Local Feasts, Carnivals, Festivals; To Hive with Incublus & Last Week's Recap -Yerel Bayramlar, Karnavallar, Festivaller; To Hive with Incublus & Geçen Haftanın Özeti [EN-TR]

in Ecencylast month

Hello everyone, are you ready for tomorrow? As always, To Hive with Incublus will be with you on the day and time. This week I've chosen another interesting topic for you, something you can all participate in and say something about. Last week we witnessed an exciting competition even though the participation was low, let's take a look.

Incublus ile Hive'a Doğru (3).jpg

separator2.gif

Last Week's Recap

Last week was quiz day at To Hive with Incublus. I tried to prepare all kinds of questions and asked the contestants, but we only had 4 serious contestants. @ahmedhayat, @pravesh0, @mypathtofire and @manclar were our contestants. @ahmedhayat won the quiz. And he got the prize! A big thank you to @ph1102 for helping the competition as a judge. Also to @manclar and @ahmedhayat who sent prizes to the other contestants even though they were competing. It was a lot of fun and a different experience. I think people didn't participate because they don't like having their knowledge tested 😂. Don't worry, the questions were so easy that for example I asked if there is a ban system in Hive. If you still don't know the answer you could have found out at the show but you missed the opportunity. Thank you to @pravesh0, @ahmedhayat, @manclar, @mypathtofire, @bemier, @ph1102 and @foxkoit who accompanied me during the show. Unfortunately @manclar tested my Spanish at the end of the show and I failed. I hope I can succeed this week.

separator2.gif

What will we talk about this week?

I don't know if you know, but tomorrow is the last day of the Muslim holiday of Eid al-Fitr. So this week I wanted to talk about local feasts. Do you have religious feasts in your country? Or you can also tell us about a great festival in your country. It could even be a carnival. In our country, at least in our village, Eid is a lot of fun. We visit our relatives and neighbors and chat with them. We make up with those we have a grudge with. Children walk the streets on Eid days, knocking on people's doors and asking for candy. It is similar to Halloween, isn't it? I just noticed this. I will be spending this holiday alone at home and as we talked I realized that I miss the old holidays. There is a saying in Turkish: "Where are the old feasts?". People use this expression when they miss the old days. Join us and maybe we can talk about it if you have something like that. Of course, apart from that, you can ask anything you are curious about during the show. At the end of the show I will try to teach you some Turkish words.

separator2.gif

Which Language Will the Show Be In? Where Will the Show Be? When Will the Show Start?

Our show will be in Turkish, but we welcome users from all countries. We had a lot of foreign participants in the past weeks and they made the show more fun. Thanks to them we learn new things and get different perspectives. So don't hesitate about the language. The show will start at 9pm Turkey time and 6pm UTC. Set your alarms because we are going to have a lot of fun! The show will be on the Ecency discord server and you can join the show by clicking here. Or you can join the Ecency discord server by clicking here and join our show in the events section. If you have any problems with the links, please let me know in the comments below.

separator2.gif

Special Guest

We don't have a special guest this week, but everyone who joins our show is special!

separator2.gif

Sponsors

image.png

Thank you very much @melinda010100 and @ecency for the Ecency points and the show oppurtunity. Also a special thank you to Melinda for encouraging me for this program. She also sponsored our live chat with Luv and Engage tokens. You are awesome!

image.png

A big thank you to @sirenahippie, leader of the Amazing Drinks community, for the Foodie tokens. She is the leader of 3 other communities and 2 of them are food related too. If you want to share a post on this topic, you can visit her communities.

@whangster79 is a great guy and will be supporting us with Ecency points from this show onwards. If you visit his blog you can find many different posts. He loves to experience new things and share them with us. Thanks a lot for that man.

If you want to be a sponsor of our show, you can reach out to Incublus#5989 on Discord or mention it in the comments.

separator2.gif

Prizes

Yes, those of you who participated already know that our show is rewarding, but I decided to share it here as an incentive for those who didn't participate. Last week's show participants received 200 Ecency points sponsored by @whangster79! Thanks again for the sponsorship man. If you want to win these prizes, all you have to do is join our show and enjoy the fun!

separator2.gif

Thank you for reading. If you want to interact with other users on Hive, this show will be great for you. Join and let's chat together for about 1 hour. You can leave at any time if you get bored, but I bet you won't get bored. Take care and have a great day!

TR

Herkese selamlar, yarın için hazır mısınız? Her zamanki gibi to Hive with Incublus gününde ve saatinde sizlerle olacak. Bu hafta sizler için enteresan bir konu daha seçtim. Hepinizin katılıp bir şeyler söyleyebileceği bir konu. Geçen hafta katılım az olsa da heyecanlı bir yarışmaya tanıklık ettik. Hadi bir göz atalım.

Incublus ile Hive'a Doğru (3).jpg

separator2.gif

Geçen Haftanın Özeti

Geçen hafta To Hive with Incublus'ta quiz günüydü. Her türden soru hazırlamaya çalıştım ve yarışmaya katılanlara sordum. Ne var ki sadece 4 ciddi yarışmacımız vardı. @ahmedhayat, @pravesh0, @mypathtofire ve @manclar arasından yarışmayı @ahmedhayat kazandı. Ödülü de kaptı! Yarışmaya jüri olarak yardım eden @ph1102'ye çok teşekkür ederim. Yarıştıkları halde katılan diğer yarışmacılara ödüller gönderen @manclar ve @ahmedhayat'a da. Çok eğlenceliydi ve farklı bir deneyimdi. Sanırım insanlar bilgilerinin test edilmesini sevmedikleri için yarışmaya katılmadılar. Merak etmeyin sorular o kadar kolaydı ki örneğin Hive'da ban sisteminin olup olmadığını sordum. Cevabı hala bilmiyorsanız şovda öğrenebilirdiniz ancak bu fırsatı kaçırdınız. Şov anında bana eşlik eden @pravesh0, @ahmedhayat, @manclar, @mypathtofire, @bemier, @ph1102 ve @foxkoit'e teşekkür ederim. @manclar şovun sonunda İspanyolcamı test etti ve testten kaldım maalesef. Umarım bu hafta başarılı olabilirim.

separator2.gif

Bu Hafta Ne Konuşacağız?

Bilmiyorum biliyor musunuz ancak yarın Müslümanların kutladığı Ramazan bayramının son günü. Bu yüzden bu hafta yöresel bayramlar hakkında konuşalım istedim. Sizin ülkenizde dini bayramlar var mı? Ya da ülkenizde harika geçen bir festivalden de bahsedebilirsiniz. Bir karnaval bile olabilir. Ülkemizde, en azından bizim köyümüzde bayram çok eğlenceli geçer. Akrabalarımızı, komşularımızı ziyaret eder, onlarla sohbet ederiz. Küs olduklarımızla barışırız. Çocuklar bayram günlerinde sokaklarda gezip insanların kapısını çalarlar ve şeker isterler. Cadılar bayramına benziyor değil mi? Bunu yeni fark ettim. Bu bayramı evimde yalnız geçireceğim ve konuştukça eski bayramları özlediğimi fark ettim. Türkçe'de "Nerede o eski bayramlar?" diye bir söz var. İnsanlar eski günleri özlediğinde bu tabiri kullanıyor. Katılın ve belki sizde de böyle sözler varsa onlardan da konuşuruz. Tabi ki bunun dışında merak ettiğiniz her şeyi şov esnasında sorabilirsiniz. Şovun sonunda Türkçe birkaç kelime öğretmeye çalışacağım.

separator2.gif

Şov Hangi Dilde Olacak? Nerede Olacak? Ne Zaman Başlayacak?

Şovumuz Türkçe olacak ama bütün ülkelerden kullanıcılara açığız. Geçtiğimiz haftalarda bir sürü yabancı katılımcımız oldu ve hepsi şovumuzu daha eğlenceli hale getirdi. Onlar sayesinde yeni şeyler öğreniyoruz ve farklı bakış açıları ediniyoruz. Bu yüzden dil konusunda çekinmeyin. Şov Türkiye saatiyle akşam 9'da UTC saat diliminde de akşam 6'da başlayacak. Alarmlarınızı kurun çünkü çok eğleneceğiz! Şov Ecency discord sunucusunda olacak ve buraya tıklayarak şova katılabilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak Ecency discord sunucusuna katılabilir ve etkinlikler bölümünden programımıza katılabilirsiniz. Linkler ile ilgili herhangi bir problem olursa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

separator2.gif

Özel Konuk

Bu hafta bir özel konuğumuz yok ama şovumuza katılan herkes özeldir!

separator2.gif

Sponsorlarımız

image.png

Ecency puanları ve bu şov imkanı için @melinda010100 ve @ecency'e çok teşekkür ederim. Ayrıca Melinda'ya beni bu program için cesaretlendirdiği için özel olarak teşekkür ederim. Kendisi ayrıca canlı sohbetimize Luv ve Engage tokenlarıyla sponsor oldu. Harikasın!

image.png

Foodie tokenleri için Amazing Drinks topluluğunun lideri @sirenahippie'ye çok teşekkür ederim. Kendisi 3 farklı topluluğun daha lideri ve 2 tanesi daha yiyecekle ilgili. Eğer bu konuda bir post paylaşmak istiyorsanız topluluğunu tercih edebilirsiniz.


@whangster79 harika birisi ve bu şovdan itibaren bizlere Ecency puanlarıyla destek olacak. Blogunu ziyaret ederseniz çok farklı postlar bulabilirsiniz. Yeni şeyler deneyimlemeyi ve bunları bizimle paylaşmayı seviyor. Bunun için çok teşekkürler adamım.

Şovumuza sponsor olmak isterseniz Discord üzerinden Incublus#5989'a ulaşabilirsiniz ya da yorumlar kısmında bunu belirtebilirsiniz.

separator2.gif

Ödüller

Evet, katılanlar şovumuzun ödüllü olduğunu zaten biliyor ama katılmayanlar için bir teşvik olması adına bunu burada paylaşmaya karar verdim. Geçen hafta şova katılanlar @whangster79'un sponsorluğuyla birlikte 200 Ecency puanı kazandı! Tekrardan sponsorluk için teşekkürler adamım. Ödüllerden faydalanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şovumuza katılıp eğlencenin tadını çıkarmak!

separator2.gif

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hive'da diğer kullanıcılarla etkileşime geçmek isterseniz bu şov sizin için harika olacak. Katılın ve birlikte 1 saat kadar sohbet edelim. Sıkılırsanız her an ayrılabilirsiniz ancak sıkılmayacağınıza dair bahse girerim. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin!

Sort:  

The quiz was fun and we should definitely repeat it somewhere in the future!
Will try to come to the show tomorrow! See you!

Yeah man we will repeat it some time 🤞
See you today!

Oh yeah...
Ahaaannnn
I won.... Let's dance... Woohooo

Oh okie, thanks for hosting that wonderful quiz man (wonderful because I won, otherwise I must haven't enjoyed the quiz. Lol, like pravesh didn't liked the quiz 😂😉, kidding)

You are doing an awesome job bro.

Curious about HivePakistan? Join us on Discord!

Delegate your HP to the Hivepakistan account and earn 90% of curation rewards in liquid hive!

50 HP
100 HP
200 HP
500 HP (Supporter Badge)
1000 HP
Follow our Curation Trail and don't miss voting!

Join Binance through this LINK for 10% off trading fees! Let's save together!

You are kinda right about it. He didn't like the quiz 😂 Congrats for your win man. As ı said in the show unexpected wins bring more glory 👑

Very cool that this celebration is so similar to Halloween.

I am very curious to know the anecdotes of each of you.

I am an atheist, so the religious topic makes me laugh.

But I can share some traditions of my country in those days.

I'm quite curious to know how @foxkoit celebrates it

See you tomorrow my friend, spanish word for tomorrow (you have to investigate, is a nice one) "BULULU"

untitled.gif
Pacan learning spanish (just for fun).

Well the show not will be only religious feasts. You can share some carnivals in your country.
What's my word again? BULULU? There is no word like that in dictionary 🤣

hahahaha well that's fine, regarding the word, you have to investigate! XD

You will surely find it interesting!

Ohh no i wanna participate for this upcoming VC within a couple hours.

But ehhhhhh i need to clock in early for tonight. Got busy with stuff.

Hopefully once i save enough for my rest vacation. Imma ask you to teach/carry me in LOL.

Let's see if I've time for that and there will be ping problem for sure. It's lagging a lot in different servers

Im used to 200ping, And we can just try partying then playing on the most stable server. Propably either India or Chinese region. Grrrrrrrrrr

🎉 Upvoted 🎉
👏 Keep Up the good work on Hive ♦️ 👏
❤️ @bhattg suggested sagarkothari88 to upvote your post ❤️

Geçen hafta çok güzel bir yayın olmuş. Eminim bu hafta da çok güzel olacaktır. Başarılar dilerim arkadaşım

Teşekkür ederim, umarım güzel geçer. Katılmanız dileğiyle 👋