Zodyak (Zodiac)

in #steempress4 years ago (edited)

Merhabalar,

Anlasak da anlamasak da, sevsek de sevmesek de, insansak da inanmasak da burçlarla bir şekilde ilgisi olmayanımız yok gibidir. Zira insanın bilinmeyene merakı ve gizem arayışı bitmedikçe bu ilginin de sonlanacağını düşünmüyorum. Bugün astronomi ve burçlarla çok ama çok yakından ilgili zodyak kavramı hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.

Zodyak denildiğinde aklınıza bot mu geliyor..?

Zodyak; gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz bazı takımyıldızlarının kağıt üzerine dökülerek görselleştirilmiş hali gibi düşünülebilir. Bu noktada güneşin hareketi baz alınarak, güneşin hareket rotası üzerinde bulunan takımyıldızları dikkate alınmıştır.


zodyak

Kayıp takımyıldızı...

Güneşin rotasında aslında on üç takımyıldızı bulunmaktadır ancak burçlar bildiğimiz üzere on iki tanedir. Bunun nedeni on üçüncü takımyıldızının akrep burcuna dahil edilmiş olmasıdır. Burçlara dahil olmayan takımyıldızının ismi yılancı takımyıldızı'dır. Takımyıldızlarının toplam sayısı ise 88'dir. Ama bahsettiğim üzere bunlardan on üç tanesi güneşin hareket rotası üzerinde bulunmakta ve on iki tanesi de burçları oluşturmaktadır.

 güneş ve zodyak


 

Burada da zodyak görsellerini daha iyi algılayabilmeniz için, zodyak ve bazı önemli gök cisimlerinin astronomide kullanılan sembollerini gösteren bir resim paylaşmak istiyorum.semboller


   

Posted from my blog with SteemPress : http://steemblog.online/?p=165