My Daily Work Electrical Installation | Günlük İşlerim Elektrik Montajı

in Hive TR2 years agoclalaw1en03mm2pmj9bunav83_20221117_163709.webp
clalaw1pr03jd1ymj5joihwhy_20221117_115656.webp
clalaw9uq03hk19mj27h7ae96_20221117_111305.webp
clalawb2403mp2pmj2cx85cyy_20221117_113001.webp
clalawkf603ho1hmjec7q1x6f_20221117_144320.webp
clalawl9103hh2cmj1a1p36ad_20221117_162317.webp

(ENG)

Hello everyone, friends, we had an electrical job again today. My friend had taken the job, we had done the crims of this place before, and I mentioned it in my previous articles. He called me last night to see if you could come tomorrow for a montage, so I said I could come because I was free today.

Since we did the Crimea and piping works, the place did not seem foreign, so we came in the morning and started assembling directly, since the place is two-storey, we always start from the top floor first. We start and finish upstairs and move downstairs, it's usually more organized that way. In the rooms, as a rule, we put one outlet under the switch for the lamp at the entrance as standard. According to the customer's request, we also put sockets in the room. We talk to the customer and make the markings at the very beginning, so that when the plaster and paint are finished, the Crimean work should not come out.

After finishing the upper floors, we move to the lower floor, the lower floor consists only of rooms, so our work goes faster. The only part that bothers us downstairs is the part where the keys are, so most of the downstairs is on fire. We set the keys so that the first two light the chandeliers. Others we have arranged for reception lighting and signage. When we assemble and replace them, we check that all of them do not burn out when we press down, otherwise it would not be very nice if one of them burns down and one of them burns up.

We have finished our installation for today and we have not been able to cut and drill drywall for the corridor and room lights, so my friend and his partner will probably do this work.

(TR)

Herkese selamlar dostlar bugün yine bir elektrik işimiz vardı. İşi arkadaşım almıştı daha önce buranın kırımlarını da biz yapmıştık daha önce ki makalelerimde bahsetmiştim. Dün akşam beni yarınmontaj var gelirmisin diye aramıştı bende bugün boş olduğum için gelebileceğimi söyledim.

Kırım ve borulama işlerini biz yaptığımız için yer yabancı gelmedi o yüzden sabah gelip direk montaja başladık yer iki katlı olduğu için ilk olarak her zaman üst kattan başlıyoruz. Üst kattan başlayıp bitirip alt kata geçiyoruz genelde bu şekilde daha düzenli oluyor. Odalarda genelde standart olarak girişe lamba için anahtar altına da bir adet priz koyuyoruz. Müşterinin isteğine göre de oda içine prizleri koyuyoruz. Müşteri ile konuşup işaretlemeleri en başta yapıyoruz ki alçı ve boya bitince kırım işi çıkmaması gerekiyor.

Üst katları bitirdikten sonra alt kata geçiyoruz alt kat sadece odalardan oluşuyor o yüzden işimiz daha hızlı yürüyor. Alt katta bizi uğraştıran tek kısım anahtarların olduğu kısım oluyor buradan alt katta ki çoğu yer yanmakta. Anahtarları ilk ikisi avizeleri yakacak şekilde ayarladık. Diğerleri ise resepsiyon aydınlatması ve tabela için ayarladık. Bunların da montajını yapıp yerine taktığımız sırada hepsinin aşağıya bastığımızda yanıp yanmadığını kontrol ediyoruz yoksa biri aşağıda biri yukarıda yakması çok hoş olmaz.

Bugünlük montajımız bitti daha koridor ve odaların ışıkları için alçıpanların kesimi ve delme işlemleri yapılacak onları bugüne yetiştiremedik o yüzden arkadaşım ortağı ile muhtmelen o işleri yapacak.


For the best experience view this post on Liketu

Sort:  

By delegating your HP or some token to the @thranax bot, you are helping to support the community and the bot and earning healing rewards every day! and you will also get token with healing, here you have all the information https://hive.blog/pgm/@thranax/token-and-hp-summary-week-1