Callinectes sapidus (Part 2)

in #animals3 years ago

37060401_10156671896593559_2236536264419442688_n.jpg

Part 1 kısmında, turistik ve ticari açıdan ele aldığım mavi yengecin tuhaf özelliklerinden bahsedeceğimi yazmıştım.

Kısaca ve maddeler halinde bunlardan bahsedelim şimdi.

 1. Molting denilen bir davranış ile büyümek için kabuk değişimi yaparlar. Bu değişim büyümek için gereklidir. Kabuklarından çıktıklarında kendi kabuğunu yiyerek tüketirler. Molting sonrası yumuşak/soft yengeç hali olarak adlandırılır. Cinsel etkileşimleri dişilerin soft yengeç evresinde gerçekleşir. Ve erkek yengeç çiftleşme sonrası yaklaşık 2 gün boyunca (Kabuk sertleşene kadar) dişi yengeci vücudunun ventral bölgesinde tutarak korur.

  https://sciencesource.com/archive/-SS2186007.html

 2. Yengeçler kıskaçlarını saldırı anında ya da stres altındayken yenisini oluşturmak üzere bırakırlar.
  Ölçümünü yapmış olduğum bir çok bireyde bu durumla karşılaştım. Sağ ve sol kıskaç boyları arasındaki farklılıkların nedeni de buydu.
  Yukarıdaki ilk fotoğrafta kopmuş bir kaç tane kıskaç görebilirsiniz.

 3. Kanibalizm yengeçlerde de görülür. Aslında bir çok balık türünde görülmektedir. Fakat Omnivor olan bu tür hem etçil hem de otçul beslenmenin yanı sıra, midye gibi sert kabuklu canlılarla, kuvvetli kıskaçları sayesinde rahatça beslenebilmektedir. Leşlerle de beslendikleri görülmüştür.

 4. Mavi yengeç, yengeç türlerinin en agresifidir. Dalyan'da çalışanların parmaklarına bakarsanız ne demek istediğimi de anlarsınız :) ...

 5. Dişileri göç eder, erkekler evde sabit. Yumurtlama dönemi geldiğinde haliç ağızlarına doğru akıntıya ters yönde bir hareketle yolculuk ettikleri ve bu yolculuğun gece ay ışığı ile birlikte olduğu da bilinmekte.

 6. Yumurtalarını ilk fotoğrafta gördüğünüz yengeçlerdeki süngerimsi yapılarda oluşturur siyahlaşan süngerler artık olgunluk aşamasına gelmiş bir bireye işarettir.

SON OLARAK YENGEÇLER ISTAKOZLARIN AKSİNE CANLI PİŞİRİLMEZLER!

AFİYETLE VE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YİYEBİLİRSİNİZ!!

https://harbiyiyorum.com/dalyanda-izgara-mavi-yengec-nerede-yenir-iztuzu-plaji-cikisi-golde-hasan-ustanin-teknesinde-dalyan-ortaca-mugla/