Elastos | SmartWeb s blockchainovou páteří

in #hive-1284644 months ago

Elastos se dá chápat jako první zcela bezpečná a decentralizovaná infrastruktura pro internet 3.0. Jeho vizí je vytvořit decentralizovaný internet zabezpečený blockchainem, který umožní lidem využívat jejich digitální práva a zabezpečené transakce.

Elastos používá internet jako základní vrstvu infrastruktury a odděluje síťovou komunikaci od aplikačních výpočtů. Zakazuje aplikacím přímý přístup k síti, aby se zabránilo škodlivým útokům.

Popis

Při pohledu na Elastos jako na platformu DApp se jeví jako konkurence projekty EOS a Ethereum. Elastos i EOS obsahují SDK k integraci tradičních aplikací s blockchainem. EOS však nemá vlastní runtime prostředí. Ethereum má zase jediný blockchain, na kterém se provádí všechny chytré kontrakty, zatímco Elastos má hlavní blockchain a spousty sidechainů.

Ukládání dat je v Elastosu distribuováno za pomocí peer-to-peer protokolu IPFS s názvem Elastos Hive, data jsou poté přenášena decentralizovaně díky Elastos Carrier. Samotné DApps se nikdy nepřipojují přímo k internetu, ale pouze s Runtime modulem Elastos. Runtime prostředí pak zamezuje/omezuje komunikaci typu http/http, čímž se mění architektura počítačového prostředí a internetu tak, jak ji známe nyní.

Konsensus sítě

Elastos využívá dva algoritmy pro dosahování hybridního konsensu. Hlavní blockchain Elastosu využívá Auxiliary Proof-of-Work (AuxPoW) a sidechainy Delegated Proof-of-Stake (DPoS). Díky využití DPoS mohou vlastníci ELA mincí hlasovat pro Supernody zabezpečující sidechainy, za což dostávají odměnu v ELA od zmíněných Supernodů, kteří jsou také ti, jež nastavují výši odměn pro participující účastníky (0-100%).

Auxiliary Proof of Work (AuxPoW) – sloučená těžba (angl. merged mining)

Auxiliary Proof of Work znamená v překladu Podpůrný důkaz práce. U tohoto typu algoritmu je využívaná sloučená těžba.

Sloučená těžba (angl. merged mining) neznamená nic jiného, než že jsou dvě kryptoměny těženy na jednom výpočetním zařízení zároveň. Tento typ těžby je výhodný pro těžaře, kteří mohou předložit důkaz o práci (angl. proof of work) u obou blockchainů zároveň, aniž by museli používat další výpočetní výkon a mají tedy odměny z obou blockchainů za vytěžené bloky.

Funguje to tak, že si těžaři spustí speciální software, který jim umožní zároveň těžit obě kryptoměny. Podmínkou je, že tyto kryptoměny musí používa stejný algoritmus, v našem případě SHA-256.

Sloučená těžba přináší pro hlavní blockchain Elastos výhodu vysokého zabezpečení blockchainu, jelikož čím větší hash power je použit při těžbě Elastosu, tím je blockchain méně náchylný k 51 % útoku.

Oproti Bitcoinu, kde jsou bloky produkovány zhruba v 10minutových intervalech, u Elastosu se tak děje cca každé 2 minuty.

Blok vytvořený těžaři díky AuxPow je poté podepsán DPoS Supernody.

Delegated Proof-of-Stake (DPoS)

Z důvodů rychlosti zpracování dat se DPoS využívá také pro sidechainy a interní komunikaci, kdy je finalita bloků dosahována zhruba po 5 sekundách.

Prvním funkčním sidechainem je Elastos DID sidechain (Elastos Decentralized Identifier Sidechain), který však jako jediný běží na AuxPoW, kde probíhá těžba vedle hlavního blockchainu Elastos.

Cyber Republic Consensus (CRC)

Účelem CRC je poskytnout komunitní vedení projektu na základě konsensu, které povede Elastos ve vývoji technologií a rozvoji ekosystému.

Jak funguje Elastos?

Kromě toho, že vám Elastos poskytuje plné vlastnictví svých digitálních děl, zajišťuje, že při spuštění DApps nemusíte (nebo nemůžete) přistupovat k internetu. Místo toho všechny DApps běží na SmartWebu. Toto oddělení vás chrání před malwarem a jinými digitálními útoky, které vás vystavují krádeži dat a / nebo obsahu.

Platforma je navíc přátelská k mobilním telefonům a tabletům. A síťové DApps můžete provozovat téměř na každém operačním systému (Android, iOS, PC atd.). Pojďme se podívat jak funguje infrastruktura Elastosu.

Čtyři pilíře Elastos

Elastos se skládá ze čtyř pilířů, které umožňují oddělení sítě a flexibilitu platformy. Těmito pilíři jsou Blockchain, Runtime, Carrier a Software Development Kit (SDK).

Elastos Blockchain

Elastos blockchain je hlavní páteří Elastosu, který přináší na internet důvěru, protože každý uživatel, zařízení nebo digitální aktivum má svoje důvěryhodné ID.

Elastos odděluje funkčnost hlavního blockchainu a sidechainů pro každou aplikaci. Hlavní blockchain se stará o základní transakce a převody plateb, zatímco DApps a zprostředkování chytrých kontraktů probíhá na sidechainech.

Využití sidechainů má několik dalších výhod. Na každém sidechainu si můžete přizpůsobit svůj mechanismus konsensu a také distribuovat tokeny daného sidechainu. Kromě toho mohou uživatelé převádět tyto tokeny napříč sidechainy a hlavním blockchainem prostřednictvím atomic swaps.

Elastos Runtime

Elastos Runtime je odlehčený nadstavbový operační systém, který běží na vašem zařízení, ať už se jedná o počítač nebo mobilní telefon s iOS či Androidem. I na těchto zařízeních tedy můžete využívat Elastos DApps.

Elastos Runtime zamezuje aplikacím přímé spojení s internetem, čímž přináší vaší každodenní práci v aplikacích dodatečnou důvěru, protože okolní svět nemá k vašim digitálním datům přístup.

Elastos Carrier / přepravce

Elastos Carrier je decentralizovaná a šifrovaná peer-to-peer (P2P) platforma, která umožňuje síťovou komunikaci jednotlivých Elastos virtual machines (dále jen Elastos VM) mezi sebou bez prostředníka, kterým u centralizovaných platforem bývá centrální server. Tento pilíř je tedy základem sítě dApps.

Před začátkem přenosu informací se za pomocí blockchainu ověřuje decentralizovaná ID (DID), které zabrání případnému DDoS útoku. Identifikace protistran je tedy pro komunikaci ověřena bez třetí strany. Tím se dosahuje důvěryhodnosti, bezpečnosti informací a také jejich spolehlivosti.

Stejně jako u jiných decentralizovaných internetových projektů můžete poskytnout svůj výpočetní výkon a úložiště ostatním uživatelům.

Elastos Software Development Kit (SDK)

Vývojářská sada Elastos SDK propojuje aplikace se SmartWebem, což je výhodné zejména pro aplikace, které nepochází z Elastosu. Pomocí sady SDK mohou tyto aplikace získat své ID a přistupovat tak na SmartWeb, aniž by musely používat Elastos VM.

Tým

Elastos byl založen v roce 2000 bývalým zaměstnancem Microsoftu Rongem Chenem, který se vrátil z USA do Číny. Původní myšlenka ani nebyla o blockchainu, Rong chtěl vymyslet způsob, jak by se aplikace a služby nepřipojovaly napřímo k internetu.

V roce 2013 získal Elastos finanční injekci 31 milionů dolarů od společnosti Foxconn a v roce 2017 další od společnosti Bitmain díky vstupu CEO Bitcmainu Jihan Wu, který se stal Angel Investorem. V lednu 2018 bylo dončeno ICO o hodnotě 94 milionů dolarů a v únoru 2018 se poprvé ELA tokeny daly obchodovat na burzách.

Rong Chen původně vyvíjel operační systém pro smartphony a zařízení IoT, nápad se zapojením blockchainu do Elastos přišel až s rozvojem této technologie a kryptoměn jako bitcoin. Na GitHubu Elastos je již publikováno přes 10 milionů řádků kódu, což je známkou velkého úsilí vývojářů a také serióznosti celého projektu.

Dalšími členy Elastos Foundation jsou Feng Han a Ben Lee.

Na vývoji se podílí také Cyber Republic, jejíž cílem je poskytnout mechanismus komunitního konsensu, který bude řídit technologický rozvoj ekosystému, řešení sporů, adopci uživatelů a podporu komunit, tvorbu DApps a další věci s tím spojené. Postupem času bude Cyber Republic transformována do decentralizované autonomní organizace (DAO). V současnosti jsou hlavními členy Cyber Republic Alex Shipp, Yipeng Su a Feng Zhang.

Mince

Nativní kryptoměnou Elastosu je ELA, která se využívá prakticky pro všechny účely v ekosystému Elastosu, tj. obchodování s digitálními aktivy, platbě poplatků za využití blockchainu, obchodování atd..

V Genesis bloku vytěžil tým vývojářů 33 milionů ELA a velká část z nich byla investory uzamčena a je využívána jako odměny v podobě úroků v hodnotě 4-6% ročně. Další část z těchto tokenů slouží pro odměňování lidí, kteří přispívají do ekosystému Elastosu.

ELA má od počátku nastavenou roční inflaci, kdy příbytek nových mincí činí vždy 4% z 33 mil. ELA, celkové procento inflace se tedy s časem snižuje. Za pomocí sloučené těžby s bitcoinem jsou vytěženy bloky, za které jsou odměny právě v ELA.

Nový blok Elastosu je vytěžen každé dvě minuty a po následném podepsání Supernody jsou nové ELA mince rozděleny v poměru 35% pro těžaře v AuxPoW, 35% pro DPoS Supernody a 30% je určena pro Cyber Republic Fund.

ELA se dále může rozdělit na menší jednotky zvané SELA. 1 ELA se rovná 1000000000 SELA.
Kam ukládat ELA

Elastos Foundation vydala oficiální peněženku s názvem ELA Wallet a peněženku Elephant. Třetí možností je stažení aplikace ElastOS od Trinity Tech (interní název je Trinity Browser), která je vlastně ukázkou vstupní brány do nadstavbového operačního systému ElastOS. V ElastOS je také interní peněženka (Wallet), DID (decentralizované ID) a DApp store a mnohé další aplikace tohoto OS.

Elastos Wallet
Elephant
ElastOS wallet

Cena

Aktuálně se cena 1 ELA pohybuje kolem $ 1,136, tj. 0,000169 BTC.

ELA můžete obchodovat na burzách jako HuobiPro, KuCoin, BCEX nebo CoinEx.


Zdroj: CoinMarketCap

Komunita a odkazy

Pokud chcete o Elastosu debatovat nebo získávat aktuální informace a navíc v češtině, není lepšího zdroje než československá telegramová skupina Elastos CZ/SK.

Dále můžete informace v češtině nalézt na Stránkách českého Supernode „Black Swan“ [CZ] nebo ve
Facebookové skupině Elastos CZ/SK [CZ]

Závěr

Elastos nesoutěží s Ethereem, Cardanem, NEO a dalšími platformami o to, kdo bude mít více decentralizovaných aplikací a chytrých kontraktů. Přichází s trochu jiným přístupem. Ethereum, Cardano, NEO a jejich dApps budou mít svůj vlastní sidechain na Elastostu a s těmito sidechainy půjdou využít i Atomic Swaps.

Elastos je řešení Internetu 3.0 tak, jak ho neznáme. Blockchain je jen jedna část skládanky, kterou nám Elastos přináší. Hlavním cílem je vyřešit bezpečnost našeho pohybu na internetu, stejně tak jako našich dat a veškeré komunikace. Elastos tak doslova přináší internet hodnoty formovaný do SmartWeb.

Elastos nabízí úplnou ochranu dat a důvěrných informací pro jednotlivce nebo skupiny díky P2P komunikaci. Elastos pomůže tvůrcům a majitelům hodnotného obsahu maximalizovat návratnost prodeje jejich digitálního majetku.

Využití bezpečného decentralizovaného ID (DID) je také dalším důležitým krokem k posílení důvěry v naši bezpečnost na internetu. Elastos zabezpečuje naše chování před nežádoucí aktivitou jako malware, DDoS útoky, útoky middle-man, trojské koně, dohled nad sítí vládních agentur, krádež a shromažďování všech druhů dat jako cookies nebo osobních dat, duševního vlastnictví a mnoho dalších.

Elastos = bezpečná účetní kniha + chytré kontrakty + monetizovatelné dApps a digitální prostředky

Naše současné síťové protokoly nejsou vhodné pro posun paradigmatu v rozsahu využití pro celý svět a IoT, Elastos má schopnost takový přechod usnadnit.

Zkuste si představit nový internet, kde veškerá komunikace a výměna dat probíhá bez prostředníka, tj. peer to peer, vše v cloudové, decentralizované a extrémně zabezpečené podobě.

Elastos že navržen tak, aby fungoval nad jakýmkoliv operačním systémem. Využívat jej mohou počítače, mobilní telefony, chytré televizory, chytré automobily, domácí spotřebiče.

Pokud se má Web 3.0 v brzké době masově prosadit a pokud bude záležet uživatelům na jejich soukromí, Elastos bude hrát prim v jeho aplikaci.

Zdroje informací: Elastos Whitepaper, http://Elastos.org, Elastos Academy