryaların yapısı ve çalışma prensiplerinden bahsedeceğim.

 


Lityum İyon Laptop Bataryası

 

Nasıl Çalışır?

Lityum iyon bataryalar şarj edilebilir türden bataryalardandır. Lityum iyon bataryaların da kendi içlerinde farklı türleri vardır. Genel olarak farklılıklar bataryaların kutuplarından kaynaklanmaktadır. En yaygın kullanılan lityum iyon bataryaların artı kutbu lityum kobalt oksit ve eksi kutbu da grafitten üretilmektedir. Bu tip bataryalarda elektrotlar katmanlı bir yapı sergilerler ve lityum atomları da bu katmanların arasına yerleşmiş durumdadır.Lityum İyon Bataryanın İç Yapısı


 

Lityum İyon bbataryalar enerji verirken yani bataryanın boşalma sürecinde; pozitif yüklü lityum iyonları pilin (-) kutbundaki grafit elektrottan, pilin (+) kutbundaki lityum kobalt oksit elektroda doğru hareket eder.

 

(+) kutupta meydana gelen indirgenme tepkimesi:

  • CoO2+Li++e→LiCoO2
(-) kutupta meydana gelen yükseltgenme tepkimesi:
  • LiC6→C6+Li++e
Batarya şarj olurken yani dolum esnasında pozitif yüklü lityum iyonları pilin (+) kutbundaki elektrottan, pilin (-) kutbundaki elektroda doğru hareket eder.

 

 

 

 

Posted from my blog with SteemPress : http://steemblog.online/?p=113
Sort:  

@resteemator is a new bot casting votes for its followers. Follow @resteemator and vote this comment to increase your chance to be voted in the future!