رادیکال های آزاد، ترکیبات آنتی اکسیدان و نقش آن‌ها بر سلامتی بدن

in #health4 years ago

امروزه در اخبار و مقالات مختلف توضیحات ویژه‌ای در مورد رادیکال‌های آزاد و ترکیبات آنتی اکسیدان و نقش آن‌ها در ایجاد یا جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها می‌شنویم و می‌خوانیم.

ai machine-learning deep-learning
Image credit: medicaldetectivemd.com

رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که در داخل بدن موجودات زنده از جمله انسان، در فضای اطراف ما از آب و هوا گرفته تا مواد غذایی یافت می‌شوند. رادیکال‌های آزاد دارای اثرات مفیدی برای بدن نیز می‌باشند. به ‌عنوان مثال گلبول‌های سفید خون با استفاده از آزاد کردن رادیکال‌های آزاد می‌توانند دفاع خود را در مقابل عوامل مهاجم به بدن کامل نمایند. در این میان نقش مضر رادیکال‌های آزاد برای بدن به‌ویژه در سال‌های اخیر بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث ابتلا انسان به انواع سرطان‌ها، افزایش استعداد بدن انسان برای ابتلا به دیابت، بالا رفتن خطر ابتلا به نارسایی‌های قلبی، همچنین ایجاد آسیب‌های مغزی، و بسیاری از مشکلات مربوط به عضلات شوند.

از عوارض دیگری که ممکن است به دلیل تماس بدن با رادیکال‌های آزاد ایجاد شود تاثیر آن بر چشم و سایر اعصاب بدن و نیز نقش مهم آن در پایین آوردن کارایی سیستم ایمنی می‌باشد.

محققان تاثیر ویژه‌ای برای اثر رادیکال‌های آزاد در ایجاد روند پیری و ابتلا به پیری زودرس را مطرح کرده‌اند.

مهمترین رادیکال آزاد که در اطراف ما به وفور وجود دارد و زنده ماندن بدون آن غیر ممکن است، اکسیژن است. اکسیژن که ماده اصلی تنفسی برای تمام موجودات زنده می‌باشد، بعد از قرار گرفتن در برابر اشعه‌های مختلف محیطی، دود‌ها و آلودگی‌های هوا ناشی از وسایل نقلیه و استعمال دخانیات، در موارد استرس و به صورت طبیعی در اثر متابولیسم مواد غذایی در سلول‌های بدن ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث تأثیر بر مولکول ها و سلول های طبیعی بدن و تغییرات دی‌ان‌ای سلولی شود، و زمینه را برای بیماری هایی که در بالا عنوان شدند، مناسب کند. هر جا که سخن از رادیکال آزاد به میان می آید، به دنبال آن مواد آنتی اکسیدان در ذهن ما تداعی می شود. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می‌توانند اثر رادیکال های آزاد بر روی سلولها و بافتهای بدن را خنثی نمایند. استفاده از رژیم‌های غذایی حاوی آنتی اکسیدان و تغییر سبک زندگی و استفاده از فعالیت های ورزشی و کم کردن اضطراب و استرس می‌تواند تا حدود زیادی بدن انسان را در مواجهه با رادیکال های آزاد و اثرات مخرب آن ها مقاوم و ایمن کند.

Sort:  

Thank you for the upvote. Many blessings:))

good post, thak you for your support

Congratulations @mshahabi! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 17000 upvotes. Your next target is to reach 18000 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Trick or Treat - Publish your scariest halloween story and win a new badge
SteemitBoard notifications improved

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Now I know where that band got their name from!😀