Kaliteli Yaşam İçin Neler Yapıyorsunuz? [Cointurk 28.Projesi] [handan#9365]

in #cointurk6 years ago

Kaliteli bir yaşam için kendinizi geliştiriyor musunuz? Sağlıklı besleniyor musunuz? Spor yapıyor musunuz? Sosyal ortamlarda bulunuyor musunuz? Düzenli uyuyor musunuz? Kendinize zaman ayırıyor musunuz? Mutlu oluyor musunuz? Sevdiğiniz bir işte çalışıyor musunuz? Tüm bu soruları olumlu cevapladığınızda ancak kaliteli ve huzurlu bir yaşam sürdürdüğünüzü bilirsiniz. En azından bunları hayatında alışkanlık haline getirmeye çalışanlar da doğru bir yolda ilerlemektedir. Şimdi bu soruları tek tek ele alalım. 

Bireyleri kendilerini geliştirdikçe, bir şeyler ürettikçe kendilerine yardım etmiş olurlar. Bu sayede daha kaliteli yaşar ve hayata bakış açıları değişir. Kendini geliştirme yeni şeyler öğrenme ve keşfetme ile başlamaktadır. Dil öğrenmek, enstrüman öğrenmek, yeni yerler keşfetmek bireyleri mutlu eder. Aynı zamanda başarı duygusu da bireyleri en çok mutlu eden unsurlar arasında yer aşmaktadır. Kendinizi geliştirdikçe çevrenize daha fazla yardımcı olabilir ve hayatınızı daha anlamlı ve kaliteli kılabilirsiniz.  

Bunun cevabı çok önemlidir. Vücudun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için beslenmek şarttır. Fakat bunun doğal ve organik besinlerden sağlanması gerekir. Eğer fabrikasyon ürünler, işlenmiş gıdalar tüketiyorsanız sağlığınız tehlikede demektir. Bağırsaklarınızın çalışması için probiyotik bakterilere ihtiyacı vardır. Bu da sebze ve meyvelerde yani doğal gıdalarda bulunmaktadır. Bunun için doğal tüketim sağlığı derinden etkiler. Aynı zamanda marketlerden alınan yoğurt kefir gibi faydalı yiyecekleri kendiniz yapmayı öğrenmelisiniz. Marketlerde satılanların içerisinde koruyucu maddeler bulunmaktadır ve son derece zararlıdır.  

Spor, sadece kilolu olanların veya vücut yapmaya çalışanların değil herkesin yapması ve hayatının içerisine dahil etmesi gereken bir alışkanlıktır. İlla spor salonuna gitmeye gerek yoktur. Günde 9-10 bin civarı adım atmak da spor yapmanızı sağlar. Aynı şekilde bisiklete binmek, koşmak, egzersiz hareketleri yapmak, teniz oynamak gibi eylemler de spor yapmanızda olanak sağlar. Spor yapan kişi de kolay kolay yorulmaz ve yaşlanmaz. Aynı zamanda sağlıklı yaşamanın da sırlarındandır.  

Sosyal ortamlarda bulunmak bireylerin kendini geliştirmesini ve iyi zaman geçirmesini sağlayacaktır. Örneğin, sinema, tiyatro, sergi, kongre, konferans, seminer gibi yerlerde bulunmak bireylerin yaratıcı olmasını sağlar. Beyin gelişimi sağlar ve yeni insanlarla tanışmak da kendinizi geliştirmenizde en iyi yoldur.  

Düzenli bir uyku bireylerin sağlığını son derece etkiler. Özellikle günde ortalama 8 saat uyunmalıdır. Bu sayede dinlenmiş ve zinde bir şekilde uyanmış olacaksınız. Yaptığınız işlere daha kolay odaklanacak ve başarılı olacaksınız. Gece erken yatıp sabah erken kalkmak da bireylerin motivasyon ve başarısının artmasını sağlar.  

Kendinize zaman ayırarak mola veriyor ve kendinizi dinliyor musunuz? Bireylerin çoğu zaman kalabalıklardan uzak kendileri ile baş başa kalmaya ihtiyaçları vardır. Bunun için belirli zamanlarda kendinizle baş başa kalın. Örneğin, tek başınıza gezmeye gidin, tatile çıkın, yürüyüşe çıkın, sinemaya gidin, meditasyon yapın. Bu gibi eylemler bireylerin kendilerini tanımaları ve kendilerini keşfetmeleri için en iyi yoldur. 

 

Günde kaç saat mutlusunuz? Hiç mi? Bu oldukça kötü bir manzara. Sağlık mutluluğa bağlıdır. Bunun için kendinizi mutlu edecek şeylerle uğraşmalı ve mutlu edecek insanlarla zaman geçirmelisiniz. 

Sevdiğiniz bir işte çalışmak son derece önemli. Çünkü her gün işe nefret ederek gitmek yerine mutlu olarak gitmek size başarıyı getirecektir. Aynı zamanda çalışıyormuş gibi hissetmez ve eğleniyormuş gibi hissedersiniz. 

Kaliteli bir yaşam için bu sorulara verdiğiniz yanıtlar oldukça önemlidir. Unutmayın sağlıklı bir yaşamın temelinde aslında kendinizi ne kadar mutlu edebildiğiniz ve ne kadar tatmin edebildiğiniz yatmaktadır. Herkesin mutlu olduğu bir yaşam geçirmesi dileğimle…  

Sort:  

Merhaba @handan,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
@emrebeyler hesabından da oy aldınız.

@trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş elinize sağlık,

beğendiğinize çok sevindim, teşekkür ederim

Ne demek efendim ben teşekkür ederim 😃😃😃

This post has received a 0.63 % upvote from @drotto thanks to: @handan.

This post has been upvoted by @microbot with 2.5%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!

Congratulations @handan! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published
Award for the number of upvotes
Award for the number of comments
Award for the total payout received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.

To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!