En anlamlı bayram: 23 Nisan [Cointurk 26.Projesi] [handan#9365]

in #cointurk6 years ago

Her özel günün büyük bir anlamı vardır. Bu değerler aslında bizi biz yapan tüm özelliklerimizdir. Özel günleri coşkuyla kutlamak, bu sevince milletçe ortak olmak bizi birbirimize kenetler ve daha güçlü olmamızı sağlar. Önümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı var. Bu bayram bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından hediye edilmiş bir bayramdır. Çocuk bayramı diye sadece çocukların kutlayacağını düşünmek çok büyük bir yanlışlık olur. Çünkü bu bayramın arka planında çok daha önemli nedenler bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden bu bayramın öneminden kısaca bahsedeyim. Yazımın ilerleyen bölümlerinde de bu bayramda yaşadığım ufak anıları ve heyecanlardan da bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Çıkışı

Bu bayram bizim ve yavru vatan olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kutladığı ortak resmi bayramlarından bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olarak kabul edilen ve ilk cumhurbaşkanı unvanına sahip olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına hediye edilmiştir.

Saltanatın ortadan kaldırılmasının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi olarak kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının ve özgürlüğün padişahtan alınıp tamamen halka verilmesini kutlamak amacını taşırken, bayram savaş esnasında annesini babasını kaybeden yoksul çocukların senede bir günde olsa bir bahar şenliği edasında onları mutlu etmek amacını taşımaktaydı. 

TRT, UNESCO'nun 1979 senesini Dünya Çocuk Yılı olarak ilan etmesinin ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliklerini hazırlayarak bu tarihe kadar sadece Türkiye ve Kıbrıs'ta kutlanan bu bayramı bütün dünyaya duyurarak evrensel bir hale getirmiştir. Günümüzde bayram kutlaması için düzenlenen törenlere birçok farklı ülkeden çocuklar katılmakta, farklı bir sürü gösteriler hazırlanmakta, okullarda etkinlikler ve çeşitli törenler gerçekleştirilmektedir. Atatürk'ün ilk defa 1933 senesinde gerçekleştirdiği bir gelenek günümüzde halen yaşatılmaktadır. 23 Nisan'da bir günlüğüne Cumhurbaşkanlığı koltuğuna bir çocuk geçer ve sembolik olarak işleri yürütür.

23 Nisan Anılarım

23 Nisan'da yapılan törenler beni her zaman heyecanlandırmıştır. Genellikle öğrencilerin sıkılarak katıldığı bu törenler benim için aslında çok eğlenceli geçerdi. Bir keresinde hiç unutmam, full dolu bir stadta gerçekleştirilen törenlerde o dönemin devlet erkanının bulunduğu bir zamanda herkesin önünde bir şiir okumuştum. Tören canlı yayınlandığı için ailem daha sonradan TRT'den o günün kayıtlarını binbir rica minnetle almışlardı. Şiir okumamı neredeyse 1-2 ay boyunca eve gelen bütün misafirlere izletmiştik. Fakat o zamanlar o kadar değer verdiğimiz bu kayıtlar yeni evimize taşınırken maalesef kayboldu ve tarihin tozlu raflarına kaldırılmış oldu. 

Bir başka anımda yine törende gerçekleştire(me)diğimiz dans gösterisiyle alakalı. Orta okulun ortalamanın üzerinde olan kızlarının seçildiği dans grubuyla yaklaşık 4-5 ay boyunca her Beden Eğitimi dersinde provasını yaptığımız 5 dakikalık dans gösterimiz o sene havanın çok soğuk ve yağmurlu olmasından dolayı iptal edilmişti. Bütün o emeklerimizin çöpe gitmesine çok üzülen hocalarımız 23 Nisan töreni için hazırladığımız dans gösterisini başka bir zaman yaptıracaklarına söz vermişlerdi. Fakat hiçbir zaman bu gösteri yapılamadı :(( O zamanlar baya üzülmüştüm bu duruma, günlerce gece yatağa yattığımda ağlamıştım, şimdi o günleri düşündüğümde buruk bir tebessüm yaşıyorum sadece.

Yazımı bitirmeden buradan genç arkadaşlara bir öğüt vermek istiyorum. Arkadaşlar bu törenlere katılmak okullar tarafından zorunlu olsa da gerçekten bizim kültürümüz, değerlerimiz için çok önemli. Lütfen bu bilinç dahilinde bu törenlere gerekli önemi gösterin. Unutmayın bizim geleceğimiz sizler olacaksınız. Herkese keyifli güzel bir bayram olmasını dilerim.

Yaşasın 23 Nisan!!!

Sort:  

This post has received a 0.45 % upvote from @drotto thanks to: @handan.

Merhaba @handan,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
@emrebeyler hesabından da oy aldınız.

@trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

This post has been upvoted by @microbot with 5.8%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!

Tebrik Ederiz! Bu Paylaşımınız'da 'destektr' Tag'ını Kullandığınız İçin Upvote Ve Resteem Kazandınız.

@destektr Yeni Türk Steemit Topluluğununa Destek Olmak Adına Hayata Geçirilen Bir Projedir.
Herhangi Bir Karşılık Ve Ödeme Talep Etmeden, Sadece 'destektr' Tag'ını Kullanan Ve @destektr'yi Takip Eden Herkesi Upvote Ve Resteem Yapar.

PhotoText-1521414670653.jpg

Lütfen Bu Hizmeti Sürdürmeye Ve Bundan Sonra Verdiğimiz Desteklerden Daha Yüksek Oy Oranı Alabilmeniz İçin, Oylama Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olmak Adına Alttaki Linkler'i Tıklayarak Çok Az'da Olsa Bağışta Bulunmak İstermisiniz.
(0.010 SBD) - (0.020 SBD) - (0.050 SBD) - (0.100 SBD) - (0.200 SBD) - (0.500 SBD) - (0.750 SBD) - (1.000 SBD)
Tüm Bağışlarınız SP Kiralamak İçin Kullanılacaktır. @destektr'ye Verdiğiniz Önemden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz!
Loading...