Wakacje raz jeszcze

in #tematygodnia4 years ago (edited)

Cały rok w robocie. Harujemy jak te dzikie osiołki - biuro czy warsztat. Wszystko jedno gdzie robimy. Po kilkunastu miesiącach - dzień w dzień w tym samym miejscu, z tymi samymi ludźmi, z pracą która nie ma końca (bo zawsze coś) - jesteśmy wyczerpani.


adeolu-eletu-wN3iop4-j3A-unsplash.jpg
źródło:Unsplash

I kiedy nam wreszcie dadzą ten urlop to jedziemy gdzie oczy poniosą - odpocząć. Nabrać sił. Odreagować. Pojechać gdzieś daleko, blisko... lub nawet zostać w domu jeśli finanse kiepskie a kredytu nie chcemy. Wysłać wtedy dzieci na wakacje i żyć pełnią życia.

Jak w tej starej piosence "Kultu": "gdy dzieci nie ma w domu to jesteśmy niegrzeczni".

Bo dzieci sprawiają, że musimy być odpowiedzialni. Zmienia się nasze podejście do świata - nie ulegamy impulsom - jest ktoś o kogo trzeba dbać. Ktoś, kto nas potrzebuje. Ale tęskno za czasem gdy można było ot tak z doskoku rzucić wszystko i iść między ludzi...

Częściej jednak zabieramy pociechy i ruszamy z biurem podróży. Gdzieś gdzie ciepło, egzotycznie trochę, plaża, morze błękitne... U nas też są plaże ale hmm... ilość człowieka na metr kwadratowy sprawia, że czasem szpilki nie wciśniesz. No i te ceny!


ricardo-gomez-angel-hlmuzhcpCkY-unsplash.jpg
źródło:Unsplash

Spakowanie młodych w samolot i odlot gdzieś do Grecji czy Chorwacji wydaje się podróżą do Ziemi Obiecanej. Nie żeby 40 lat się błąkać, ale by tę miodem i mlekiem płynącą okolicę hotelu z rzędem gwiazdek zasiedlić i pomieszkać tam - choć przez tydzień. Tylko każdy sobie inaczej owo mleko i miód wyobraża.

Jest trochę takich co przyjechali odpoczywać na tzw. łonie (natury, nie ponętnej sąsiadki z pokoju obok). Którym wystarcza zmiana klimatu,"widoki"; odmienny krajobraz i okolica inne niż obserwowane mimochodem w drodze do i z pracy. Niekoniecznie czynny wypoczynek im się marzy - ot krzesło w biurze zamienić na leżak i coś do picia. Jeśli są dzieci to colę albo inny bezprocentowy napitek. Gdy ich nie ma to modne marzenie rodem z serialu - drinka z parasolką.


the-travel-nook-2FoqQ0EPwLg-unsplash.jpg
źródło:Unsplash

Jeśli ktoś się nastawił, że w urlop nadrobi przymusową abstynencję - bo w pracy nie można, po pracy też nie bardzo, bo wstać trzeba a i przed pracą nie pora, bo szef może wyczuć... A przecież Polak nie będzie na urlopie mineralną żył....To i nie dziwne, że wniebogłosy się żali gdy mu kranik z piwem zamkną wczesnym (dla niego) wieczorem. Można wypominać rodakom, że roszczeniowi, że w tym swoim pragnieniu wybawienia się za wszystkie czasy zapominają o bożym świecie czyniąc z siebie pępek wszechświata... ale czy oni jedni?


oscar-nord-7F39mk3N6_E-unsplash.jpg
źródło:Unsplash

Na Majorce (to dane z 2017 roku) powstała organizacja obywatelska Ciutat Per Qui L'Habita (miasto dla mieszkańców). Nie chcą turystów bo "hałas, śmieci, bójki i popijawy"... W sumie jak się zestawi liczbę mieszkańców wyspy (ok. 860 tys.) z liczbą turystów (8,3 mln wg. hiszpańskiego urzędu statystycznego za rok 2015) to włos się jeży na głowie. Jak ci miejscowi dają radę nie zwariować przy takiej inwazji? Nic dziwnego, że chcieli by na każdym kamieniu wyryć drukowanymi literami "Nur für turistas".


sean-stratton-dEEMyIa4zPc-unsplash.jpg
źródło:Unsplash

Warto zatem pamiętać, że wrażenie jakie po sobie zostawimy gdzieś tam... za polem, lasem procentuje na plus lub minus i od nas zależy czy będziemy mile widziani; w następnym roku, za dwa albo 10 lat. No ale co zrobisz jak ktoś cały rok siedzi grzecznie na tyłku w nadziei, że w wakacje się wyszumi?

Pat.
Post zgłaszam do Tematów Tygodnia #73.
Riposta

Sort:  

Bardzo mi miło, że napisałaś ripostę do mojego wpisu. Pozdrawiam :)

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @lesiopm, kuratora #pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @pl-travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu publikowanym na koncie @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Congratulations @angatt! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 3000 upvotes. Your next target is to reach 4000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!